Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Vurmalı Çalgılar - Zil

Gösterim: 5329 | Cevap: 0
2
  • 2 Gönderen ThinkerBeLL
3 Ocak 2010 22:34   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

61415
11.454 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Vurmalı Çalgılar - Zil

Zil
MsXLabs.org & Temel Britannica & Vikipedi

Zil, Türk müziğinde ve diğer bir çok Orta Doğu ülkesinin müzik kültüründe var olan bir usul vurma çalgısıdır. Yuvarlak biçimlidir ve genellikle pirinçten yapılır, ama imalatında başka alaşımlar da kullanılabilmektedir. Ortasında deriden ya da ipten yapılmış tutamaklar bulunur. Bu tutamaklarla iki zil birbirine çarpılarak çalınmaktadır. Oryantal müzik icrasında kullanılan küçük zillerin çapı 5 cm civarındadır. Ayrıca mehter müziğinde kullanılan çeşitli boylarda ziller de vardır.
Arap ülkelerinde kastanyet için sāgāt (صاجات) ya da zagat terimi kullanılmaktadır. Zile benzer bir başka çalgı da Tibetliler'in kullandığı tingşa adı verilen bir enstrümandır.
Kastanyet

Zil, vurmalı bir çalgıdır. Çok eski çağlardan beri kullanıldığı bilinen bu çalgı önceleri tunçtan yapılıyordu. Daire biçiminde olan ve tencere kapağını andıran bu müzik aleti daha sonra pirinçten yapılmaya başlandı. Zil ya ikisi birbirine vurularak ya da tek bir zile baget denen sopayla vurularak ses çıkartır. Birbirine vurularak çalınan zillerin ortaları deliktir. Buradan geçirilen deri bir şerit, zilleri elde tutmaya yarar. Vurma sırasında titreşimin kaybolmasını ve buna bağlı olarak sesin boğulmasını önlemek için ziller birbirine vurulurken hafifçe kaydırılır. Buna göre vuruş biçimi ayarlanarak sesin sürekli ya da süreksiz olması sağlanabilir. Bando ve klasik müzik orkestralarında kullanılan ziller genellikle bu türdendir. Klasik orkestrada tokmakla çalınan tekli ziller de kullanılır. Dans ya da caz orkestralarındaki ziller ise çoğunlukla davul ile birlikte kullanılan ritim araçlarıdır. Davul ile birlikte kullanılan ziller genel olarak iki çeşittir. Bunlardan biri tek bir zildir ve dikey bir çubuğun üzerine oturtulmuştur; bagetle vurularak ses elde edilir. Öteki ise tam üst üste gelecek biçimde duran ve ayakla yönetilen bir pedal aracılığıyla çalınan bir çift zilden oluşur. Kontrzil (kontrazi) denen bu zilin sesi ötekine göre daha boğuktur. Bateriye bağlı olarak birçok zil kullanılabilir.
Zil orkestraya 18. yüzyılda girdi. Zilin batıda bu tür kullanımında Osmanlı askeri bandosu olan Mehterhane'nin etkisi vardır.
Halile
Tam boyut için resme tıklayın.

Adı:  enst_halile-zil.gif
Gösterim: 26
Boyutu:  7.0 KB
ID: 19969
Zil, Mehterhane'nin en önemli çalgılarındandı. "Halile" adıyla da anılan zilin çeşitli büyüklükte olanları vardı. Halile, Mevlevi müziğinde kudümden sonra en önemli ritim çalgısıdır. İstanbullu Zilciyan ailesinin ürettiği ziller, özel ve formülü gizli tutulan alaşımı sayesinde çok iyi tınladığından dünyaca tanınmıştır.
Küçük boyutlu ziller ise iki parmağa takılarak çalınır. İki elde birden bulunan bu ziller çalgılara eşlik etmek için kullanıldığı gibi halk oyunları oynanırken de oyuncular tarafından kullanılır. Ülkemizde ve özellikle de Arap ülkelerinde çok kullanılan bir müzik aletidir.
_KleopatrA_ ve asla_asla_deme bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Vurmalı Çalgılar - Zil Konusuna Benzer Konular

Vurmalı Çalgılar - Bendir
Gönderen: Blue Blood Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Mart 2010 10:58
Vurmalı Çalgılar - Taiko
Gönderen: asla_asla_deme Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 14 Eylül 2009 14:23
Vurmalı Çalgılar - Kudüm
Gönderen: _cesminaz_ Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Ağustos 2009 23:43
Vurmalı Çalgılar (Perküsyon)
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Nisan 2009 23:05
Vurmalı Çalgılar - Çan
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Nisan 2009 22:53
Sayfa 0.185 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu