Arama

İzmir - Göztepe - Özel İzmir Amerikan Koleji

Güncelleme: 1 Temmuz 2013 Gösterim: 9.059 Cevap: 1
AndThe_BlackSky - avatarı
AndThe_BlackSky
VIP VIP Üye
19 Haziran 2011       Mesaj #1
VIP VIP Üye
İzmir - Göztepe - Özel İzmir Amerikan Koleji
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar

Genel Bilgiler Tarihçe

Okulumuz, 1878 tarihinde Amerikalı eğitimciler tarafından kentimizin Basmane semtinde, bir “çocuk yuvası” olarak kurulur. Basmane kampüsünün kalabalıklaşması ve öğrenci sayısının artması nedeniyle 1913’te “kentin dışında, Göztepe’de yedi dönümlük güzel bir bahçe satın alınmıştır.” İşte bu bahçe, şu anda üzerinde yaşadığımız kampüsün bir parçasıdır. “American Collegiate In
Okulumuz, 1878 tarihinde Amerikalı eğitimciler tarafından kentimizin Basmane semtinde, bir “çocuk yuvası” olarak kurulur. Basmane kampüsünün kalabalıklaşması ve öğrenci sayısının artması nedeniyle 1913’te “kentin dışında, Göztepe’de yedi dönümlük güzel bir bahçe satın alınmıştır.” İşte bu bahçe, şu anda üzerinde yaşadığımız kampüsün bir parçasıdır. “American Collegiate Institute” unvanı 1900’lerin başında kullanılmaya başlanır.

1919 yılında, Türk çocuklarının da rahatlıkla devam edebilmesi için başka bir şubesi, Salhane’de hizmete açılır. Bu zamana kadar okulun hemen hemen tüm öğrencilerinin azınlıkların çocukları olduğu bilinmektedir. Basmane’de bir anaokulu olarak elli yıl önce başlayan macera, 1928 yılında bugünkü kampüsümüzde dört kız öğrencinin mezuniyeti ile devam eder. 1920’lerde Milli Eğitim Bakanlığı, tüm yabancı ilkokulları kapatır. O zamandan sonra ACI, kız öğrencilere hizmet veren bir ortaöğretim (hazırlık, orta ve lise) kurumu olarak eğitime devam eder.

Lise Bölümü 1953 yılında dört yıllık bir programa sahip olur. 1960’larda artık kızlarımız Orta 3’te eğitimi bırakmaz liseye devam ederler. Türkiye’deki hızlı değişime paralel olarak üniversite eğitimi, hemen hemen tüm ACI öğrencilerinin temel hedefi olur.

1986’da, kız erkek karışık eğitime başlama kararı alınır. Bundan sonraki en önemli değişiklik, 1990’ların başında, okulun gayrimenkullerinin sahibi olan SEV’in (Sağlık ve Eğitim Vakfı) ACI yönetiminde etkin rolü üstlenmesidir. Bu değişimi izleyen yıllardaki en büyük yaşamsal değişiklik ise 1997 yılında hükümetin İlköğretim Yasası’nda yaptığı önemli değişiklikle orta bölümünün ortadan kaldırılmasıdır. ACI, orta sınıflarını gösterilen belirli süreç içinde eritirken SEV, aynı kampüste Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu’nu kurmuştur.

Okulun binalarına gelince; 1923’te şu anda bulunduğumuz alanda bina olarak, Greene Müdürlüğü’nün yerinde tek bir evin ve resim ile müzik derslerinin görüldüğü birkaç sundurmanın var olduğu bilinmektedir. Evin odaları derslik olarak kullanılmaktadır. Daha sonra sundurmalar da sınıf ve laboratuvar olarak yeniden inşa edilmiştir. 1929’da taş ev (ACI Sandık Odası) ise okul ofisi olarak yapılmıştır. 1950’de Parsons, 1955’te Taner ve 1966’da Beacon binaları eklenmiştir. Bu binalarımızdan Beacon, ACI 100. Yıl Kutlamaları sırasında, “Blake Hall”, 2005 yılındaki restorasyondan sonra ise “Blake Kültür Merkezi” olarak isim değiştirmiştir.

1965’te Greene Müdürlüğü, genişletilerek yeniden inşa edilmiştir. West Hall (o günkü adıyla Junior Hall) ve Hill Fen Merkezi 1988’de bitmiş ve kullanıma açılmıştır; Shepard Spor Binamız ise 2000 yılında hizmete girmiştir. Bir süre kullanımına ara verilen Taner Hall 2008 yılında yeniden projelendirilmiştir. Modern bir bina olarak tasarlana Taner Hall, 2009-2010 okul yılında eğitime açılmıştır. Yenilenen binanın en üst katı, İzmir dışından gelen kız öğrenciler için yatakhane olarak kullanılmaktadır.

ACI’nın bir zamanlar Türkçe unvanı olan Amerikan Kız Koleji, 1974-75 öğretim yılında, Mili Eğitim Bakanlığı tarafından Amerikan Kız Lisesi’ne dönüştürülmüştür. 1986 yılından sonra resmi unvanı Özel İzmir Amerikan Lisesi olan okulun adı, Ekim 2005 itibariyle Özel İzmir Amerikan Koleji olmuştur. 1994 yılında Avrupa Okullar Konseyi (ECIS) tarafından Türkiye’de “ilk akredite olan okul” unvanını alan ACI, 2005 yılında da Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP) uygulama yetkisini almıştır.
stitute” unvanı 1900’lerin başında kullanılmaya başlanır.

1919 yılında, Türk çocuklarının da rahatlıkla devam edebilmesi için başka bir şubesi, Salhane’de hizmete açılır. Bu zamana kadar okulun hemen hemen tüm öğrencilerinin azınlıkların çocukları olduğu bilinmektedir. Basmane’de bir anaokulu olarak elli yıl önce başlayan macera, 1928 yılında bugünkü kampüsümüzde dört kız öğrencinin mezuniyeti ile devam eder. 1920’lerde Milli Eğitim Bakanlığı, tüm yabancı ilkokulları kapatır. O zamandan sonra ACI, kız öğrencilere hizmet veren bir ortaöğretim (hazırlık, orta ve lise) kurumu olarak eğitime devam eder.

Lise Bölümü 1953 yılında dört yıllık bir programa sahip olur. 1960’larda artık kızlarımız Orta 3’te eğitimi bırakmaz liseye devam ederler. Türkiye’deki hızlı değişime paralel olarak üniversite eğitimi, hemen hemen tüm ACI öğrencilerinin temel hedefi olur.

1986’da, kız erkek karışık eğitime başlama kararı alınır. Bundan sonraki en önemli değişiklik, 1990’ların başında, okulun gayrimenkullerinin sahibi olan SEV’in (Sağlık ve Eğitim Vakfı) ACI yönetiminde etkin rolü üstlenmesidir. Bu değişimi izleyen yıllardaki en büyük yaşamsal değişiklik ise 1997 yılında hükümetin İlköğretim Yasası’nda yaptığı önemli değişiklikle orta bölümünün ortadan kaldırılmasıdır. ACI, orta sınıflarını gösterilen belirli süreç içinde eritirken SEV, aynı kampüste Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu’nu kurmuştur.

Okulun binalarına gelince; 1923’te şu anda bulunduğumuz alanda bina olarak, Greene Müdürlüğü’nün yerinde tek bir evin ve resim ile müzik derslerinin görüldüğü birkaç sundurmanın var olduğu bilinmektedir. Evin odaları derslik olarak kullanılmaktadır. Daha sonra sundurmalar da sınıf ve laboratuvar olarak yeniden inşa edilmiştir. 1929’da taş ev (ACI Sandık Odası) ise okul ofisi olarak yapılmıştır. 1950’de Parsons, 1955’te Taner ve 1966’da Beacon binaları eklenmiştir. Bu binalarımızdan Beacon, ACI 100. Yıl Kutlamaları sırasında, “Blake Hall”, 2005 yılındaki restorasyondan sonra ise “Blake Kültür Merkezi” olarak isim değiştirmiştir.

1965’te Greene Müdürlüğü, genişletilerek yeniden inşa edilmiştir. West Hall (o günkü adıyla Junior Hall) ve Hill Fen Merkezi 1988’de bitmiş ve kullanıma açılmıştır; Shepard Spor Binamız ise 2000 yılında hizmete girmiştir. Bir süre kullanımına ara verilen Taner Hall 2008 yılında yeniden projelendirilmiştir. Modern bir bina olarak tasarlana Taner Hall, 2009-2010 okul yılında eğitime açılmıştır. Yenilenen binanın en üst katı, İzmir dışından gelen kız öğrenciler için yatakhane olarak kullanılmaktadır.

ACI’nın bir zamanlar Türkçe unvanı olan Amerikan Kız Koleji, 1974-75 öğretim yılında, Mili Eğitim Bakanlığı tarafından Amerikan Kız Lisesi’ne dönüştürülmüştür. 1986 yılından sonra resmi unvanı Özel İzmir Amerikan Lisesi olan okulun adı, Ekim 2005 itibariyle Özel İzmir Amerikan Koleji olmuştur. 1994 yılında Avrupa Okullar Konseyi (ECIS) tarafından Türkiye’de “ilk akredite olan okul” unvanını alan ACI, 2005 yılında da Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP) uygulama yetkisini almıştır.

Son düzenleyen AndThe_BlackSky; 1 Temmuz 2013 20:58 Sebep: Düzenleme
AndThe_BlackSky
VIP VIP Üye
20 Haziran 2011       Mesaj #2
VIP VIP Üye
Özel İzmir Amerikan Lisesi
MsXLabs & Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

acikapi

İzmir Amerikan Koleji (American Collegiate Institute) İzmir'de bulunan en eski özel eğitim kurumudur ve en eski lisedir. İzmir'de bulunan misyonerler tarafından kurulmuştur. İlk kurulduğu zamanlar sadece kızların öğrenim gördüğü bir okulken bugün karma eğitim vermektedir. İzmir Amerikan Koleji, özel bir okul olup, eğitim dili İngilizcedir. İzmir Amerikan Koleji, ECIS ve CIS tarafından akredite edilmesiyle beraber öğrencilerine IB diploma programı vermektedir.
Üsküdar Amerikan Lisesi ve Tarsus Amerikan Lisesi ile kardeş okuldur.

Tarih

İzmir Amerikan Koleji, 132 yıl önce İzmir'de kurulmuştur. Okul ilk kurulduğundan Basmene semtinde ikamet ederken, 1923 yılından itibaren İzmir'in Göztepe semtinde bulunmaktadır. İlk kurulduğu tarih olan 1882 tarihinde sadece kızlara yönelik bir misyoner okulu olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Azınlıklara yönelik bir okul olarak başlayan okul, Lozan Antlaşması sonrası ağırlıklı olarak Türk öğrencilerin gittiği bir okula dönüşmüştür. 1986 yılında erkek öğrenci de kabul etmeye başlamış karma eğitime geçmiştir.

8 yıllık eğitime geçilmeden önce ilkokuldan sonra yapılan Özel Okullar Sınavıyla öğrenci kabul edilirken artık ortaokuldan sonra yapılan sınavla öğrenci kabul edilmektedir.

Öğretim Alanları

İzmir Amerikan Kolejinin eğitim verdiği belli başlı alanlar şunlardır:
  • Türk Dili ve Edebiyatı
  • Sosyal Bilimler
  • İngilizce
  • Matematik
  • Fen
  • Yabancı Diller
  • Beden Eğitimi
  • Sanat
  • Bilgisayar
Kulüpler

Öğrencilerin yetmişe yakın kulüp ve komite içinden yaptıkları seçimler günlük sosyal yaşamlarının ayrılmaz bir parçasını oluşturur. ACI kültüründe kulüplerin çok büyük önemi vardır. ACI, ders saatleri dışında da öğrencilerin kültürel gelişimlerini desteklemeye devam eder. Öğrencilere kulüpler doğrultusuyla birçok uluslararası yarışma olanağı sunulur.

MUN

Özel İzmir Amerikan Koleji bünyesindeki kulüplere bakıldığında Model Birleşmiş Millet Kulübü okulun çok önemli bir parçasıdır. 14 yıldır aktivitelerini sürdüren kulüp, Üsküdar Amerikan Lisesi tarafından düzenlenen TIMUN Turkish International Model United Nations, SPIMUN Saint Petersburg International Modal United Nations, SAIMUN Saint Andrews International Modal United Nations, Hollanda nın La Hey kentinde düzenlenen dünyanın en köklü Model Birleşmiş Milletler konferanslarından biri olan THIMUN The Hague International Model United Nations konferansı gibi pek çok konferansa katılarak, bu kulüpte olan öğrencilere heryıl değişik ülkeleri temsil ederek İngilizce olarak dünya sorunlarını tartışmalarını sağlar. Okulun MUN kulübüne Avrupa Okullarınca "Mükemmel" diye hitab edilir. Kulüp, genellikler THIMUN ve diğer konferanslarda Amerika Birleşik Devletleri, Çin, İngiltere, Fransa, Rusya, İran, İsrail, Küba, Venezuella, Kuzey Kore gibi politik kimliği güçlü ülkeleri temsil eder. Bazı seneler ise sadece Güvenlik Konseyi ülkeleriyle yetinir. Kulüp iyi delege yetiştirdiği kadar yetenekli "chair"lar da yetiştirir. Çeşitli yabancı konferanslarda baş chair olan bazı öğrenciler, THIMUN konferansında silahsızlanma ve ekonomik-sosyal komitelerinde baş chairlık yapmışlardır. Kulüp uluslar arası adalet divanına da yargıçlar ve avukatlar göndermeyi başarmıştır. Kulübün sponsor öğretmeni Didem Erpulat, 14 senedir kulübün başındadır ve THIMUN konferansının iştiari heyetinin köklü bir üyesidir. Bilindiği üzere öğrencilerin MUN'deki gelenekselleşmiş becerilerinin asıl nedenlerinden biridir. ACI'daki MUN kulübünü bir "bayrak yarışı"na benzeten Didem Erpulat, halen kulüpteki görevine devam etmektedir.

Diğer Kulüpler

Öğrenciler arasında popüler olan kulüplerden bazıları ACI Radio, Junior Achievement, GLOBE, Briç, Chess, Felsefe, Astronomi, ISTA, İspanyolca, Hiking, Sinema, Müzikal Drama, Fransızca Tiyatro, Flamenko, Balıkçılık kulüpleridir.

Kampüs

Bugünkü Göztepe kampüsünün arazisi 1912-13 yıllarında, İzmir’in Basmane semtinde artık ihtiyacı karşılayamayan eski okulun yükünü hafifletmek üzere, satın alınmıştır. Fakat, Birinci Dünya Savaşı ve ertesinde yer alan Kurtuluş Savaşı’nın getirdiği zorluklar nedeniyle, ACI satın alınan yeni arazide ana kampüsünü 1923 yılına kadar açamamıştır. Takip eden yılın sonlarına doğru Göztepe’deki okul Türk yetkililerince resmen tanınmıştır. Okula Türkçe “İzmir Göztepe Amerikan Mektebi” ünvanı verilmiş, ancak İngilizce ünvanı olan “American Collegiate Institute” korunmuştur. ACI, Göztepe’deki yerinde o günden bu yana hizmet vermektedir.
Shepard Spor Salonu; Parsons, Hill Fen, Bristol, Beacon, West ve yeniden yapımı 2009'da tamamlanan Taner binaları, okulun başlıca eğitim sınıflarını oluşturur. Ayrıca Blake Kültür ve Tiyatro Merkezi ve CO-OP: okul kantini de okulun çok kullanılan alanlarındandır. Spor sahaları bakımından da zengin olan okulda, idari bina Greene, biraz arkasında Amfitiyatro ve en aşağıda Naomi Foster Medya Merkezi de bulunur.

Naomi Foster Kütüphane Medya Merkezi

Naomi Foster Kütüphane Medya Merkezi, Özel İzmir Amerikan Lisesi’ndeki öğrenci, öğretmen ve büro personeline hizmet vermektedir. Naomi Foster Kütüphane Medya Merkezinde yaklaşık olarak 50,751 kitap, dergi, gazete, broşür, video, CD, CD-ROM ve VCD bulunmaktadır. Bu derme Türkçe ve İngilizce kaynaklardan oluşup k-12 sınıfları tarafından kullanılmaktadır. İlkokul ve Lise kütüphanelerinin Türkçe ve İngilizce olmak üzere toplam 118 dergi ve gazete, İngilizce 5 internet veri tabanı aboneliği vardır. Ayrıca küçük bir de Fransızca ve Almanca dermesi bulunmaktadır. Kütüphane Dermesi Dewey Ondalık Sınıflandırma Sistemine göre düzenlenmiştir. Kütüphanenin katalogunda ve sirkulasyonunda Follet Otomasyon sistemi uygulanmaktadır.Öğrenciler 16 bilgisayarı kullanarak bilgisayar kataloğu (OPAC), bilsayar ağındaki veri tabanları, internet veri tabanları ve ücretsiz internete erişebilmektedirler.
Kütüphanede çalışanlar zamanlarının çoğunu öğrencilerle birlikte, onlara yardım ederek geçirir. Öğretmenler kütüphaneye sınıf ziyareti için gelmek isterlerse randevu alırlar. Kütüphanede öğrencilere projelerini yaparlarken araştırma yöntemleri üzerine bilgi verilir. Öğrenciler kütüphanede araştırma yaparken “Öğrenmeyi öğren” sloganını anımsayarak bilgi becerilerini uygularlar. 2005-2006 okul yılı birinci dönemde Naomi Foster Kütüphane Merkezine 503 sınıf ziyareti yapılmıştır.
Kütüphanenin kaynaklarından okul dışından gelenler de yararlanmaktadırlar. Kitap ödünç alamamakla beraber fotokopi hizmeti alabilmektedirler.

Yönetim

Okul, bir Amerikalı ve bir Türk Müdür başkanlığındaki bir kurul tarafından yönetilmektedir. An itibariyle Türk Müdür Başyardımcısı görevini Anet Gomel, Okul Müdür görevini ise Eric R.Trujillo(2006-2007 yılında emekli olmasıyla) Charles C.(Chris)Hanna yerine getirmekteydi ta ki Tarsus Amerikan Koleji'ne gecene kadar. Suanda okul muduru gecici olarak Ken Frank'tir. Lise Hazırlık ve Lise 1 sınıflarından sorumlu Lise Müdür Yardımcısı Kıvanç Peşteli, Lise 2, Lise 3 ve Lise 4 sınıflarından sorumlu Lise Müdür Yardımcısı Didem Erpulat'tır.

Başarıları

Okul mezunları yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde öğrenimlerine devam etmektedirler. Okul öğrencilerinin ÖSS dereceleri olduğu gibi yurtdışında Harvard University, MIT, Stanford University, Caltech, Yale University, New York University (NYU), London School of Economics (LSE), London School of Arts (St.Martins), Kings College, University of Pennsylvania(U-Penn), Oxford, Cambridge, Bob College, McGill, University of British Colombia, Columbia University, Dartmouth University, Princeton University, University of Chicago, Brown University, Cornell University, Northwestern University, Babson College, Tufts University, Georgetown University, University of Sidney(U-Sid), Economy University of Smyrna, South Dakota Tech, UCLA ve Berklee College of Music gibi üniversitelerden kabul gören ve derece ile lisanslarını bitirmiş mezunları da vardır. Tübitak yarışmalarında derece almış projeler geliştirilmiştir. İzmir Amerikan Koleji 2005 yılında Tübitak'ın gerçekleştirdiği güneş enerjisi ile çalışan araba yarışmasına katılmış tek lisedir. Okul CIS ve ECIS tarafından akredite edilmiş Türkiye'deki ilk İzmir'deki tek okul olma özelliğine sahiptir.
Son düzenleyen AndThe_BlackSky; 1 Temmuz 2013 21:01 Sebep: Düzenleme