Arama

İstanbul Üniversitesi - İstanbul Tıp Fakültesi

Güncelleme: 20 Ağustos 2008 Gösterim: 24.853 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ağustos 2008       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Ad:  itf_logo_buyuk.gif
Gösterim: 345
Boyut:  5.5 KB
Sponsorlu Bağlantılar
Kuruluş ve Tarihsel Gelişme
İstanbul Üniversitesi 'nin geçmişi, İstanbul'un 1453 yılında fethinden hemen sonra, Fatih Sultan Mehmed'in emri ile Ayasofya ve Zeyrek'de kurulan Medreselere kadar uzanırsa da 1470 yılında Fatih Camisi etrafında "Fatih Kulliyesi" adı altında inşa edilen Darüşşifa'da tıp öğretimi yapılmış, böylece İstanbul Tıp Fakültesi'nin ilk nüvesi oluşmuş, bunu Süleymaniye Kulliyesi içinde 14 Mayıs 1557'de inşaatı tamamlanarak hizmete giren Süleymaniye Darüşşifası ve Tıp Medresesi'ndeki tıp eğitimi izlemiştir.
Arşiv belgelerinden anlaşıldığı üzere ordudan sonra donanmayı modernleştirmek için çıkarılan "Bahriye Kanunnamesi" gereği 18 Şubat 1805 tarihinde verilen bir takrirle İstanbul Kasımpaşa'da Tersane-i Amire'de modern hekim ve cerrah yetiştirilmek üzere bir modern tıbbiye kurulması öngörülmüş ve ilk olarak Spitalya denilen hastanesinin 9 Ocak 1806'da Tıbhane veya Tabiphane denilen Askeri Tıp Fakültesi niteliğinde kısmı açılmıştı. Tıp eğitim batılılaşma II.Sultan Mahmut döneminde 14 Mart 1827'de Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire'nin kurulması ile başlamıştır. 17 Şubat 1839'da "Mekteb-i Tıbbiye-yi Şahane" adını alan okul Dr.A.Bernard'ın gayretleri ile Fransızca öğretim yapan modern bir eğitim kurumu olmuştur. 1867'de "Mülki Tıbbiye" kurulmuştur. 1909'da "Askeri" ve "Mülki Tıbbiye"ler Haydarpaşa'da yapılan binada "Tıp Fakültesi" adı ile birleştirilmişlerdir.
Atatürk'ün direktifleri ile, 1933'te yapılan Üniversite reformunu takiben İstanbul Tıp Fakültesi şehrin Çapa, Vakıf Gureba, Cerrahpaşa, Haseki, Şişli Etfal, Bakırköy hastaneleri gibi çeşitli hastanelerine dağıtılmıştır. 1964'te Tıp Fakültesi kliniklerinin Çapa ve Cerrahpaşa'da toplanması tamamlanmış ve 1967'de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi olmak üzere ikiye ayrılmıştır. 1974'de Beyazıt'taki kliniksiz kürsülerin de Çapa'ya nakledilmesiyle İstanbul Tıp Fakültesi bir bütün haline gelmiştir.

capa yerlesim

İletişim Bilgileri
Web: www.istanbul.edu.tr/itf
E-posta: itf-dekanlik@istanbul.edu.tr
Adres:
İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi Çapa 34390/İstanbul

Telefon: Santral - (0 212) 414 20 00

online randevu

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ağustos 2008       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eğitim

Sponsorlu Bağlantılar
İstanbul Tıp Fakültesinde eğitim günümüzün teknolojik gelişmelerine uygun olarak verilmektedir. Fakültemizde eğitim süresi 6 yıldır ve ortalama 2400 öğrenci eğitim görmektedir.
İstanbul Tıp Fakültesinde üç bölüm bulunmaktadır. Bunlar:
1- Temel Tıp Bilimleri Bölümü
2- Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
3- Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
Fakültemizde eğitim akademik kadrodaki 328 Profesör, 156 Doçent, 4 Yardımcı Doçent, 7 Okutman tarafından sürdürülmektedir.
İstanbul Tıp Fakültesindeki 6 yıllık eğitimin ilk 2 yılı Temel Tıp Bilimlerinde Önlisans Dönemidir. Bu dönemde okutulan dersler:
  • Biyofizik
  • Biokimya
  • Anatomi
  • Histoloji ve Embiryoloji
  • Fizyoloji
  • Tıbbi Biyoloji ve Genetik
  • Bio İstatistik
  • Tıpta Bilgisayar Uygulamaları
  • Temel Mikrobiyoloji ve Parazitoloji
  • Güzel Sanatlar
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi
  • Türk Dili
Bu dönemi başarıyla bitirenler ve öğrenimlerine devam etmek istemeyenler " Önlisan Diploması" almaya hak kazanırlar.
Klinik Bilimlerinde Yüksek Lisans Döneminin başlangıcı olan 3. sınıfta; İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum Patoloji, Temel Farmakoloji, Klinik Mikrobiyoloji, Tıp Tarihi ve Deontoloji konularında teorik ve pratik eğitim verilmektedir.
4. ve 5. Sınıflarda dönüşümlü eğitim yapılmakta olup süresi 42 haftadır.
Bu dönemlerde;
  • İç Hastalıkları,
  • Klinik Bakteriyoloji ve İnfeksiyon,
  • Farmakoloji, Klinik Farmakoloji ve Tedavi,
  • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları,
  • Genel Cerrahi,
  • Radyodiagnostik,
  • Radyasyon Onkolojisi ve Medikal Onkoloji,
  • Halk Sağlığı,
  • Göğüs Hastalıkları,
  • Kadın Hastalıkları,
  • Ortopedi ve Travmatoloji,
  • Göğüs Kalp Damar Cerrahisi,
  • Nöroloji,
  • Nöroşirurji,
  • Psikiyatri,
  • Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları,
  • Çocuk Cerrahisi,
  • Adli Tıp,
  • Dermatoloji,
  • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,
  • Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji,
  • Nükleer Tıp,
  • Deniz ve Su Altı Hekimliği,
  • Göz Hastalıkları,
  • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları,
  • Anesteziyoloji ve Reanimasyon,
  • Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi,
  • Üroloji
dersleri verilip her staj döneminin sonunda sınav yapılmaktadır.
Aile Hekimliği olan 6. Sınıfta ise öğrenciler; İç Hastalıkları, Genel ve Acil Cerrahi, Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kırsal Hekimlik, Psikiyatri ve Nöroloji dallarında pratik ağırlıklı eğitim görmekte iki haftalık isteğe bağlı olarak seçilen bir staj ile dönem tamamlanmaktadır.
Bu eğitim süresini başarıyla tamlayanlara " Tıp Doktoru" diploması verilmektedir.
İstanbul Tıp Fakültesi ile kardeş Fakülte olan Almanya'nın Münih şehrindeki Ludwig Maximilian Üniversitesi Tıp Fakültesi her yıl dönüşümlü olarak bilimsel toplantılar düzenlenmekte, öğretim üyelerince karşılıklı ders ve konferanslar verilmektedir.
Fakültemiz öğrencilerinin tertiplediği uluslar arası öğrenci kongresi her yıl yapılmaktadır.
Dekan Başkanlığında, Bölüm Başkanları üç yıl için seçilen profesör, doçent ve yardımcı doçent temsilcilerinden oluşan Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu; Fakültemizin eğitim-öğretim akademik yapılanma gibi tüm konularında karar organı olarak görev yapmaktadır.
Fakültemizin en önemli bölümlerinden biri de dünyaca ünlü Türk dermatoloğu Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet'in adını taşıyan kitaplıktır. Her gün 07.00-23.00 arası hizmet vermektedir. Öğrencilerin ders çalışma ve kaynak tarama gibi gereksinimlerini de karşılayan kitaplık sahip olduğu binlerce cilt kitap ve çok sayıda periyodik yayınla öğrenciler ve öğretim üyelerine yaptıkları çalışmalarda destek olmaktadır. Kitaplığımızın bir özelliği de 17. 18. Ve 19. yüz yıldan kalma tarihi değer taşıyan çok sayıda tıbbi esere sahip olmasıdır. Hulusi Behçet kitaplığı içinde eğitime yardımcı CD kütüphanesi yer almaktadır, buradaki disklerden öğrenciler dersleri ile ilgili yardımcı bilgiler almaktadırlar. Yine kütüphane içinde bir beceri laboratuarı oluşturulmuş ve faaliyete geçirilmiştir. Beceri laboratuarındaki maketler üzerinde öğrenciler pratik eğitim görmektedirler.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ağustos 2008       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hastane
İstanbul Tıp Fakültesi Klinikleri, yılda yaklaşık 550,000 kişiye poliklinik, 35,000 kişiye yatarak tedavi hizmeti vermektedir. Toplam 1,537 yataklı kurumda yılda yaklaşık 20,000 ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Rektör Yardımcısı Vekil Dekan:
Prof. Dr. İrfan Papila
Dekan Yardımcıları:
Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, Prof. Dr. Zafer Arı
Başhekim:
Prof. Dr. Şükrü Palandüz
Başhekim Yardımcısı: Prof. Dr. Cemil Taçcıoğlu
Başhekim Yardımcısı: Prof. Dr. Betigül Öngen
Başhekim Yardımcısı: Prof. Dr. Şükrü Öztürk
Hastane Müdürü:
İlhan Karabağ
Hastane Müdür Yardımcısı: