Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

İslam Dininde Çocuğa Ad (İsim) Koymak ve Önemi

Gösterim: 4996 | Cevap: 0
  • islam dinine gore cocuga isim koyma
  • islamda ismin onemi
4 Ocak 2011 10:33   |   Mesaj #1   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

19024
19.366 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

İslam Dininde Çocuğa Ad (İsim) Koymak ve Önemi

AD KOYMAK

İsim vermek. Yeni doğan çocuğuna güzel bir isim koymak, öncelikle babanın sonra annenin görevlerindendir. Konulan ismin, güzel bir mânâsının olması, İslâm inancına ve hükümlerine uygun olması gerekir. İslâm'da çocuğa genellikle doğduğu gece isim verildiği gibi, doğumunun üçüncü veya yedinci gününde ad konulmaktadır. Rasûlullah (s.a.s.), oğlu İbrâhim dünyaya gelince: "Bu gece bir oğlum doğdu; ona atam İbrâhim'in adını verdim." buyurmuşlardır. Bu hadis, ismin ne zaman konacağı hususunda önemli bir delildir. (Ebû Dâvud, Cenâiz, 24) Ayrıca bir kimseye birden fazla isim verilebileceği de yine Rasûlullah (s.a.s.) belirtilmiştir. (Buharî, Menâkıb, 17; Müslim, Fezâil, 124).

Anlamı İslâmî akîdeye uygun olmayan, dinin yasakladığı bir anlam taşıyan isimlerin çocuklara verilmesi uygun değildir. Hz. Peygamber (s.a.s.) yeni Müslüman olanların şirk dönemindeki isimlerini değiştirmez, genellikle aynen bırakırdı. Ancak bu isimler arasında, mânâsı çirkin veya Allah'tan başkasına kulluğu ifâde edenler varsa, meselâ müşriklerin taptığı putlardan biri olan Uzzâ'nın kulu anlamındaki Abdüluzzâ, Kâ'be'nin kulu anlamındaki Abdülka'be ve benzeri isimleri genellikle, Allah'ın kulu mânâsında Abdullah veya Rahman'ın kulu mânâsında Abdurrahman gibi isimlerle değiştirirdi. Kesmek anlamına gelen Sarim ismindeki bir sahâbinin ismini de, mutlu anlamına gelen Saîd; Berrâ olan bir kadının adını Zeyneb olarak değiştirmiştir. (Buhârî, Edeb, 108; Ebû Dâvud, Edeb, 62; İbn Mâce, Edeb, 32) Ayrıca, Firavun ve Kârun gibi zulüm ve küfür önder ve sembolleri olan isimlerin verilmesi de İslâm'da yasaktır.

"Allah katında isimlerin en güzeli Abdullah ve Abdurrahman'dır." hadisi (Buhârî, Edeb, 105-106; Müslim, Âdab, 2; İbn Mâce, Edeb, 2; Tirmizî, Edeb, 64; İbn Hanbel, II, 24, 128) isim koyma hususunda İslâm'ın genel prensibini belirlemektedir. Çocuklarımıza vereceğimiz isimler, Allah'a kulluk ifâde eden, İslâmî gayelere ve insan haysiyetine uygun, çevremizdeki insanların genellikle hoşlanacakları, kulağa hoş gelen, İslâm büyüklerinden hâtıra kalan mânâsı güzel olan isimlerden herhangi biri olabilir. Daha önceden pek duyulmamış diye, yapmacık ifâdeler taşıyan, İslâm toplumunda hiç kullanılmayan uydurma ve müslüman olmayanlara ait isimlerin çocuklarımıza ad olarak verilmesi doğru değildir. Çünkü, Rasûlullah (s.a.s.) "Kıyâmet gününde babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Bu bakımdan çocuklarınızın isimlerini güzel koyunuz." (Ebû Dâvud, Edeb, 61; İbn Hanbel, V, 194) buyurmuştur.

Akif KÖTEN
İslam Ansiklopedisi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

İslam Dininde Çocuğa Ad (İsim) Koymak ve Önemi Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • islam dinine gore cocuga isim koyma
  • islamda ismin onemi
İslam Dininde Helalleşmek ve Önemi
Gönderen: _Yağmur_ Forum: Müslümanlık/İslamiyet
Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Temmuz 2014 15:26
İslam Dininde Kabir ve Önemi
Gönderen: _Yağmur_ Forum: Müslümanlık/İslamiyet
Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Kasım 2013 21:15
İslam Dininde Doğruluk ve Önemi
Gönderen: Sivoy Forum: Müslümanlık/İslamiyet
Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Mayıs 2012 15:43
İslam Dininde İrade ve Önemi
Gönderen: _Yağmur_ Forum: Müslümanlık/İslamiyet
Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Aralık 2010 09:29
İslam Dininde Ağaç Dikmenin Önemi
Gönderen: The Unique Forum: Müslümanlık/İslamiyet
Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Kasım 2010 00:26
Sayfa 0.185 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu