Arama

Sıla

Güncelleme: 5 Eylül 2014 Gösterim: 161.126 Cevap: 12
kutsal54 - avatarı
kutsal54
VIP ... GÜLBEN ERGEN FANS!
12 Mayıs 2008       Mesaj #1
kutsal54 - avatarı
Sıla
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar
Ad:  sila.jpg
Gösterim: 1632
Boyut:  6.9 KB
Asıl adı Sıla Gençoğlu olan Sıla, 17 haziran 1980 yılında doğdu. Lise yıllarında müzikle aktif olarak ilgilenmeye başlayan Sıla, şan ve ses eğitimleri alırken aynı zamanda çeşitli müzik topluluklarında solistlik yaptı. Yüksek öğrenimine caz vokal bölümünde devam ederken 2000 yılında Kenan Doğulu ile tanıştı ve birlikte çalışmaya başladı. 7 Yıldır sanatçının aralıksız olarak vokalistliğini sürdüren Sıla, bu zaman zarfında İstanbul'un çeşitli makanlarında yaptığı programlarla da kendi dinleyici kitlesini oluşturmayı başardı.
Sıla'nın zaman içinde yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer, Kenan Doğulu, Emel Müftüoğlu gibi değerli sanatçıların albümlerinde yer alırken, ilk solo albümü olan "SILA" nın oluşumuna zemin hazırladı.
Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları "SILA" dizisinin şarkısı olan "SILA/TÖRE" sayesinde tanıştı.
Bir yandan kendi albümünün çalışmalarını sürdüren Sıla, kendi adıyla aynı ismi taşıyan ilk solo albümünü, 2007 yılının sonlarında Sony BMG etiketiyle piyasaya sürdü. Ozan Doğulu prodüktörlüğünde hazırlanan albümde Kenan Doğulu’yla düet yaptıkları “...Dan Sonra” şarkısıyla iddialı bir çıkış yapan Sıla, kısa sürede geniş kitlelerce sevildi.
Albümde bir tanesi Gözde Kansu’yla, bir tanesi de Sezen Aksu’yla ortak olmakla birlikte tüm şarkı sözlerine imza atan Sıla, 5 şarkının da bestesini yaptı. Ozan Doğulu, Sezen Aksu, Yalın ve Efe Bahadır’ın diğer şarkıları bestelediği albümde Sıla, aranjör olarak Ozan Doğulu, Murat Yeter, Mustafa Ceceli, Efe Bahadır ve Nedim Ruacan gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. Albüm sonrası yoğun bir konser trafiğiyle karşı karşıya kalan Sıla, bugünlerde 2. klibi “Kenar Süsü” ile ekranlarda da yer almaya devam ediyor.

Albümler

sila
  • SILA 2007
    • 01-Kenar Süsü
    • 02-Cebren ve Hileyle
    • 03-Malum
    • 04-Uşak Makamı
    • 05-Bıktım
    • 06-…Dan Sonra
    • 07-Ne Desem İnanırsın
    • 08-Egeli Lodos
    • 09-Dön Demeyi Unuttum
    • 10-Köşe Yastığı
    • 11-Özledim Onu
    • 12-Rus Ruleti
    • 13-Korkma
    • 14-Sıla
    • 15-Kenar Süsü (Alternatif)
imza
  • İMZA 2009
    • 01-Sevişmeden Uyumayalım
    • 02-Bitse de Gitsek
    • 03-Masumum
    • 04-Yara Bende
    • 05-İnşallah
    • 06-En Doğru Zaman
    • 07-Bana Biraz Renk Ver
    • 08-Her An Aksilik Çıkabilir
    • 09-Ne Çok
    • 10-Yoruldum
konusmadigimizseylervar
  • KONUŞMADIĞIMIZ ŞEYLER VAR 2010
    • 01-Öndeyiş
    • 02-Acısa da Öldürmez
    • 03-Kafa
    • 04-Oluruna Bırak
    • 05-Boş Yere
    • 06-Gol
    • 07-Boşver
    • 08-Tam Da Bugün
    • 09-Cam
    • 10-Kafoz
    • 11-Zamanında
    • 12-Vur Kadehi Ustam
vaveyla
  • VAVEYLA 2012
    • 01-Çocuk
    • 02-Her Şey Yolunda
    • 03-Açık Deniz
    • 04-İmkansız
    • 05-Panik Atak
    • 06-Hâlâ
    • 07-Esaret
    • 08-Zor Sevdiğimden
    • 09-Leylâ
    • 10-Issız Ada
    • 11-Aslan Gibi
    • 12-Kaçık Deniz
    • 13-Cesaret
yeniay
  • YENİ AY 2014
    • 01-Yabancı
    • 02-Vaziyetler
    • 03-Yeter
    • 04-Reverans
    • 05-Sevgili Kaybım
    • 06-Merhabalar
    • 07-Doldur
    • 08-Hediye
    • 09-Saki
    • 10-Tamam Mıyız
    • 11-Yabancı (Bedük Versiyon)

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 6 üye beğendi.
Son düzenleyen Mira; 11 Nisan 2014 20:52 Sebep: #1 ve #14 birleştirildi. (Albümler dahil edildi.)
Biyografi Konusu: Sıla nereli hayatı kimdir.
karayel - avatarı
karayel
Ziyaretçi
5 Kasım 2008       Mesaj #2
karayel - avatarı
Ziyaretçi
"...Dan Sonra", Sıla'nın Ekim 2007'de çıkardığı kendi adını taşıyan ilk stüdyo albümü Sıla'nın ilk teklisidir. Şarkının videosunun yönetmenliğini Türkiye'de birçok klibin de yönetmenliğini yapan Murad Küçük üstlenirken, klip cesur sözlerini destekleyen vahşi klibiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Şarkının sözlerini Sıla yazarken, müziğini ise Ozan Doğulu yapmıştır. Kısa bir zaman içerisinde şarkı birçok radyo listesine girmeyi başarmış ve Türkiye resmi listesinde 1 numara olarak Avrupa Radyo Listeleri'nde çalma başarısını göstermiş ve Avrupa'da en yüksek 79. olarak oldukça başarılı bir çıkış parçası olma başarısını göstermiştir. Şarkı 2008 yazında ise ünlü Yunan şarkıcı Tamta tarafından "Se Opion Aresi" ismiyle cover'lanmış ve piyasaya sürülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar
sila 3
"Aşkta herkes kendi gemisinin kaptanı"
Son günlerde “Kendine güvenen şöyle gelsin” deyip, ortalığı kasıp kavuran Sıla aşk konusunda da sürprizlere açık. Şarkıcı; “Aşkın her an köşe başından dönebileceğine inanırım” diyor.

“...dan Sonra” hayatımıza bir girdi, pir girdi. Peki Sıla’nın hayatındaki boşlukları ne dolduruyor?
Edebiyat dolduruyor. Okumayı seviyorum. Elime geçen her şeyi bulduğum her vakitte okumayı seviyorum. Bir de bolca film seyrediyorum.

Vokalistlik zamanında sahne alırken; “Bir gün ben de önde olacağım” duygusu sizde ne kadar ağır basıyordu? Bir vokalistin duyguları nelerdir? “Mutlaka bir gün” mü... Ömrü boyunca sadece vokalistlik yapmak isteyen yoktur değil mi?
Ben çok uzun zamandır kendi şarkılarımı kendi kitlemle paylaşmayı hedefliyordum. Bu anlamda geri vokal yapmak şarkıcılık ve sahne anlamında beni tecrübelendirdi. Ama geri vokal olmak da başlı başına profesyonelce bir meslektir. Ömür boyu geri vokal de yapabilirsiniz. Bu tamamen şarkıcının tercihine kalmış. Ama kendi şarkılarını yazan birinin kendini durdurması çok zordur.

Doğulu kardeşlerin destek olduğu ilk şarkıcı Bengü’ydü. Ancak Bengü, Ozan Doğulu’nun sevgilisiydi zaten değil mi?
Evet ilk destek verdikleri şarkıcı Bengü’ydü. Ama Bengü’ye Ozan Doğulu’nun sevgilisi olduğu için değil, onu çok yetenekli buldukları için albüm yaptıklarından adım gibi eminim.

Bir vokalistin pişip, kıvama geldiği nasıl anlaşılır? Profesyonel olarak şarkıcılığa geçme kararını siz mi verdiniz yoksa Doğulu Kardeşler mi; “Sıla artık albüm yapmalısın” dediler. O günü, size söylenenleri net bir şekilde hatırlıyor musunuz?
İnsan kendi içindeki yolculukta bir yere gelmeli önce. Onu kendi anladığı vakit, zaten karşı taraf da anlıyor. Çünkü bu görünen bir şey. Şarkılarımı Ozan Doğulu’ya ilk götürdüğümde çok beğendi ve o gün el sıkıştık. Tabii ki bütün diyaloglar dün gibi hatırımda.

Müzik uğruna yaptığınız en büyük fedakarlık ya da fedakarlıklar nelerdir? Her şeye değdi mi?
Müzik benim yaşam stilim ve hayatımdaki birinci önceliğim. Hayatınızdaki öncelikleri sıraya güzel dizerseniz hiçbir şeyi özveri olarak düşünmezsiniz. Ve dolayısıyla kendinize acımazsınız.

Aile büyüklerinizden bir kaçının siyasette olması sizi olumsuz ya da olumlu etkiler mi? Ya da size; “Kızım başka bir işle meşgul ol. Göz önünde olma” diyebilirler mi?
Her zaman ailem bana destek oldu. Ne onlar ne de ben birbirimizin mesleklerinden rahatsız değiliz.

Sizi müzik dışında neler keyiflendirir, neler yapmaktan mutlu olursunuz?
Kitap okumayı, arkadaşlarımla vakit geçirip bolca gülmeyi, film seyretmeyi ve yemek yapmayı seviyorum.

Hayatınızda biri var mı? Nasıl insanlardan hoşlanırsınız?
Aşkın her an köşe başından dönebileceğine inanırım. Aşık olacağım insanın bir tipi olacağına inanmıyorum. Sarışın seversiniz esmer çıkar, esmer seversiniz sarışın çıkar.

Aşk üzerine şarkılar yazan biri olarak aşk üzerine bir öğüt verecek olsanız neler söylersiniz?
Estağfurullah! Aşk konusunda herkes kendi gemisinin kaptanı. Öğüt versem dinlerler ama yapmazlar. Zaten bu işin öğüdü de olmaz.

kutsal54 - avatarı
kutsal54
10 Kasım 2010       Mesaj #3
kutsal54 - avatarı
SILA'DAN ACISA DA ÖLDÜRMEZ
Kendi adını taşıyan ilk solo albümü “Sıla” ile “...Dan Sonra” diyerek müzik sektörüne kendinden emin adımlarla merhaba diyen, sonrasında ise “İmza” adını verdiği 2. Solo albümüyle her yere “İmza”sını atan ve gerek sesi, gerek duruşu, gerekse yazdığı sözler ve yaptığı işlerle müzik sektörüne adım attığı ilk günden itibaren adından en çok söz ettiren Türk pop müziğinin en genç ve başarlı bayan vokallerinden Sıla 3. solo albümü ile müzikseverlerle buluşmak için gün sayıyor...
SILA’DAN BAYRAM HEDİYESİ
Bayramın hemen ardından Sony Music etiketiyle yayınlanacak albümü için artık geri sayıma başlayan sanatçı “ Madem bayram sonrası yepyeni bir albümle buluşacağız o zaman bir şarkımızı müzikseverlerle bayram hediyesi olarak albüm çıkmadan önce paylaşalım.” Dedi.Sıla'nın 3. solo albümünün çıkış şarkısı “ACISA DA ÖLDÜRMEZ” sözü Sıla, Müziği ise Sıla ve Efe Bahadır imzalı.

"ACISA DA ÖLDÜRMEZ" HABERİ WEB SAYFASININ ÇÖKMESİNE NEDEN OLDU
"Acısa da Öldürmez" şarkısı dün geceden itibaren www.silagencoglu.com.tr , dijital platformlar ve radyolarda yayınlanmaya başladı. Sanatçının kendi web sayfasından yayınlanmaya başladığı haberi duyulduğu andan itibaren 2 saat için de 500.000 kişinin şarkıyı dinlemek için sayfayı ziyaret etmesi www.silagencoglu.com.tr sayfasının çökmesine neden oldu. Bütün gece süren çalışmalar sonucunda bu sabah web sayfası eski haline getirilebildi.
index01g
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen Mira; 11 Nisan 2014 20:58 Sebep: Kırık resim linki kaldırıldı.
kutsal54 - avatarı
kutsal54
25 Kasım 2010       Mesaj #4
kutsal54 - avatarı
Sıla'nın yeni albümü 'konuşmadığımız şeyler var' 25 kasım'da çıktı!
Albüm tüm müzik marketlerde!
Albümü D&R internet adresinden satın alabilirsiniz!

Albümün içinden çıkacak kod ile kaydınızı yaparak konser bileti, tanışma fırsatı, imzalı albüm, poster ve diğer sürprizlerden yararlanabileceksiniz. Korsana Hayır!

25h1hmp
aewmlf

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen Mira; 11 Nisan 2014 20:33 Sebep: Kırık resim linki kaldırıldı.
kutsal54 - avatarı
kutsal54
27 Kasım 2010       Mesaj #5
kutsal54 - avatarı
Dişiliğimi öne çıkarmama gerek yok...

Üçüncü albümünün ismi Konuşmadığımız Şeyler Var,Sıla'nın bir dönüm noktasına da işaret ediyor;O artık 30'larında daha olgun bir kadın,bu yaş dönümü albüme de şarkılara da yansımış.Sıla'ya yeni şarkılarını,sözleri yazarken beslendiği kaynakları,aşka bakışını konuştuk Röportaj fotoğrafların ise yakın arkadaşı Kemal Doğulu çekti.

tempfile1290797017d

-En çok kadın hayranınız var farkında mısınız?

-Evet kadınlar beni sever.Üstelik her türlü sever.Türbanlısı da , genci de , yaşlısı da sever.Herhalde bir şekilde ortak bir yön yakalıyoruz.Ciddi anlamda bir sosyal sorumluluk projesine girersem,bunun kadınlarla ilgili olmasını çok istemişimdir hep.Çünkü kadınların iki ayağının yere basması beni çok ilgilendiriyor.Ben de çok uğraştım,çok mücadele ettim iş hayatında,okul hayatında.Kadınlar tarafından bu kadar sevilerek belki de bunun karşılığını alıyorum

-Kadınlar kelimelere daha takık, sizin cümleleriniz de etkiliyor. ‘Kendi dünyamızın yalnızıydık, anlayınca çok geç oldu,’ gibi cümleler kuruyorsunuz, bununla da ilgili olabilir mi?

- Hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz. Benim yaşadığım, sizin yaşadığınızdan farklı değil. Ama her zaman sözcüler çıkmıyor. Bir sözcü yakaladığınız zaman peşinden gidiyorsunuz. Ben de çok yaptım zamanında. O insanı hem etkileyen hem de teyit eden bir şey. Yani ‘ Yalnız değilim,’ duygusunu veriyor.

ARABESKE BAYILIRIM

- Bu albüm sizin tam 30 yaş döneminize denk geldi. 30’ların etkisini görüyoruz biraz galiba...

-Fark var. Söylem olarak daha olgun buluyorum. Albümdeki şarkıların hepsini 30’lu yaşlarımda yazmadım ama onların revizeleri ve çalışmaları tam o döneme denk geldi. Bir de 29’dan 30’a geçiş diye bir şey varmış. Bayağı sert geçiliyormuş, en azından bende öyle oldu. Müzikal olarak akustik bir albüm. Akustik müziğin beni daha iyi yansıttığını düşünüyorum, en azından bu aralar, çünkü değişken biriyim. Yarın ne olacağı belli olmaz, bir anda bambaşka bir şeye yükselebiliyorsunuz.

-Ne kadar değişkensiniz, yarın öbür gün müzik tarzınızı değişterecek kadar mı?

- İlk çıkış şarkım -Dan sonra, çok elektronikti, çok sivriydi ama o sivriliği istedim. Çok da kötü eleştirildim. Bir dinleyici olarak ben de aynı reaksiyonu verebilirdim. Türkü söyledim, Türk Halk Müziği korosunda görevliydim. Şan dersi aldım, sonra caz söyledim. Yani her şey olabilir, ben o zenginliğe çok inanırım.

-Fazıl Say’ın ‘Arabesk yav şaklığı’ söylemine uzaksınız yani...

- Ben arabeske bayılırım. Her müziğin kötüsü ve iyisi olduğu gibi, arabeskin de kötüsü ve iyisi var. Benim de katiyen dinleyemediğim, kulağıma sokamadığım bir sürü müzik var.

-Şöhret olunca havalara girmedim Ego yarattı mı, şan şöhret?

- Ya bir onu yaratmadı. Bir ben havalara giremedim (gülüyor). Aslında işin şakası çok memnunum bu durumdan. Ama bu işe girerken insan kestiremiyor neye döneceğini.

- Bir sürü kadın şarkıcı, güzel olmasa bile inanılmaz dişi bir imajla çıkıyor ekrana, sahneye. Siz saklıyor gibisiniz...

Eee benim şarkılarım çok güzel ya... Dişiliğimi öne çıkarmaya ihtiyaç kalmıyor. Anlatacak başka şeylerim var. Tamam gözümün rengi yeşil de, ne yani. Yaşlanınca buruş buruş olacağız, hiçbir işe yaramayacak güzellik. Ben hiçbir zaman güzilliğimden kuvvet almadım. Zaten yazıyorum, çiziyorum, benim anlatacak şeylerim var. Güzellik de var ohhh ne ala. ‘Etek giyerim daha çok yakışır,’ durumu yani.

Bir iki dize mutlaka kaçar - Edebiyata ilginiz olmalı, böyle yazabildiğinize göre.

- Okumayı severim, güzel cümlelere takık biriyim. Milan Kundera’yı çok severim, Kosinski çok okudum, Düş Kesiği diye bir kitabı okuyorum şu anda, çok acayip bir kitap. Bir sürü şair okudum, hep başucumda bir şair vardır. Cemal Süreya, Nâzım Hikmet aşığıyımdır.
Bu adam bu cümleyi nasıl kurmuş?’ diye sinirle kitabı fırlattığım çok olmuştur. Yazı yazmak demek, başka yazı yazana öykünmemek demek değil. 40 yıl düşünürsün de, bir başkasının aklına saniyesinde bir cümle gelir, hayıflanırsın, ‘Benim aklıma niye gelmedi,’ diye.

Çok huzur, iyi bir şey değil - Yazan insanı mutsuzluk mu besler?

- Sadece mutsuzluk beslemiyor ama mutsuzluğun payı büyük. Yalnızlığın, yaşanan kötü, arızalı mevzuların payı büyük. Mutlulukta da çok güzel, çiçekli, böcekli şeyler yazılıyor ama mutsuzluk kadar insanın bir tarafını dürtmüyor. Ama eski mutsuzlukları hatırlayarak, mutluluk içinde idare edip yazabilirsiniz. Bir süre idare eder yani.

Deli gibi mutlusunuz ama hiçbir şey yazamıyorsunuz, ne yaparsınız?

- Bir yerlerden arıza yaratıyorum ben. Çözdüm o işi. Başkalarının hayatına sarıyorum, bir yerlerden, bir şey çıkıyor. Dümdüz bir hayat yaşamadığımız için beslenebiliyorum. Çok huzur, iyi bir şey değil. ‘Ne bu şimdi bu kadar mutluluk?’ oluyorum.

Albüm yapmak biraz deli işi değil mi sizce?

- Kesinlikle deli işi. Aklı olan zaten yapmasın. Ama ben başka türlü de mutlu olamıyorum. Çıkar yolum yok. Çıkar yolu olan varsa hiç girmesin. Zamansız bir hayat, dağınık bir hayat, kolay yoktur tabii ama çok kalemli bir hayat, bir sürü bir şey var. Deli olmasanız da delirtiyor zaten.

PLATONİK AŞKTAN YANAYIM

Aşk tarifiniz nedir?

- Aşk, olmayan bir şey bana göre. Aşk vardır ama olmadığı zaman vardır. Bir çocuğu çok beğeniyorum diyelim, ölüyorum onun için, ‘Ayyy nasıl bakıyor, nasıl gülüyor,’ tadındayım. Fakat onunla beraber olduğum, el ele tutuştuğumuz an, hep böyle bir eksiklik. O yüzden aşk, olmadığı zaman güzel. Olduğu zaman aşklıktan çıkıp, sıradanlığa ve ne yazık ki zamana yenilmeye mahkûm bir hale geliyor. Ben biraz daha platonik yanlısıyım.

Çok aşık oldunuz mu?

- Olurdum eskiden. Aldırdım o hissimi (gülüyor). Ben nasıl aşık olayım ki, dışarı bile çıkmıyorum. Ya konser, ya stüdyo, ya ev. Hep arkadaşlarımla bir aradayım. Aşık olmak için birileriyle tanışıp, etkilenmek gerek, birilerini görmek gerek. Ben öyle şeyler yaşamadığım için, birazcık aşık olma hissim duruldu.

- Evillikle ilgili fikriniz ne?

- Evliliğin aşkla hiç ilgisi yok. Evlilikle ilgili çok sert fikirlerim vardı, hâlâ yakın durmuyorum ama bir gün çocuk sahibi olmak istersem, bunu evli olarak yapmak isterim.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
kutsal54 - avatarı
kutsal54
29 Kasım 2010       Mesaj #6
kutsal54 - avatarı
Aşk acısı yaşatanlar sağolsun yaşadıklarımın ekmeğini yiyorum...

Sıla Gençoğlu 2009’a ‘Sevişmeden Uyumayalım’ şarkısıyla damga vurdu. Yılın şarkısı ve albümü ödüllerini kazandı. Bir buçuk yıldan sonra hayranlarının merakla beklediği üçüncü solo albümü ‘Konuşmadığımız Şeyler Var’ nihayet piyasada. 12 şarkılık albüm ses getirecek baladlar ve hareketli şarkılarla dolu. Snob bir görüntüsü olan Sıla aslında tam aksi bir kadın. Bütün samimiyetiyle yeni albümünü ilk kez anlattı

Önceki albümünüz ‘İmza’nın başarısı sorumluluğunuzu arttırdı mı?
- İyi bir işten sonra daha iyisini yapmanız gerekiyor. Bu albümdeki kadar daha önce hiç stres yapmamıştım. Hem sözler, hem müzikler, hem de altyapılarda çıtayı yükseltmek gerekiyordu.

Peki yükseldi mi?
- Evet bence bu albümde diğer albümlerime göre daha olgun bir müzik karşınıza çıkıyor.

Peki siz de artık daha olgun bir kadın mısınız?
- Tabii, yaş 30 (Gülüyor).

Olgunlukla gelen değişimde neler var?
- Daha cesur ve derin sözler yazdım.

Sevişmeden Uyumayalım gibi slogan olacak laflar var mı?
- Birden çok. Acısa da Öldürmez, Kafa ve Gol gibi...

Bu albüm için tam bir ‘rakı, meze’ albümü deniyor. Katılıyor musunuz?
- Hayatımın hiçbir yerinde arafta durma halini sevmedim. Acı da, sevinç de dibine kadar yaşanmalı. Bunu da ilk defa bu albümde bu kadar yakaladım. Eğlenilecekse sonuna kadar, üzülmekse kimse kusura bakmasın, bu şarkılarla dibine kadar hüzünlenip üzüleceksiniz!

MASKELERDEN ÇOK YORULDUM

Albümün ismini neden ‘Konuşmadığımız Şeyler Var’ koydunuz?

- Son bir senedir maskelerden çok yoruldum. Birbirinin yüzüne gülen insanlar kapıdan çıktıktan sonra gereksiz konuşmalar yapıyor. Ben de bunların altını çizmek istedim ve albüme bu ismi verdim.

Peki sizin de böyle konuşamadığınız şeyler var mı?
- Olmaz mı, dünya kadar! Zaten duygularımı konuşarak çok rahat ifade edebilen biri değilim. Eğer yazabildiğim kadar konuşabilseydim yazmıyor olurdum.

Hangi konularda derdinizi anlatamıyorsunuz?
- Sanırım kendimle ilgili mevzularda. Kendinle ilgili şeyleri yaz desen sayfalarca yazabilir ve derdimi çok net anlatırım. Ama konuş dediğinde bir adım geride kalıyorum. Neyse ki yazabilme şansım var. Böylece içimdekini dışarıya tükürebiliyorum.

Çıkış şarkınız ‘Acısa da Öldürmez’de sizin hikayeniz mi var?
- Hayır, bu şarkıyı çok yakın bir arkadaşımın başına gelen bir ayrılık sonrasında yazmıştım.

Biraz Güzin Abla durumunuz var galiba. Ayrılan kapınızı mı çalıyor?
- Evet. Arkadaşlarımla uzun uzun konuştuğumuz çok akşam ve sabahlarımız oluyor.

Bir diğer şarkınız ‘Kafa’nın sözlerinde her şeyi geride bırakan bir kadın var. Öyle hissettiğiniz dönemler oluyor mu?
- Olmaz mı? Hepimiz büyük şehirlerden, işten, varsa aşktan bunalıyoruz zaman zaman. İmkanımız olursa basıp gitmek istiyoruz. Gerçi ben daha bunu başaramadım ama çok gidesim var (Gülüyor).

Albümde sizi en çok anlatan şarkı hangisi?
- Cam. Lise yıllarımda anneannemle büyüdüm. Yatak odamın balkonunda efkarlanıp sigara içerek dertlenirdim. O zamanlar müziği kafama koymuştum. İşte o yıllarda dışarıdan kendime bakarak yazdığım tek şarkı.

DOĞRU DÜZGÜN DAVRANAN ERKEĞİ REZİL ETMEM

Şarkılar nasıl zamanlarda ortaya çıkıyor?

- Vallahi bir zamanı yok. “Oturur şu saatte, mumlar yanar, banyodan çıkmış olurum” gibi tuhaf hallerde yazmam. Şarkılar hiç ummadığınız anda yolunuzu kesiyor. Bu yüzden kağıdımı, kalemimi ve küçük kayıt cihazımı mutlaka yanımda taşıyorum.

Hayatınıza giren erkekler “Şimdi ayrılsak bana bir şarkı yazar, herkese film olurum” korkusu yaşıyor mudur?
- Vallahi doğru düzgün davranırlarsa rezil falan olmazlar (Gülüyor)

Şarkılarınız hep hit oluyor. Kimin fikrine güvenir, ilk kime dinletirsiniz?
- Önce Sony’den Yasemin’e ve yakın arkadaşlarımıza dinletiyoruz. Sonra evdeki yardımcım Zuhal dinler. Örneğin bu albümün çıkış şarkısının çok tutacağını söyledi.

Başkasına verdiğiniz şarkılar içinde ‘keşke bunu ben okusaydım’ dedikleriniz var mı?
- Hayır. Ne de olsa tapusu bende değil mi?

Kimi sanatçılar sevgiliye kapıyı gösteren, kimileri terk edilenlere yönelik şarkılarıyla anılıyor. Sizin şarkılarınız daha çok kimlere hitap ediyor?
- Herkese. Bir de ‘ben kapıyı gösteririm’ ya da ‘asla kovulmam’ gibi sözler yazmanın taraftarı değilim. Çünkü hayat öyle bir yer değil. İnsanın başına her an her şey gelebilir. Büyük konuşmamak gerek.

ORTA ZEKALILAR BENİ KESMEZ

Aşk şarkıları yazıyorsunuz... Romantik bir kadın mısınız?

- Hiç romantik değilim. Çok değişkenim. Kendimi hassas hissederken birden vurdumduymaz olabiliyorum.

Bu durum sizinle yaşayan insanlar için sorun olmuyor mu?
- Alıştılar artık. Ben de zaten çok yeni insanları hayatıma almıyorum. Eskilerle güzel güzel takılıyoruz!

Çok sık aşık olur musunuz?
- Hayır eskiden öyleydi ama artık o kadar sık olamıyorum.

Neden?
- Şimdi yaşamım daha zor. Karşı tarafta daha çok şey arıyorum. Eskiden kaşına gözüne vurulup peşinden koşardım. Şimdi sadece bunlar yetmiyor.

Neler gerekiyor?
- İlk önce oturup konuşabileceğim, zeki biri olmalı. Orta zekalı biri beni kesmez! Aynı zamanda saygın ve oturup kalkmasını bilmeli.

Ooo bunların hepsini bulmak çok zor?
- Tabii zor (Gülüyor). Bizde kolay yok!

Yaşadığınız çok aşk acıları var mı?
- Geçmişte çok var. Arkadaşlar sağolsun, hala da şarkılarda o yaşadıklarımın ekmeğini yiyorum.

SEKSAPELİTE ÖNE ÇIKARMAK İSTEDİĞİM BİR ŞEY DEĞİL

Dışarıdan snob bir havanız var...

- Çocukluğumdan beri beni biraz soğuk, snob bulurlar. Yanıma yaklaşmaya, konuşmaya cesaret edemezler. Ama her tanıştığım insan ‘ne kadar sıcak ve samimisin’ der.

Bu duruşun sebebi ne?
- Kadınım. Gençken İstanbul’a geldim. Bir sürü şeyi tek başıma halletmem gerekiyordu. Bir duvara ve mesafeye ihtiyacım vardı. Belki bunların katmerlediği bir şey.

Peki size yaklaşmak isteyen birinin bu duvarı kırması kolay mı?
- Doğru düzgün yaklaşana duvar olmaz zaten. O karşımdakinin geldiği şekille alakalı.

İlk albümden bu yana fiziksel bir değişim de var. Sıla artık daha seksi bir kadın diyebilir miyiz?
- Fiziksel değişim çömezlik ve yetişkinlikle alakalı. İlk albümde çok az şey biliyorsunuz. Sudan çıkmış balık gibi oluyorsunuz. O kaostan çıkmanız zaman alıyor. Sonra bir sürü şey yavaş yavaş oturmaya başlıyor. Bu değişkenlik ruhunuzla birlikte görselinize de yansıyor. Seksapelite benim öne çıkarmak istediğim bir şey değil. Deklanşöre bastığınızda öyle çıkıyorum. Demek içimde varmış.

Sizin için ‘güzel, sempatik, tatlı’ değil de, daha çok ‘çekici, seksi ve fettan’ yorumları yapılıyor...
- (Gülüyor). Bilmiyorum. Ben hepsini barındırdığımı düşünüyorum aslında.

SEVDİKLERİMİN RUHUNA GİTSİN

Sıla’nın albümünde yine ağırlıklı olarak sözler kendisine, müzikler en yakın arkadaşı Efe Bahadır’a ait. ‘Kafa’ isimli şarkının düzenlemesi Ozan Doğulu’nun. Konserlerde söylediği ve dinleyicilerin albümde okumasını ısrarla istedikleri ‘Vur Kadehi Ustam’ da albümün kapanış şarkısı. Albümün çıkış şarkısı ‘Acısa da Öldürmez’i ilk kez Sıla :: resmi web sitesi adresinde yayınlayan Sıla bu site üzerinden hayranlarıyla birebir irtibata geçtiğini söylüyor: “‘Zamanında’ şarkısının sözlerini çocukluk arkadaşım Gözde Kansu’yla yazdık. Efe Bahadır, Gözde ve ben aynı acıları yaşadık. Bu yakın acıları cesaret edip kağıda döktük. Bütün sevdiklerimin ruhuna gitsin.”

KAPAĞIM TAKLİT DEĞİL

Sıla albüm kapağının Aziza Mustafa Zadeh’in Seventh Truth’una benzetilmesine katılmıyor: “Bende o albüm var. Kapağında Aziza Mustafa Zadeh’in saçları kıvır kıvır. Üstünde bir şey yok ve dümdüz duruyor. Bunu ‘İmza’ albümünde söyleseler daha mantıklı olabilirdi. Ayrıca oturup başka bir albüm kapağının benzerini mi çekeceğiz? Hiç mi kafamız çalışmıyor? Elalemin fikrine mi kaldık?”
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
kutsal54 - avatarı
kutsal54
30 Kasım 2010       Mesaj #7
kutsal54 - avatarı
Sıla nın Önceki Dönemlere ait Röportajları...

SILA: "HA BENİ ÇALMIŞSINIZ HA ŞARKIMI İNDİRMİŞSİNİZ"

Sıla, şarkılarını internetten indirenlere isyan etti...Son dönemin en sevilen pop şarkıcılarından Sıla Gençoğlu, korsancılara değil, şarkılarını internetten illegal yöntemlerle indirenlere isyan etti.

“Konuşamadığımız Şeyler Var” adlı albümünü yeni çıkaran Sıla, şarkısını illegal yönden indirenlere “Efendiler! Ha evimden kedimi çalmışsınız, ha internetten albümümü indirmişsiniz! Daha da kuracak cümlem yok size!” dedi.
Kaynak

----------------------------------------------------------

Libido canavarları değiliz tabii ki sevişmeden uyuyoruz...

Yorumcu Sevingül Bahadır’ın oğlu Efe Bahadır’ın müziğini yaptığı, Sıla’nın da sözlerini yazdığı ‘Sevişmeden Uyumayalım’ ödüle doymuyor. Aslında bu başarının altında başka bir hikaye var. Birlikte pek çok şarkıya imza atan ikili çok yakın arkadaş. Altlı üstlü dairelerde komşular.

10 yıldır yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor, sabahlara kadar müzik yapıp sohbet edip eğleniyorlar. Konuşurken birbirlerinin cümlelerini tamamlayacak kadar da uyum sağlamışlar. Birine söylenen kötü lafı diğerine söylenmiş sayıyorlar. Ancak şarkının aksine “Sevişmeden uyuyor, anlaşmadan ölmüyoruz” diyorlar.

BİR AYDA DÖRT ÖDÜL

* Kral TV Video Müzik Ödülleri (Yılın Şarkısı - Yılın En İyi Şarkı Sözü )
* Magazin Gazetecileri Derneği (Yılın Albümü)
* Altın Kelebek Ödül Töreni (Yılın Şarkısı )
* Avrupa Gazeteciler Derneği Ödül Töreni (Yılın Kadın Sanatçısı)

“Efe bana evde bana bazen ‘Sılahattin Abi’ diyor. Ben de ona ‘Efe Gül’ diyorum. Çünkü annesinin adı Sevingül Bahadır. Kız kardeşi Ayşegül. Ailesinden dolayı bu ismi verdim.”

Nasıl tanıştınız?
SILA: Üniversiteden arkadaşız. Birbirimizi okul koridorlarında çok gördüğümüz halde tanışmak nasip olmamıştı. Bir gün öğrenci işlerinin kapısında karşı karşıya geldik. Sohbete başladık. Müzik üzerine konuştuk. Aynı günün akşamında evde içiyorduk. O günden beri de hiç kopmadık. On yıl oldu. (Kulağını çekip tahtaya vuruyor).
Bu kadar kolay mı dost ediniyorsunuz?
SILA: Hayır. Aslında ikimiz de dışarıdan bakınca soğuk görünen tipleriz.
EFE: Zaten Sıla’yla okul koridorlarında, derslerde hep karşılaşırdık. O bir pervazın altında ben başka bir pervazın altında otururduk. O bana, ben ona bakardık.
Ne zaman “Tamam, artık biz dostuz” dediniz?
EFE: Sürekli gördüğün birinin şişmanladığını ya da zayıfladığını anlamazsın ya, bu da öyle bir şey. Anlamadık, çok hızlı oldu.
Yeni bir dostluğa bu kadar mı açtınız?
SILA: Yok canım. Ama hem meslektaş olmak hem aynı frekansta bulunmak hem de aynı şekilde mod değiştirebilmek kolay yakalanan bir şey değil.
Aynı apartmanda oturma kararını nasıl verdiniz?
SILA: Başlarda aynı evde yaşadık. Sonra farklı evlere çıktık. Ama yine nöbetleşe birbirimizde kalıyorduk. En sonunda kendimize altlı üstlü bir daire bulmaya karar verdik. Şimdi Etiler’de o şekilde yaşıyoruz.
Şimdi siz kanka mısınız?
SILA: Ölümüne kankayız.

EVLENSEK DE PİJAMA MESAFESİNDEYİZ

Neden birbirinizi seçtiniz?
SILA: Efe dişime uygun (Gülüyor). Aynı yolun yolcusuyuz. Hayattan aynı şeyleri isteyip, aynı duyguları yaşıyoruz. Birimiz yorulduğunda diğeri ona omuz veriyor.
EFE: Ben bunu bir seçim gibi düşünmüyorum. Biz uzun bir yolculukta aynı vagonda yan yana koltuklara düştük. Ondan sonra da bir daha yerimizi değiştirmek istemedik.
Yılın şarkısı ‘Sevişmeden Uyumayalım’ nasıl ortaya çıktı?
SILA: Yağmurlu bir kış günü, oturduğumuz apartmanda ve aniden.
Şarkının bu kadar ilgi göreceğini bekliyor muydunuz?
SILA: Evet, çünkü yaptığımız zaman bizde
de aynı heyecan ve coşkuyu yaşattı.
Sevişmeden uyuyor musunuz peki?
EFE: Siz bizi ne zannediyorsunuz Allah aşkına? (Gülüyor). Libido canavarları değiliz. Tabii ki sevişmeden uyuyoruz.
SILA: Ama anlaşmadan ölmüyoruz!
Rahat rahat seks de konuşur musunuz aranızda?
SILA: Her şeyi rahat konuşuyoruz. Seks ne yaraymış toplumda! Ne çözülmez davaymış. Sekstir nihayetinde, her şey olağan yani.
EFE: Ne seksmiş; kurtulamadık! Yazarsan tabii böyle şarkı, bu olur (Gülüyor).
Biriniz evlenirse ne olacak?
SILA: Tabii evlilik olacak ama farklı sokaklarda oturmak istemiyoruz. Birbirimize hep pijamayla gidip gelinen bir yerde oturalım isteriz.

BİRİNİ BEĞENMEMİZ İÇİN OLAYI OLMASI LAZIM!

Bu 10 yıl içinde hiç birbirinizden cinsel elektrik aldığınız oldu mu?
SILA: İnsan arkadaşıyla beraber olur mu? Cinsel münasebet yaşar mı? Bizim aramızda da hiçbir zaman elektriklenme olmadı. Biz kardeşiz.
EFE: “Ateşle barut yan yana durmaz” lafını söyleyen atayı da yalancı çıkardık.
Evde hiç içinizden “Sıla da güzel kadın falan” diye geçirmiyor musunuz?
EFE: Ne demek istiyorsun canım? Evde bir yandan film seyrederken bir yandan içki içip birbirimizi mi kesiyoruz yani? (Gülüyor).
SILA: Ben kırmızı topuklu ayakkabılar, file çoraplarla falan dolaşmıyorum. Bayağı pijamalar, saçlarım toplanmış gözümde gözlüklerimle film seyrediyorum.
“Arkadaş olmasak çok iyi sevgili olurduk” diye de mi hiç düşünmediniz?
SILA: Biz mizaç itibariyle sevgili olabilecek insanlar değiliz zaten. Kadın-erkek konusunda aynı düşüncelere sahip değiliz. Biz sadece dost olabiliriz. Zaten sevgili olsak çoktan birbirimizi kaybetmiştik. Ne bu şarkıları yapabilirdik ne de istikrarlı bir iş hayatımız olurdu.
EFE: Biz birbirimizi kaybetmeyeceğimiz sınırlarımızı çizdik. Sevgili olmak, o sınırların çok ötesinde. Orada başka sorumluluklar ve sıkıntılar var.
Bu dostluk size ilişkiler hakkında neler öğretti?
EFE: Bana deli kadınları öğretti (Gülüyor). Şaka bir yana, kadın sırdaşı olmayan bir erkek sevgilileri konusunda hep sıkıntı çeker. Bizim dostluğumuz hayattaki en büyük lükslerden biri.
Birbirinize nasıl insanları yakıştırırsınız?
EFE: Bizim birini beğenmemiz için olayı olması lazım.
O ne demek?
EFE: Bir şeyi iyi yapan ve hayatta yer kaplayan biri olmalı.

BİZİ ALACAK İNSANLAR KÜMESİMİZİ DE KABUL EDECEK.

Gezmeye ve eğlenmeye de birlikte mi çıkarsınız?
SILA: Yemek de beraber, eğlenmek de. Bizi sevgili zannettikleri hep olmuştur.
E bu durumda birbirinizin kısmetini kapatmıyor musunuz?
SILA: Yok. Çünkü öyle bir enerji vermiyoruz. Sevgilinize bizim birbirimize davrandığımız gibi davranmazsınız.
Birbirinizin sevgililerine karışır mısınız?
SILA: İlk başta tanışır ve fikrimizi belirtiriz. Bizi alacak insanlar kümesimizi de kabul edecek! (Gülüyor)
Neler yüzünden tartışırsınız?
SILA: Aramızda çok büyük tartışmalar çıkmaz. Zaman zaman herkes gibi biz de sorunlar yaşıyoruz ama hallediyoruz.
Peki, Efe Bahadır yaptığı bir besteyi sizden önce başkasına dinletirse arıza çıkar mı?
SILA: Aaaa... Burada gül gibi ben dururken!
EFE: Hayır, arıza çıkmaz ama Sıla dinletmeyeceğimi de bilir. İkimiz ilk önce birbirimizden fikir alırız.
Birbirinizle en çok neler yapmaktan zevk alırsınız?
SILA: Müzik dinlemeye ve film seyretmeye bayılıyoruz. Arada birbirimize beğendiğimiz şiirleri de okuyoruz.
EFE: Gördüğünüz gibi çok sanatsalız... (Gülüyor)
Üçer kelimeyle birbirinizi anlatsanız?
EFE: Scrabble’mı oynuyoruz (Gülüyor). İstikrar delisi, hedefçi ve feci akıllı.
SILA: Çok duygusal, arada karamsar ama daimi hedefçi.
Kaynak

"Yoğun ilgi rahat uyumamı sağlıyor!"

‘…dan Sonra’ ile yaptığı başarılı çıkışından sonra şimdi de kliplendirdiği ‘Kenar Süsü’ şarkısıyla karşımıza çıkan Sıla’yla keyifli bir sohbet…

Bir süredir ekranlarda dönen bir klip, radyolarda çalan bir şarkı var. ‘Kenar Süsü’ sözleri ve müziğiyle dikkatimi çekiyor. Ayrılık sonrası yaşadıklarımızı o kadar iyi anlatmış ki... Dilime dolanıyor. Bir bu şarkıyla dolansa iyi. Albümündeki ‘Dön Demeyi Unuttum’ ve ‘Malum’ başta olmak üzere birkaç şarkısı daha dilime düşünce “Ruh hallerini böyle iyi anlatan bu kişiyi bulup, konuşmam gerek!” diyorum. İşte şarkıları, müziği ve hayatıyla Sıla karşımızda.

“MÜZİK DOĞUŞTAN GELEN İÇGÜDÜSEL BİR ŞEY”

‘Sıla’ adını verdiğiniz albümünüzdeki şarkıların tüm sözleri sizin. Bestelerin birçoğu da size ait. Albümde başka kimlerin imzası var?

Ozan Doğulu prodüktörlüğünde toplam beş aranjörün imzası var. Efe Bahadır, Mustafa Ceceli, Nedim Ruacan, Murat Yeter ve Ozan Doğulu. Efe Bahadır ile ortak bestelerimiz var. Benim yazdığım şarkılar var. Sezen Aksu ile ortak şarkımız var. Bir tane de Ozan Doğulu bestesi var. Ayrıca ‘Ne Desem İnanırsın’ ve ‘Dön Demeyi Unuttum’ da Yalın’la ortak çalışmalarımız içinde. Bu ilk albümde çok kıymetli müzisyenlerle çalışma fırsatı yakaladık.

Albümünüzde pop rock da var, Ege ezgileri de... Bunun yanı sıra slow şarkılar ağırlıkta. Konsepti düşünecek olursa siz tarzınızı ne olarak tanımlıyorsunuz peki?

Aslında bir tek müzik tarzı üzerine yoğunlaşmış bir albümden çok ‘Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği’ adı altında duymak istediğimiz neredeyse her şeyi bir araya getirmeye çalıştık. Ve mümkün olduğunca bu çeşitlilik devam edecek çünkü bu zenginlik, kulağına Türkçe müzik çalınan her dinleyicinin içinde mevcut.

“ŞANSA ÇOK İNANIRIM”

İlk albümünüz ile çoğu kişi sizi tanıdı. “Hesap mı verecem …dan sonra” diyorsunuz çıkış şarkınızda. Tamam hesap vermeyin de… Hangi vesileyle yani neden sonra ‘Müzik mesleğim olmalı’ dediniz? Müzik nasıl girdi kanınıza?

Son derece doğuştan ve içgüdüsel olduğunu düşünüyorum. Zira kanıma nasıl girdiğini hiç hatırlamıyorum. Tabii ki gözümde çocukluk yıllarıma uzanan belli başlı resimler yok değil. Saç fırçası ya da deodorant şişesini mikrofon bellediğim ve onlarla saatler geçirdiğim zamanlar hâlâ hatırımda.

Denizli’de geçen çocukluk ve okul hayatı… İstanbul’a gelmeniz hangi vesileyle…

Denizli’de doğdum ve ilkokul bitene kadar Denizli’de yaşadım. Ortaokul ve lise yıllarım ise İzmir’de geçti. İstanbul hikâyem ise İstanbul Üniversitesi’ni kazanmam ile başladı.

Fransız Dili ve Edebiyatını kazanmışsınız. Müzik aşkınız ağır basmış, okulu bırakmışsınız. O zaman o cesareti gösterip, o riski göze almasaydınız bugün farklı bir yerde mi olurdunuz acaba? Yoksa ‘Öyle ya da böyle müzikle buluşurdum’ mu diyorsunuz?

Fransız Dili ve Edebiyatı maceram İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’ne girmem ile son buldu. Kenan Doğulu ile çalışmaya başlama fırsatını yakaladığım dönem de aynı tarihlere denk düşüyor.

Bu denk düşüş biraz da şansla alakalı diyebilir miyiz?

Evet… Şansa çok inanırım; şansım yaver de gitti ama başka meslek yapabileceğim bir okulu da bitirmiş olsaydım döner dolaşır yine şarkı söylerdim yine şarkı söylerdim; yine şarkı söylerdim.

“KENAN’A NE ZAMAN ELİMİ UZATSAM TUTACAĞINI BİLİYORUM”

Kenan Doğulu’yla tanışıp, ona vokal yapmanız nasıl gerçekleşti. Kim kimi, nasıl buldu?

Kenan Doğulu’nun bayan vokal arayışı ile benim işlerin ucundan tutma isteğim aynı zamana denk geldi. Cem Öcal’dan aldığım bir telefonla bu ekibe dahil oldum.

Peki ondan müzik, sahne, hayat adına öğrendikleriniz neler?

Ondan müzik ve sahne adına öğrendiklerimi maddelemem tabii ki çok güç. Yaptığımı özetlemem gerekirse Kenan’ın anlattıkları dışında bolca gözlem yaptım. Müzisyenlerin ve solistin her adımını takip ettim, ‘iş’i öğrenmeye başladım.

Yedi yıllık vokalistlik hayatı size neler öğretti, neler kattı?

Deneyim, disiplin ve çok çalışmak. “Sahne”nin getirdiklerini ve götürdüklerini; getirebileceklerini ve götürebileceklerini öğrendim.

Kenan’ın albümünüze ve ilk klibinizde rol alarak destek olması sizi mutlu etmiş olmalı.

Elbette. Solo albüm aşamasına gelmeden de Kenan’a bir takım şarkılarımı dinletmiştim. Ve bana inancının gerçek olduğunun farkındaydım. O da bunun hep arkasında durdu zaten. Ne zaman elimi uzatsam tutacağını biliyorum.

“YOĞUN İLGİ RAHAT UYUMAMI SAĞLIYOR!”

İkinci klip şarkınız Kenar Süsü’. Kalplere dokunan, ayrılık sonrası yaşananları en şeffaf haliyle anlatan bir şarkı bu. Sıradaki klip hangi şarkıya gelecek?

Sıradaki klip “Dön Demeyi Unuttum” şarkısına gelecek. Ekipçe hangi şarkıya klip çekeceğimizi artık şaşırmış durumdayız. Bu yoğun ilgi tabii ki benim daha rahat uyumamı sağlıyor. Uykumu kaçıran yeni albüm şarkılarını saymazsak.

Aslında albümüz öncesinden adınıza aşinayız. Sıla dizisinin jenerik şarkısı olan ‘Töre’de sizin imzanız var Sezen Aksu’yla. Bu proje nasıl gerçekleşti?

Gül Oğuz bana ‘Sıla’ dizi projesinden bahsettiğinde ve “Şöyle bir şarkıya ihtiyacım var” dediğinde altından kalkabileceğimi biliyordum. Çünkü hikâye son derece ilgimi çekmişti. Ben “Can Perperişan”ı yazdıktan sonra Sezen Hanım (Aksu) bu şarkıyı dinledi ve “Töre”yi yazdı. İkisi birleşti ve seslendirmek bana nasip oldu.

“İÇİMDE ÇOK KİŞİ VAR!”

Dizi için yaptığınız ‘Can Perperişan’ adlı şarkıyı dinleyip, sizi sonradan görenler çok şaşırmış ilk başlarda. Neden?

Bilmem, neden? Sanırım ‘dan Sonra’yı yazan ile ‘Can Perperişan’ı yazan
aynı kimse olamaz diye düşündüler. Çok kişiyiz içimizde; hepimizin söyleyecek sözü çok. Ben uzaktan bakıyorum resme ve uyuyorum renklere.

Bu şarkının sözlerinde insanların isyanını ve feryadını dile getirdiniz. Töreyi yaşamadığınız halde bu kadar güzel anlatabilmenizi neye bağlıyorsunuz?

Empati… O da yoksa etrafınızda olup biten her şeye bir daha ve bir daha dönüp bakmaya ve kayıtsız kalamamaya. Hiçbir şeye…

Ferhat Göçer, Kenan Doğulu ve Emel’e şarkılar vermişsiniz albümünüz çıkmadan önce. İşin mutfağından da keyif alıyorsunuz sanırım.

Ferhat Göçer, ‘Yolun Açık Olsun’ albümünde sözleri bana müziği ise Efe Bahadır’la ikimize ait olan ‘Vur Kadehi Ustam’ı söyledi. Kenan Doğulu ise ‘Demedi Deme’ albümünde sözleri bana ait olan ‘Boğaziçi’ isimli şarkıyı seslendirdi. Emel’de ise sözü ve bestesi bana ait olan ‘Ağla’ isimli şarkı hayat buldu. Üretkenliği sadece kendimde kullanmak yerine başkaları ile paylaşmayı kıymetli bulanlardanım. Ne mutlu bize şarkılarımız bu değerli müzisyenlerin elinde daha da değer kazanıyor.

“BAZI KORKULAR HAYATTA FAYDALI!”

Gelelim Sıla’ya… Değişken bir yapınız varmış. Bu değişken yapınız çılgınlıklar barındırıyor mu içinde?

Zaman içinde değişken ruh hallerime yön vermeyi öğrendim ve avantaja çevirdim dezavantajlarımı. Herkes kadar çılgınım. Olmayacak şeyler için kendimi tehlikeye atmam. Risk alırım ama bazı korkuların da hayatta faydalı olduğuna inanırım.

Üzüntüyü ve sevinci uçlarda yaşıyorsunuz. Neler sevindirir sizi?

Küçük ve düşünceli şeyler... Büyük şeyleri zaten planlıyor ve uygulamaya çalışıyoruz.

Peki ya neler kızdırır?

Adaletsizlik ve göstermelik, içi boş zaferler… Kötü kalpler…

AŞK DÜŞERKEN CANINIZIN SIKILMADIĞI DİPSİZ BİR KUYU!”

Aşk deyince aklınıza ne geliyor?

Renkli ve eğlenceli dipsiz kör bir kuyu. Düşerken canınız sıkılmıyor.

Aşkı nasıl yaşarsınız? Aşık olunca neler değişir Sıla’da?

Aşka izin veren biriyim. Aşk iyidir hoştur, seslere kokulara duyulara başka anlamlar yüklenir aşk zamanı. Bende de farklı olmuyor. Aşk size ne yapıyorsa bana da aynısını yapıyor.

Şarkıda dediğiniz gibi, ‘kenar süsü’ olduğunuzu hissettiğini aşk ya da aşklar oldu mu? Tepkiniz ne oluyor o zaman?

İşte o zaman ben şarkı yazıyorum. İçinde de neler olup bittiğini anlatıyorum.

“HER YARA FARKLI SÜREDE KAPANIYOR”

Ayrılığı ve sonrasında yaşananları, hemen hepimizin yaşadığı şeyleri o kadar iyi anlatmışsınız ki… ‘Ayrılık sonrası hiçe döndüğümüzü, çürüye çürüye tükendiğimizi, kendimizi rezil etmemizi, ona buna ağlamamızı, gülmeyi unuttuğumuzu…’ Siz ayrılık sonrası kolay toparlanabilenlerden misiniz? Nasıl atlatırsınız ayrılık dönemini?

Eğer yaşadığım ayrılık hayırlı ise yani o aşk zaten bana iyi gelmeyecekse, bu düşünceyi yerleştirip aklıma hayatıma devam ediyorum. Ama tahmin edersiniz ki her yara farklı sürede kapanıyor. O yüzden bir genelleme yapabileceğimi zannetmiyorum.

‘İçimdeki kadınlar konuştu’ diyorsunuz albümünüzle ilgili olarak. Peki hayatınızda hangi kadın daha ağır basıyor? Nahif, kırılgan, agresif, depresif…

İşte bu saydıklarınızın hepsine ben bir yer buldum. Hangisi gerekiyorsa onu çıkartıyorum. Hepsine eşit şans vermekte fayda buldum.

Üreten biri olarak ruhunuzu nelerle zenginleştiriyorsunuz? Kendinizi nasıl, nelerle besliyorsunuz?

Üreten insanların hayatlarında yoğun trajediler yaşadıkları ve bunlarla beslendikleri fikrini külliyen yalan ve abartılmış buluyorum. Günlük hayat, içinden her şeyi çıkartmaya yetecek kadar sert ve renkli. Büyük mevzuların olması gerekmiyor. Çünkü olan her şey üretmeyenlerden daha fazla bize dokunup geçiyor. Yapı gereği daha hassasız. Zaten hayattan çıkarttıkları ile bir şeyler yaratmaya çalışanın tüm aklı fikri bu doğrultuda işliyor.

28 yaşındasınız. 30’lu yaşlarınızı iple çekiyormuşsunuz. Neden?

Kendimle ilgili sorularımın cevaplarına o güne kadar ulaşırım diye ümit ediyorum. Yenileri gelir gelmez o benim bileceğim bir şey değil.

“VERİLENLE YETİNİRİM!”

“Hiçbir şeye anlam yüklemem ben” diyorsunuz. Yani…

Hiçbir şeye gereksiz anlam yüklemem. Verilen ile yetinirim.

Bunun yani hiçbir şeye anlam yüklememenizin size sağladığı artılar ve eksiler neler?

Hayatım kolaylaşıyor. Zaten anlam yüklemem gereken bir sürü şey varken…

Çok sorgular mısınız hayatı?

Hayır. Hepimiz bildiğimiz ve inandığımız yolla yaşamaya çalışıp bize ayrılan süreyi güzel değerlendirmeye gayret göstermeliyiz diye düşünüyorum. Sapmadan, sapıtmadan gelişi muhtemel her arızayı misafirperver karşılayıp deneyimleyerek…

İki dedeniz milletvekilliği yapmış, babanız il başkanlığı yapmış. Peki sizin siyasetle aranız nasıl?

Benim aram hiçbir zaman iyi olmadı. Elbette takipçisiyim ama her vatandaş gibi gazeteden, televizyondan. Her işin erbabı farklıdır. Siyaset işini de erbabının yapması gerektiğine inanıyorum. Ben onlarla büyüsem de hiçbir zaman siyasete yakınlık duyamadım.

Kenan'dan ayrıldığım için bir yanım çok buruk...

Yedi yıldır Kenan Doğulu'nun vokalistliğini yapan Sıla Gençoğlu artık yoluna yalnız devam edecek. Sıla kendi adını verdiği ilk albümü ile adını duyururken artık Doğulu ile çalışmadığı için, içinin buruk olduğunu söylüyor.. sp Atv'nin sevilen dizisi 'Sıla' kadar, dizinin jeneriğindeki 'Can Perperişan' şarkısı da ilgi görmüştü. Şarkının sahibi Sıla Gençoğlu, üzerinde dört yıldır titizlendiği ilk albümünü bitirdi. Ve kendisiyle aynı adı taşıyan albümü, geçen hafta satışa çıktı. Yedi yıldır Kenan Doğulu'nun vokalistliğini yapan; Kenan Doğulu, Emel Müftüoğlu ve Ferhat Göçer'in albümlerine şarkı veren Sıla, kendi albümünü Ozan Doğulu'ya emanet etti. Kenan Doğulu da albümün çıkış şarkısı '...dan sonra'ya da yazdığı rap sözlerle eşlik ediyor. Gençoğlu bu şarkı için; 'Biraz öncü, sivri bir şarkı. Hepimizin içinde sakladığı agresif tarafları göz önüne serdik' diyor.

* Bundan 9 ay önce 'Sıla' dizisinin müziği ile ilgili yaptığımız ilk röportajda 'anlatacak çok şeyim yok' demiştiniz. Şimdi anlatacak şeyleriniz var mı? Evet, artık kendi albümüm var. Ozan Doğulu prodüktörlüğünde 3-4 yıldır üzerinde çalıştığımız albüm nihayet bitti. Albüme kendi adımı verdim. Olan biten her şeyden çok memnunum. Albüm belli bir konsept taşımıyor, 'elektronik ya da akustik müziğin savunucusuyum' diye bir şey söz konusu değil; her ikisi de var. Şarkıların sözlerini ben yazdım ama besteler müzisyen arkadaşlarımla ortaklaşa yapıldı. Ben değişken biriyim. Bu yapım albüme de yansıdı. İçimdeki her farklı kadının, söylediği lafları şarkılarımla anlatmaya çalıştım.

HİKAYELER GERÇEK

* Albümde anlattığınız aşklar gerçekten yaşandı mı? Tabii ki yaşadığım şeyler ama sadece benim yaşadıklarım değil; diğer insanların yaşadıklarını da kapsıyor bu şarkılar. Herkesin bir ifade yolu var; benimki de şarkı yazmak ve söylemek. Aşk var, ayrılık var, ruh hallerimiz var. Hayata dair yazacağım şarkılar, ya da yazdığım şarkılarda söyleyeceğim daha bir sürü söz olacak aslında. Biraz kadın-erkek ilişkileri, insani durumlarımızı anlatan bir albüm oldu. Çünkü, ben bir yerden sonra anladım ki, hikayelerin hepsi bir, hayatların hepsi bir. O yüzden, hepimizin hayatında var olan şeylerden bahsediyorum aslında.

* Kenan Doğulu'nun vokalistliği defteri kapandı mı artık? Evet, tam yedi yıl vokal yaptım Kenan'a, ama artık geri vokal defteri kapandı. Şimdi ben dinleyicimin karşısına çıkacağım. Tabii ki yıllardır birlikte çalıştığım orkestra arkadaşlarım ve Kenan'dan ayrılmak zor oldu. Duygusal olarak biraz hüzünlüyüm. Ama kendi albümümün heyecanı da başka...

KENAN RAP YAPTI

* Kenan Doğulu'nun desteği oldu mu albüme? Kenan çok inandı, çok destekledi beni. Çıkış şarkıma kendi yazdığı sözlerle rap yaptı. Klibimde de oynadı. Buradan tekrar teşekkür ediyorum kendisine. Albümde 15 şarkı var. Sözlerin hepsini ben yazdım. Bir tane şarkı da tiyatrocu ve çok yakın arkadaşım Gözde Kansu'yla ortak çalışmamız. Yalın'ın bir tane bestesi var. Çıkış şarkısı '...dan sonra'nın müziği Ozan Doğulu'ya ait. Efe Bahadır ve bana ait besteler de var.

* Neredeyse her şarkıda Efe Bahadır imzası var zaten... Efe Bahadır benim uzun yol arkadaşım hatta kullanamadığım sol elim. Bilgi Caz Vokal'den gelen bir okul arkadaşlığımız var. Daha sonra ruhumuzun çoğu yerde çok kesiştiğini görüp yola birlikte devam etme kararı aldık. Bestelerimizi genelde beraber yapıyoruz. Albümde bir de düetimiz var. Aranjörlerimiz de; Mustafa Ceceli, Murat Yeter, Ozan Doğulu, Efe Bahadır. Müzisyenler ruhlarını akıttı bu albüme.

*
Kenan Doğulu, Ferhat Göçer ve Emel Müftüoğlu'nun albümlerine de şarkı vermiştiniz ama bu yanınız pek bilinmiyor değil mi? Müzik camiasında biliniyor ama dışarıdan çok kişinin bildiğini sanmıyorum. Şarkılarımı, duygularımı paylaşmaktan çok keyif alıyorum. Kendime de şarkı yapacağım başkalarına da. Çünkü işin mutfak kısmı çok keyifli, misafir ağırlamak çok güzel.

SOĞUK DURUYORUM

* Söz yazarı, besteci ve yorumcu olarak polemiklere yakın mı yoksa uzak mı duracaksınız? Hiç polemiklere bulaşmak gibi bir niyetim yok! Bu bir tercih meselesidir. Cevap vermek ya da vermemek insanın kendi elinde. Ben cevap vermeme kararındayım. Zaten bana sataşacaklarını da düşünmüyorum. Çünkü gündem yaratma gibi bir derdim olmayacak.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
kutsal54 - avatarı
kutsal54
2 Aralık 2010       Mesaj #8
kutsal54 - avatarı
Sıla "Konuşmadığımız Şeyler Var"

Kendi adını taşıyan ilk solo albümü “Sıla” ile “...Dan Sonra” diyerek müzik sektörüne kendinden emin adımlarla merhaba diyen, sonrasında ise “İmza” adını verdiği 2. solo albümüyle her yere “İmza”sını atan ve gerek sesi, gerek duruşu, gerekse yazdığı sözler ve yaptığı işlerle müzik sektörüne adım attığı ilk günden itibaren adından en çok söz ettiren Türk pop müziğinin en genç ve başarılı bayan vokallerinden Sıla 3. solo albümü “KONUŞMADIĞIMIZ ŞEYLER VAR“ ile 25 Kasım Perşembe günü müzik severlerle buluşuyor.

Albüm çıkışından önce bayram hediyesi olarak albümün çıkış şarkısı “Acısa da Öldürmez”i radyolar ve dijital platformlar üzerinden dinleyicilerle buluşturan ve kış mevsiminin yaşandığı bu günlerde müzik piyasasına baharı getiren Sıla’nın konuşacak ve söyleyecek daha çok şeyi var...

12 şarkıdan oluşan “Konuşmadığımız Şeyler Var” albümünde yine ağırlıklı olarak sözler Sıla, müzikler de Sıla ve Efe Bahadır İmzası taşıyor. Daha önceki iki albümde de olduğu gibi yine Sıla’nın nazar boncuğu Ozan Doğulu da “Kafa” şarkısına yaptığı düzenleme ile albümdeki yerini alıyor. “Zamanında” adlı şarkıdaysa dinleyicileri bir sürpriz bekliyor... Sıla bu şarkıyı çocukluk arkadaşı Gözde Kansu ile birlikte yazdı

Sıla’nın konserlerde söylediği ve dinleyiciler tarafından sürekli olarak albümde okumasını ısrarla istedikleri şarkısı “Vur Kadehi Ustam” da bu albümün kapanış şarkısı olarak müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

“Konuşmadığımız Şeyler Var” albümünün ilk video klibi ise albümün çıkış şarkısı “Acısa da Öldürmez”e çekildi. Klibin yönetmenliğini Murat Onbul yaptı.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
kutsal54 - avatarı
kutsal54
6 Aralık 2010       Mesaj #9
kutsal54 - avatarı
Sıla'dan rekor geldi:Türkiye'de en çok indirilen şarkıların ilk 10'u da aynı sanatçıya ait.

Son dönemin en gözde kadın popçularından Sıla, 3. solo albümü "Konuşamadığımız Şeyler Var" ile kısa sürede büyük bir başarıya imza attı.

Güzel popçunun yeni şarkıları, ttnetmuzik.com sitesinin 'en çok indirilen şarkılar' bölümüne damga vurdu. Listedeki ilk 10 şarkının tümü Sıla'ya ait.

TT Net de En Çok İndirilenler:
  • 1. Acısa da Öldürmez - Sıla
  • 2. Oluruna Bırak - Sıla
  • 3. Kafa - Sıla
  • 4. Boş Yere - Sıla
  • 5. Vur Kadehi Ustam - Sıla
  • 6. Tam da Bugün - Sıla
  • 7. Cam - Sıla 8. Boşver - Sıla
  • 9. Gol - Sıla
  • 10. Zamanında - Sıla
  • 11. Hoşçakal - emre aydın
  • 12. Öp - Tarkan
  • 13. Kafa (Kafoz Vers.) - Sıla
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen Mira; 11 Nisan 2014 20:33 Sebep: Kırık resim linki kaldırıldı.
kutsal54 - avatarı
kutsal54
24 Ocak 2011       Mesaj #10
kutsal54 - avatarı
Powertürk sponsorluğunda Sıla turnesi devam ediyor...

"Konuşmadığımız Şeyler Var" albümüyle müzik severlerin karşısına çıkan ve konuşmadıklarını şarkılara döken Sıla albümle birlikte konserlere devam ediyor. Konser vermek için turneye çıkan sanatçı 22 Ocak Cumartesi akşamı Antalya Divan Talya Convention Center’da sahne aldı. Yaklaşık 4000 kişilik dev koro eşliğinde şarkılarını söyleyen Sıla 2.5 saat sahnede kalarak muhteşem bir geceye imza attı.
Sıla turne kapsamında, 29 Ocak Bursa Suare'de 30 Ocak'ta da Anadolu Gösteri Merkezi'nde Ankaralı müzikseverlerle buluşacak.

Sıla

Sıla

Sıla
....
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.