Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Soyadı Kanunu

Gösterim: 20177 | Cevap: 2
Blue Blood
15 Şubat 2007 21:12   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Soyadı Kanunu

Soyadı Kanunu
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ad:  120px-Kemal_Ataturk_hat.png
Gösterim: 541
Boyut:  25.7 KB

Atatürk'ün devrimlerinden olan Soyadı Kanunu sonucunda, her Türk kendi adından başka ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı almıştır.
Cumhuriyet öncesi Türk toplumunda ailelerin dinî, sosyal, ailevî ve asalet kaynaklı lakaplar taşımaları, gerek insanlar arasında ayırıma yol açmakta, gerekse toplumsal ilişkilerde (nüfus işlemleri, askerlik vb.) karışıklıklara neden olmaktaydı. Bu durum, cumhuriyetin millî sınırlar içinde tüm insanları eşit kabul etme mantığıyla bağdaşmıyordu. Dolayısıyla hızla modernleşen Türk toplumunda böyle bir bölünmüşlüğe yer verilmemeliydi. Bu gaye ile 21 Haziran 1934’te “Soyadı Kanunu” kabul edilmiştir. Bu kanuna göre, her Türk kendi adından başka ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı alacaktır. Alınan bu soyadları Türkçe olacak, yabancı milletlere ait adlar kullanılmayacak, soyadlarının ahlaka aykırı ve komik olmamasına özen gösterilecektir.
24 Kasım 1934 tarihinde kabul edilen bir kanunla da M. Kemal’e T.B.M.M. tarafından “Atatürk” soyadı verilmiştir.
Yine bu tarihte 'ağa', 'hacı', 'hafız', 'molla', 'hoca', 'efendi', 'bey', 'beyefendi', 'hanım', 'hanımefendi', 'paşa', 'hazret' gibi ünvan ve lakapların soyadı olarak alınması yasaklanmıştır. Soyadı kanununun kabul edilmesi ile toplum hayatında yeni bir düzen ve disiplin sağlanırken, aile ve fertlerin de tam olarak tanınması mümkün olmuştur.
Blue Blood
15 Şubat 2007 21:17   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Soyadı Kanunu

Soyadı Kanununun Kabulü

1934 tarihli Soyadı Kanununun kabulü ile bizde kişi , asıl adı , küçük adı yanı sıra soyadı diye adlandırılan aile adı ile anılmaya başlamıştır.

Kişinin soyadı bulunmaması toplum hayatında karışıklıklara neden oluyordu. Kişinin soyadı olmaması toplumsal ilişkiler bakımından bir eksiklikti. Soyadı yerine kullanılan baba adı, doğduğu memleketin adı veya kullanılan lâkaplar, soyadının toplumsal ilişkilerde rolünü oynayamıyordu. Soyadı bir bakımdan ailenin toplum hayatındaki rolünü değerlendirmekte aileye güç ve kuvvet vermekte idi. Aile birliğini ve aile içinde de karşılıklı ilişkilere moral (manevi) bakımdan destek olmakta idi.

21 Haziran 1934 ‘ de çıkarılan 2525 sayılı Soyadı Kanunu ile her Türk’ ün öz adından başka soyadı taşıması da zorunlu kılındı. Soyadları Türkçe olacak, rütbe , memurluk , yabancı ırk ve millet adları ile ahlâka aykırı ve gülünç kelimeler soyadı olarak kullanılmayacaktı.

Soyadı Kanununun kabulünden sonra , 1934 yılında 2258 sayılı kanunla, T.B.M.M. Türk Milleti ‘ nin bir şükran ifadesi olarak en büyük şefine , Gazi Mustafa Kemal Paşa’ ya Atatürk soyadını vermiştir.

1934 yılında çıkarılan bir diğer kanunla da “Ağa, Hacı, Hafız, Hoca, Molla, Efendi, Bey, Beyefendi, Paşa, Hanım, Hanımefendi” gibi eski toplum zümreleri belirten ünvanlar kaldırılmıştır. Aynı kanunla yurt savunmasında, Milli Mücadelede gösterilen başarılar karşılığı verilen madalyalar dışında eski Osmanlı idarecilerinin verdiği tüm nişan ve rütbeleri taşımak da yasaklanmıştır.
17 Haziran 2010 11:09   |   Mesaj #3   |   
The Unique - avatarı
MsXLabs Üyesi
Kahraman Maraş

71.311
4.048 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 12-11-2005

Cvp: Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Soyadı Kanunu

SOYADI KANUNU
(21 Haziran 1934)

-21 Haziran 1934'de TBMM ülke içinde benzerlik olayını kırabilmek amacıyla "Soyadı Kanunu" nu çıkardı.

TBMM'i Mustafa Kemal'e "Atatürk" soyadını verdi.

* Sosyal alanda yapılan değişikliktir.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Soyadı Kanunu benzer konular

Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Tekke, Zâviye ve Türbelerin Kapatılması
Tekke, Zâviye ve Türbelerin Kapatılması Vikipedi, özgür ansiklopedi Osmanlı toplum ve eğitim hayatında önemli bir yere sahip olan tekke ve zaviyeler zamanla yozlaşmış ve toplumsal alanda bölünme ve gruplaşmalara sebep olmuştu. kaynak belirtilmeli] Milliyetçilik ideolojisini...
Forum: Mustafa Kemal ATATÜRK Cevap: 2
Son Mesaj: 17 Haziran 2010 15:10
Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Şapka ve Kıyafet Devrimi
Şapka Kanunu Vikipedi, özgür ansiklopedi Şapka Devrimi, Atatürk’ün Cumhuriyet devrimleri arasında önemli bir yeri vardır. İlklerden olması hem halkın nabzını ölçmüş hem de diğer reformlara zemin hazırlamıştır. Atatürk'ün 23 Ağustos 1925 tarihinde Kastamonu’ya düzenlediği gezide şapkayla...
Forum: Mustafa Kemal ATATÜRK Cevap: 2
Son Mesaj: 17 Haziran 2010 14:58
Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Uluslararası Ölçülerin Kabulü
Uluslararası Ölçülerin Kabulü Vikipedi, özgür ansiklopedi Osmanlı Devleti'nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri zorlaştırıyor, bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devleti'nin son...
Forum: Mustafa Kemal ATATÜRK Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Şubat 2007 21:43
Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Lâkap ve Unvanların Kaldırılması
Lâkap ve Unvanların Kaldırılması Hakkındaki Kanun Vikipedi, özgür ansiklopedi Kanun No : 2590 http://www.ataturkiye.com/pix.gif Madde 1- Ağa, Hacı, Hafız, Hoca, Molla, Efendi, Bey, Beyefendi, Paşa, Hanım, Hanımefendi, ve Hazretleri gibi lakap ve unvanlar kaldırılmıştır. ...
Forum: Mustafa Kemal ATATÜRK Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Şubat 2007 21:29
Atatürk Devrimleri / Toplumsal Devrimler - Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı
Atatürk Devrimleri Açısından Türk Kadını Vikipedi, özgür ansiklopedi Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında, 1926 - 1934 yılları arasında gerçekleştirilen Atatürk Devrimlerinin bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında,...
Forum: Mustafa Kemal ATATÜRK Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Şubat 2007 20:56
 
Sayfa 0.190 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu