Arama

Kocaeli - Dilovası - Yahya Kaptan Anadolu Lisesi

Güncelleme: 15 Eylül 2013 Gösterim: 4.916 Cevap: 0
Heulwen - avatarı
Heulwen
VIP VIP Üye
15 Eylül 2013       Mesaj #1
Heulwen - avatarı
VIP VIP Üye
sfbixc

Sponsorlu Bağlantılar
Adres : Cumhuriyet Mah. 111. Sok. No:8 DİLOVASI-KOCAELİ
Tel : (0262) 754 76 84 - 754 67 27
Fax : (0262) 754 52 40
Web : KOCAEL-DLOVASI (Dilovas Yahya Kaptan Anadolu Lisesi)

Tarihçe:

Okulumuz 1995 yılında eğitim ve öğretime açılmıştır.

Okulumuza isminin veriliş amacı: YAHYA KAPTAN(1891-9 Ocak 1920)

1891 yılında Makedonya köprülü kasabasında doğdu,21 yaşındayken Amcasına saldıran bir Bulgar’ı öldürüp dağa kaçtı.Müslüman Türk köylerine saldıran Sırp ve Bulgar çetelerine karşı kendi teşkilatını kurdu ve savaştı,her çete reisi gibi Kaptan lakabını aldı.Balkan Savaşı çarpışmalarına katıldı.1.Dünya Savaşında gizli haber alma örgütü Teşkilatı Mahsusa dan örgüte katılması için teklif geldi ve katıldı. Arap aşiretlerinin çöl çeteciliği taktiğine karşı eylemler üretti, İttihat telakinin ünlü silahşoru Yakup cemil ile Irak cephesinden dönerken tanıştı ve yeni kabine kurmak için başlattıkları mücadelede tutuklanıp yargılandılar, Yakup Cemil idam edildi, Yahya KAPTAN ise Irak’a sürgün edildi. Yenibahçeli Şükrü Bey liderliğindeki menzil grubu Anadolu’da başlaması olası mücadeleye malzeme ve insan aktarımını sağlamak için Kocaeli yarımadasını kontrol altında tutmayı amaçladı, Dağınık birlikler toplanarak başına YAHYA KAPTAN getirildi. Kurtuluş Savaşı başlarında, MUSTAFA KEMAL ile ilişki kurdu, Gebze’de Kuvay-ı Milliyeyi örgütleyerek çeşitli eylemlere girdi, Bekir ağa bölüğünü basarak, Halil Paşa, Şakir bey ve Talat beyin kaçırılmasını sağladı. Aralık 1918 de İstanbul’daki Ahırkapı cephaneliğini baskını, Darıca un deposu baskını, Rum çetecilerin imhası gibi önemli hizmetler yaptı. İstanbul Hükümeti kuvvetleriyle Tavşancılda girdiği çarpışmada yakalandı.9 Ocak 1920 de başı kesilerek öldürüldü. Mustafa Kemal’in emriyle Öldürüldüğü yer olan Kocaeli’nin Tavşancıl beldesinde anıt mezar dikildi. İzmit’te pek çok yere ve okulumuza da YAHYA KAPTAN ismi verilerek ölümsüzleşti.

Okulumuz 1995 yılında eğitim öğretime açılmış olup, Dilovası ilçesindeki mevcut tek Anadolu Lisesidir.

Okulumuzda ; 14 adet derslik , 1 Fen Labratuarı, 1 Bilişim Teknolojileri Sınıfı , 1 Kütüphane , 1 Çok Amaçlı Salon ve 1 Kantin mevcuttur.

2009-2010 eğitim öğretim yılı itibari ile bir yüksek öğrenim kurumuna girme durumuna göre öğrenci başarı durumu: % 75 ’tir.