Arama

Gökben

Güncelleme: 24 Ağustos 2014 Gösterim: 14.746 Cevap: 2
Alvarez Ocean - avatarı
Alvarez Ocean
Ziyaretçi
29 Kasım 2009       Mesaj #1
Alvarez Ocean - avatarı
Ziyaretçi
Gökben - Gökben Kimdir - Gökben Biyografisi

Sponsorlu Bağlantılar
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gökben 1952- İstanbul doğumlu sanatçı. 25 Kasım 1952 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir.Gerçek adı Nermin Gökben'dir.Babasını kaybettiğinde henüz 1 yaşındaydı.1968 yılında fotomodel olarak çalışmaya başladı.Ancak asıl ilgi alanı müzik olduğundan asıl yapmak istediği iş şarkıcılıktı.Sahneye çıktı ve beğeni toplamayı başardı.

kerkenesaskdediginlaftiys2

İlk 45'liğini yaptığı 1972 yılının umut vadeden en iyi kadın şarkıcısı seçilmiştir. 1973 yılında 1 Numara Plakçılık saflarına geçmiştir. 1976 yılında Aşk Dediğin Laftır, 1977 yılında Bu Ne Biçim İştir adlı albümlerini yapmış, en büyük başarıyı ise 1979 yılında yaptığı Samanyolu albümüyle yakalamıştır. 1980 yılında İşadamı Kaya Mutlu ile evlenerek evli kaldığı 5 yıl boyunca müziğe uzun bir ara vermiştir. 1986 yılında Sembol Plak etiketiyle yayınlanan Yaz Gülü adlı pop-arabesk tadındaki albümüyle müziğe dönüş yapmıştır. "Şiribim Şiribom" adlı 45'liğinden altın plak ve "Şekerim" adlı parçasının yer aldığı Severken Yoruldum adlı albümünden altın kaset ödülünü almıştır. Yurdaer Doğulu, Ali Kocatepe, Atilla Özdemiroğlu, Esin Engin, Metin Özülkü, Şehrazat, Aysel Gürel, Selmi Andak gibi isimlerle çalışmıştır.

Gökben

En meşhur şarkıları "Derdim Var Dağlar Gibi", "Şiribim Şiribom", "Aşk Dediğin Laftır", "Akılsız Başa Fayda Yok", "Çiripi Çiripa","Rüzgar Gibi Geçtin", "Eninde Sonunda", "Neler Neler Oldu", "Canın Sağolsun", "Samanyolu", "Hatıram Olsun", "Yak Gönül Yak", "Yaz Gülü", "Şekerim" , "Taktı Taktı", "Lafı mı Olur" olarak sıralanabilir. Son albümü 1992 yılında Şahin Özer'den yayınlanan "Aşka Çeyrek Var"dır. "POPSAV" üyesidir. 1981 doğumlu olan Begüm Mutlu adında bir kız çocuğu sahibidir. Anne bir, baba ayrı kızkardeşi olan Nil Ünal'ın ablasıdır. Kızkardeşi, Ekrem Bora ve Suna Pekuysal ile 1988 yılında çevirdiği "Yasak Aşk" adlı bir de filmi vardır.Müziklerini İzzet Öz'ün yaptığı bu filmde sözleri Aysel Gürel'e ait 2 tane şarkı okumuştur ancak bu şarkılar bir albümde yer almamıştır.

Aşk Dediğin Laftır ve Rüzgar Gibi Geçti şarkıları Deniz Seki'nin Aşkların En Güzeli albümünde tekrar söylenmiştir. Diri Dahdar şarkısı ise Ziynet Sali'nin Mor Yıllar albümünde tekrar okunmuştur. İstanbul'da oturmaktadır.

Şimdi sarışın, kısa saçlı, kahküllü, kıpır kıpır bir şarkıcıdır. Geçmişte saçlarını uzatmışlığı veya kahverengi ve kızıl renge boyatmışlığı da vardır.

Diskografi

45'lik

* Aşka İsyan Edilmez - Sevdiğimi Bile Bilmeyecek (1972)
* Aşkın Sonu - Züleyha (1973)
* Derdim Var Dağlar Gibi - Yine Verirdim Sana (1973)
* Şiribim Şiribom - Ve Bir Gün Sen (1974)
* Randevu - Çiripi Çiripa (1974)
* Gururum - Eninde Sonunda (1975)
* Rüzgar Gibi Geçtin - Aşk Dediğin Laftır (1975)
* Akılsız Başa Fayda Yok - Çok mu Gördün (1976)
* Antalya'ya koş - Ertan Anapa, Seyyal Taner,Ali Kocatepe ile (1976)
* Neler Neler Oldu - Böyle Aşk Eksik Olsun (1977)
* Diridahdar - Ruhumda Bir Fırtına Var (1977)
* Aşkla Pazarlık Olmaz - Aşktan Başım Dönüyor (1978)
* Bir Tanrıyı Bir de Beni Unutma - Haydi (1979)
* Tatildeki Sevgilim - Yasak Aşk Film müziği (1988)
* Olmaz olsun (Gel Diyor) - Yasak Aşk film müziği (1988)

Albüm (LP/MC/CD)

* Aşk Dediğin Laftır (1976-1 Numara LP)
* Bu Ne Biçim İştir (1977-1 Numara LP)
* Samanyolu (1979-1 Numara LP)
* Yaz Gülü (1986-Sembol LP)
* Severken Yoruldum (1989-Oskar MC)
* İşine Gelirse (1990-Oskar MC) )
* Aşka Çeyrek Var (1992-Şahin Özer CD&MC)

Biyografi Konusu: Gökben nereli hayatı kimdir.
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
3 Ağustos 2010       Mesaj #2
kyle - avatarı
VIP katekolamin
gokben01

Sponsorlu Bağlantılar
My one regret in life is that I am not someone else.
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
24 Ağustos 2014       Mesaj #3
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Nermin Gökben ya da bilinen sahne adıyla Gökben, Türk pop müzik şarkıcısı.

Gerçek Adı: Nermin Gökben
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 25 Kasım 1951

Hakkında:
- Profesyonel müzik kariyerine Yurdaer Doğulu Orkestrası'nın solisti olarak başlamıştır.
- İlk 45'liğini "Aşka İsyan Edilmez - Sevdiğimi Bile Bilmeyecek" ismiyle yayınlamıştır.
- 1979 yılında piyasaya çıkan "Samanyolu" albümüyle büyük başarı elde etmiştir.
- "Lafı mı Olur?" isimli albümüyle altın plak ödülü kazanmıştır.
- Ali Kocatepe, Atilla Özdemiroğlu, Esin Engin, Metin Özülkü, Şehrazat, Aysel Gürel, Selmi Andak gibi isimlerle çalışmıştır.

İlk Albüm: Aşk Dediğin Laftır
İlk Plak: Aşka İsyan Edilmez - Sevdiğimi Bile Bilmeyecek

Karnaval.com
🌘 🚀