Arama

Nedim Oytam

Güncelleme: 24 Kasım 2006 Gösterim: 2.577 Cevap: 0
BARIŞ - avatarı
BARIŞ
Ziyaretçi
24 Kasım 2006       Mesaj #1
BARIŞ - avatarı
Ziyaretçi
NEDİM OYTAM
(1919 - ? )
Sponsorlu Bağlantılar
nedim oytam
İyi bir orkestrasyon ustası olan Nedim Oytam, Türkiye’de film müzikleri için orkestra yapıtları yazmış ilk bestecimizdir. 1950 yılından başlayarak “ATLAS FİLM”in müzik yönetmenliğini yapan Oytam’ın 80 dolayında senfonik şiiri andıran nitelikte film müziği vardır.
Ankara Devlet Konservatuarı’nın trompet dalını 1942’de bitiren besteci, aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası’nın trompet üyesi olmuş, bir yandan da koro yönetmenliği yapmıştır. Bu kapsamda Ankara Radyosu “çocuk korosu”nu ve Ankara Halkevi’nin orkestrasını ve korosunu yönetmiştir. 1950’de İstanbul’a yerleşen Oytam, iki yıl sonra “BARBAROS FİLM”I kurarak bu alandaki çalışmalarını geliştirmiş ve Türkiye’de yapımı gerçekleştirilen filmlere orkestra müziği desteğini yaşama geçiren ilk bestecimiz olarak müzik tarihimizde yer almıştır.
Nedim Oytam’ı 1962 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’nın müdürü olarak görüyoruz. Bu dönemde konservatuar’ın Sultanahmet’ten Kadıköy’deki “Hal Binası”na taşınmasını ve bu mekanın bir müzik okuluna uyarlanmasını sağlamıştır. Yönetici olarak başarılı çalışmalarıyla da andığımız Nedim Oytam, 1985 yılında emekliye ayrılmıştır.
BAŞLICA YAPITLARI
ŞAN VE ORKESTRA İÇİN
·“Köyüm, Seni Unutmadım”, solocular, koro ve orkestra için.
ORKESTRA İÇİN
·“Maral”, bale suiti.
·“Fatih Destanı”, büyük orkestra için senfonik suit.
·“O’nun İçin”, (Atatürk’e adanmıştır).
·“27 Mayıs Senfonisi”, 1960.
Not: Bestecinin ayrıca çocuk korosu için parçaları, karma koro için 50 dolayında marş ve 100’ü aşkın halk türküsü ve şarkı düzenlemesi vardır.

Biyografi Konusu: Nedim Oytam nereli hayatı kimdir.