PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Müzik Aletleri > Bakır Nefesli Çalgılar - Borazan
«Önceki KonuSonraki Konu»
asla_asla_deme17:44, 22 Eylül 2008 
BORAZAN, 1,4 metre uzunluğunda pirinç ya da bakır bir borudan yapılma üflemeli bir çalgıdır. Borazanın kısa görünmesi ve kolayca taşınabilmesi için, bu boru halka biçiminde kıvrılmıştır. Ağızlığı fincan biçimindedir. Bo­runun öteki ucu bir çan gibi geniştir. Borazan­dan, üfleme şiddetine ve ağızlığın üzerinde dudakların gerilmesine göre, değişik notalar ve tonlar elde edilir.
Bugün borazan genellikle askeri bandolar­da çalınır. Silahlı kuvvetlerde ise işaret ver­mek amacıyla kullanılır. Bunun nedeni öteki metal üflemeli çalgılarda geniş bir nota ya da tonlar dizisine olanak sağlayan tuş ve piston­ların borazanda bulunmamasıdır. Başka bir deyişle, berrak ve tiz bir sesi olan bu çalgı nota ve ton çeşitliliğinden yoksundur.
Borazan çok eski bir çalgıdır. Tarihte ilk borazanlar hayvan boynuzundan yapılmıştır.

Borazan İşaretleri

Birçok ülkenin askeri kuruluşlarında günün belirli saatlerinde ya da belirli durumlarda borazanla işaret verilir. Bu işaretlerle, askerle­re kalkış, yemek, yoklama, ışıkları söndürme ve yatma saati haber verilir.
Borazan eskiden savaş sırasında, silahlı kuvvetlerin özellikle hafif piyade ve süvari alaylarına hücum işareti vermede kullanılırdı. Bu çalgı ayrıca tehlike anında uyarı işareti olarak da kullanılmıştır.

Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica
Benzer Konular:
Etiketler:
  • borazan nasil calinir
  • muzik aletleri borazan
  • uflemeli calgilar borazan
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Müzik Aletleri Konuları
Benzer Konular
Bakır Nefesli Çalgılar - Trompet
Bakır Nefesli Çalgılar - Trombon
Bakır Nefesli Çalgılar - Saksafon (Saksofon)
Nefesli Çalgılar - Pan Flüt (Panflüt)
Nefesli Çalgılar (Üflemeli Çalgılar)