Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Mehmet Emin Ay

Gösterim: 48688 | Cevap: 0 Mehmet Emin Ay kimdir, nereli, hayatı.
  • mehmet emin ay hayati
  • mehmet emin ay kimdir
  • mehmet emin ay vikipedi
GÜLGECELER
27 Ağustos 2008 05:12   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Mehmet Emin Ay (Mehmet Emin Ay Kimdir? - Mehmet Emin Ay Hakkında)

Mehmet Emin AY

1963 yılında Van'da doğdu. Öğrencilik yıllarında babasından Kur'ân-ı Kerim'in tilâveti ve kırâati ile ilgili dersler aldı.Van İmam-Hatip Lisesi'nden (1980), ve U.Ü. İlahiyat Fakültesi'nden (1984) birincilikle mezun oldu.
Üniversite öğrenciliği yıllarında hafızlığını tamamladı ve bu yıllarda, kıraat ve makamlar konusunda Halis Albayrak, Fatih Çollak ve Mustafa Öztürk gibi Kur'ân üstâdlarından istifade etti.
1984-1988 yılları arasında TRT'de (TV-1 ve TV-2) radyo ve televizyon konuşmaları ve Kur'ân-ı Kerim tilaveti yayınlandı. 1992 yılında gittiği Özbekistan ve Kazakistan'da din eğitimi kurumlarında gözlemler ve incelemelerde bulundu ve "İstanbul'dan Buhara'ya" adlı bir belgesel filmin çekimini gerçekleştirdi. Yine aynı yıl "Bursa Evliyaları" adlı belgesel video filminde metin yazarlığı, müzik ve seslendirme görevlerini icra etti. Zaman zaman , yurtiçi ve yurtdışında, alanıyla ilgili konferanslar veriyor.Halen öğretim üyesi olarak görev yapan ve Din Eğitimi alanında yayınlanmış altı eseri bulunan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Arapça ve İngilizce biliyor.
Akademik çalışmaları yanında, müzikle de ilgilenen ve gerek Türk, gerekse Arap makamlarını aynı başarıyla icra edebilen Mehmet Emin Ay'ın, Tasavvuf Musikîsi ve Klasik Türk Musikîsi alanlarında kırkı aşkın özgün beste çalışmaları mevcuttur. Şiirlerini bestelediği ya da seslendirdiği kişiler, Abdullah b. Revaha, Rabiatül-Adeviyye, İbrahim b. Edhem, Yunus Emre, Es'ad Erbili, Hacı Bayram-ı Veli, İsmail Hakkı Bursevî gibi tarihe malolmuş şahsiyetler olduğu gibi; aynı zamanda, Ali Ulvi Kurucu, Bahattin Karakoç, S.Arif Emre, Cengiz Numanoğlu gibi günümüzde zevkle dinlenen şairlerden oluşuyor.
Mehmet Emin Ay'ın, aynı zamanda Mürşid adlı bilgisayar CD'sinde de kullanılan ve 30 kasetten oluşan bir Kur'an-ı Kerim Hatim Seti ile, yine 7 kasetten oluşan Kur'an-ı Kerim Tilaveti Seti ve müstakil Kur'an-ı Kerim kasetleri bulunuyor. Arap ve Türk makamlarıyla okunan Kur'an tilaveti, Uzakdoğu, Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar, Avrupa ve Amerika gibi geniş coğrafyada müslümanlar tarafından dinlenilme özelliğine sahip...

Çıkardıgı albümler:
-Güle sevda
-Hulüs-i kalp
-Kısa sureler
-Nat-ı Şerifler
-Nuru'l Hüda
-Onun güzel isimleri (esma-ül hüsna)
-Visal
-Beyaz Dilekce
-Rahman, Tebareke, İnsan , Amme suresi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Mehmet Emin Ay Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • mehmet emin ay hayati
  • mehmet emin ay kimdir
  • mehmet emin ay vikipedi
Mehmet Emin Yurdakul
Gönderen: virtuecat Forum: Edebiyat tr
Cevap: 8
Son Mesaj: 27 Haziran 2015 19:17
Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Aralık 2012 17:47
Mehmet Emin Yurdakul'un şiirlerini yazar mısınız?
Gönderen: handeber4 Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 29 Mart 2012 14:18
Cevap: 2
Son Mesaj: 26 Mayıs 2011 21:22
Mehmet Emin Demirel - Aşkının Esiriyim
Gönderen: ener Forum: Türkçe Şarkı Sözleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Ocak 2010 12:37
Sayfa 0.170 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu