Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Nefesli Çalgılar - Kaval

Gösterim: 20255 | Cevap: 0
  • kaval cesitleri
  • kaval yaglama
  • uflemeli calgilar kaval
2
  • 2 Gönderen WaRrioR
21 Eylül 2007 04:55   |   Mesaj #1   |   
WaRrioR - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Msxlabs

5928
219 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 24-09-2006

Nefesli Çalgılar - Kaval

Geçmisten Günümüze Kaval

Kökü mitolojik çaglara dayanan, sarp kayalardan, yamaçlardan, basi dumanli daglarin eteklerinden, issiz ve uçsuz bucaksiz bozkirlardan, taa binlerce yil öncesinden esen Anadolu'nun rüzgari, insanin nefesinin bazen bir erik yada kizilcik agacindan yapilmis boruyla birlesmesinin sonucu Anadolu'nun sesi olmustur.

Bazen bir efenin narasi, bazen yavrusunu yitiren bir annenin feryadi, bazen buram buram memleket hasretidir onun sesi... Nefes ve agaç müthis bir kültür birikimiyle ve askla bulusarak bu sesi üretir. Çalabilmek için sabirli olmak gerektiginden, çok çalismak, sevinç ve hüzün gibi duygularla özdeslesebilecek duyarliliga sahip olmak gerekir. Bu aslinda Anadolu insaninin tanimidir. Iste bu yüzden kaval, Anadolu insaninin portresini olusturan en önemli kültürel ögelerden biridir. Yalniz basinayken hüzünlü, lirik, grup içindeyken hem bütünleyici, hem de cosku ve hüzün karisimi rengiyle kolayca ayirdedilebilen bir sazdir.

Halk Müzigi Orkestralarinin Kavalla Tanismasi

Çoban sazi olarak bilinen ve sadece yalniz çalinabilecegi düsünülen kavalin ülkemizde orkestra içinde ilk kullanilisi Arif Sag ile baslar. Daha sonra Sinan Çelik kavalin fiziki ve perde yapisi üzerinde uzun çalismalarda ve arastirmalarda bulunarak günümüzdeki yere gelmesini sagladi. Ses alaninin genisligi ve perde yapisinin kromatik olmasi halk türkülerinin kavalla basarili bir sekilde icra edilmesine olanak saglamaktadir. Bugulu ve dramatik ses tonuyla, uzun havalari ve agir türküleri, lirik ses tonuyla da coskulu havalari (barlari, halaylari, horalari, horonlari, zeybekleri, karsilamalari) büyük bir basariyla icra etmek mümkündür. Sinan Çelik, çaldigi yüzlerce albüm kaydiyla, kavalin halk müzigi içinde olmasi gereken yere oturmasini saglayarak, kavalin yaygin olarak kullanilmasina büyük katkida bulundu. Bugün yüzlerce genç orkestralarda kaval çalmakta ve kaval her geçen gün ileri düzeyde icra edilerek hak ettigi yere ilerlemektedir.

Kavaldan Ses Elde Etme (Ton Ele Etme)


1.Dudaklar "tu" sözünün söylendigi sekilde büzülür.

2.Kavalin agizli kismi büzülmüs durumdaki dudaklarin sag tarafina 2/3 yerlestirilir sag elle kavalin alt kismi sol ellede üst kismi tutulmalidir.

3.Nefes (soluk) kavalin agizlik kisminin içerisine çarptirilacak sekilde fazla abanmadan üflenir.

Baslangiçta ses elde etmek için kavalin tüm perdeleri açik birakilmalidir. Perdeler parmak bogumlariyla kapatilir. Kavalda nüanslar degisik sekillerde yapilir. Anadolu’da en yaygin sekil kavalin özellikle uzun tonlarda asagidan agiz kismina dogru sallanmasiyla yapilir, ayrica nefes siddetini arttirip azaltmakla, kafayi hafifce sallamakla ve perde üzerindeki parmagi hafifçe hareket ettirmekle de degisik sekillerde nüans yapilabilinir.Orkestralarda Kullanilan Kaval Cesitleri

Kaval Yapim

Kaval tek parçadan yapildigi gibi iki veya üç parçadan da yapilabilir. Anadolu’da yaygin olarak tek parça kavallar çalinir. Agaç kavallarin üflenen kismina nemden etkilenmemesi, daha dayanikli olmasi ve dudaklari daha iyi kavrayabilmesi bakimindan baspare tabir edebilecegimiz bir agizlik takilir. Kavallardaki baspareler manda boynuzundan yapildigi gibi günümüzde derlinden de yapilmaktadir. Ayrica baspareler simsir, abanoz ve gül agacinin kökünden de yapilabilir (Türkiye’de en yaygin kullanilan kaval tonlari La, Si, Do, Re, Do Diyez VE Mi tonlaridir). Bu tonlarin disinda da her tondan kavallar yapilmaktadir. Kaval boyu uzadikça iç çapi da genisler. Kavallar genelde 14 ve 16 mm iç çapinda açilirlar, Si, Si Bemol, La kavallarin iç çapi 18 mm olarak açilir. Kaval yapmaya en uygun agaçlar erik, kayisi, kizilcik, armut, zeytin, simsir, dut ve sari ardiçtir. Bu agaçlar Anadolu’da yaygin bir sekilde yetismektedir. Kavallarin içi sürekli sivi yagla yaglanmali, çaldiktan sonra içi temizlenmeli ve tekrar yaglanmalidir. Kaval kromatik perde yapisina sahip bir sazdir, bu yüzden teknik imkanlari çok genistir. Agir ve duygusal ezgilerin yani sira hareketli ve dinamik ezgilerde de basariyla kullanilabilinir.
volture ve PocahontaS bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 21 Mayıs 2014 20:04. Sebep: Kırık resim linki kaldırıldı.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Nefesli Çalgılar - Kaval Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • kaval cesitleri
  • kaval yaglama
  • uflemeli calgilar kaval
Nefesli Çalgılar - Flüt
Gönderen: asla_asla_deme Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 3
Son Mesaj: 31 Temmuz 2012 12:02
Nefesli Çalgılar - Ney
Gönderen: asla_asla_deme Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 3
Son Mesaj: 28 Temmuz 2012 12:04
Nefesli Çalgılar - Melodika
Gönderen: _cesminaz_ Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 16 Ağustos 2009 16:32
Nefesli Çalgılar (Üflemeli Çalgılar)
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 1
Son Mesaj: 4 Mayıs 2009 16:17
Nefesli Çalgılar - Suzafon
Gönderen: GusinapsE Forum: Müzik Aletleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Kasım 2006 01:24
Sayfa 0.205 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu