Arama

İzzet Altınmeşe

Güncelleme: 3 Temmuz 2010 Gösterim: 18.776 Cevap: 2
PiSiK0PATR - avatarı
PiSiK0PATR
Ziyaretçi
7 Ekim 2006       Mesaj #1
PiSiK0PATR - avatarı
Ziyaretçi
İzzet Altınmeşe (1945 - .... ) document.title="İzzet Altınmeşe (1945 - .... ) - Kim Kimdir? - FORSNET";

Sponsorlu Bağlantılar
İzzet Altınmeşe
1945 yılında Diyarbakır’da doğan sanatçı, beş aylık iken ekonomik nedenlerden ötürü ailesiyle Adana’ya göç etmek zorunda kaldı. İlkokul mezunu olan Altınmeşe, bir süre baba mesleği olan erkek kuaförlüğü yaptı fakat sonra bıraktı.1963 yılında Adana Halk Eğitim Merkezinde T.H.M. nota ve şan dersleri almaya ve amatörce sahne çalışmaları yapmaya başladı ve 1965 yılında ilk plak çalışmasını müzik severlerin beğenisine sundu.
1966-1968 yılları arasında vatani görevini yerine getirdikten sonra, askerlik dönüşü Adana’da 2 yıl çalışmalarını sürdürdü. 1970 yılında Ankara’ya yerleşti ve bir yıl sonra eşi Müzeyyen hanımla evlendi. 1972 yılında ilk çocuğu Fatoş dünyaya geldi. 1972 yılında söz ve müziği kendisine ait olan “Biraz da Bana Gül Kader” isimli bestesiyle Türkiye genelinde ismini duyuran sanatçı, 1976 yılında Ankara Radyosu Sanatçılık Sınavını kazandı.

Bu dönemde Nida Tüfekçi, Coşkun Güla, İhsan Öztürk ve Musa Eroğlu gibi Türk Halk Müziğinin ustaları ile çalışmalarını sürdürdü. 1977’de kendi derlediği “Maden Dağı” adlı türküyle bugünkü şöhretinin temelini atmış oldu. Ardından, 1978 yılında, “Esmerim” türküsü yılın hit parçası oldu. İzzet Altınmeşe’nin hit olan parçalarından bazıları şunlardır; Nazey, De Get Bayburt, Kınayı Getir Aney, Saza Niye Gelmedin, Sevdiğime Pişman Ettin, Fırat.
Sanatçının; 100 civarında derleme, sözü ve müziği kendisine ait olan parçalar mevcuttur. Ayrıca sanatçının 7 tane filmi bulunmaktadır.
Biyografi Konusu: İzzet Altınmeşe nereli hayatı kimdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Kasım 2006       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İzzet Altınmeşe - Yazımı Kışa Çevirdin
Yazımı Kışa Çevirdin
Sponsorlu Bağlantılar
Bak Gözümde Yaşa Leyla'm
Mevlâ'm Ayrılık Vermesin
Gökde Uçan Kuşa Leylâ'm

Aşkınla Yaktın Sinemi
Aldın Gittin Benden Beni
Viran Eyledin Hanemi
Vurdun Taştan Taşa Leylâ'm

Yukarıdaki türküyü Neşet Ertaş aşağıdaki sözlerle söylemektedir.

Yazımı Kışa Çevirdin
Karlar Yağdı Başa Leyla'm
Viran Oldu Evim Yurdum
Ne Söylesem Boşa Leyla'm

Her An Gözümde Perdesin
Nere Baksam Sen Ordasın
Mevlâ'm Ayrılık Vermesin
Göğde Uçan Kuşa Leylâ'm

Yarden Ayrı Kalmak Ölüm
Söyle Ne Olacak Halım
Böyle Kader Böyle Zulum
Gelir Garip Başa Leyla'm
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
3 Temmuz 2010       Mesaj #3
kyle - avatarı
VIP katekolamin
IZZET ALTINMESE 039 DEN MADEN DAGI ALBUMU  18126608 0
My one regret in life is that I am not someone else.