Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Antlaşmalar - Kasr-ı Şirin (Kasrışirin) Antlaşması

Gösterim: 24776 | Cevap: 3
2
  • 2 Gönderen Pollyanna
Pollyanna
22 Mayıs 2006 00:44   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Antlaşmalar - Kasr-ı Şirin (Kasrışirin) Antlaşması

Kasr-ı Şirin (Kasrışirin) Antlaşması

Türkiye-İran hududunu tespit eden Osmanlı-Safevî Antlaşması. Osmanlı Sultanı Dördüncü Murad Hanın 24 Aralık 1638’de Safevîler’den Bağdat’ı geri almasıyla, İran sulh istedi. Osmanlı Devleti'ni Veziriâzam ve Serdâr-ı Ekrem Kemankeş Kara Mustafa Paşa, Safevîleri de Sarı Han başkanlığındaki İran heyeti temsil ediyordu. 14 Mayıs'ta başlayan müzakereler neticesinde, 17 Mayıs 1639’da antlaşmaya varıldı. Osmanlı Sultanı ve İran Şahı tarafından tasdik edilen Kasr-ı

Şirin Antlaşmasına göre:

1) Bağdat, Basra, Kerkük ve Doğu Anadolu, Osmanlı Devletinde kalacaktı.

2) Revan, Safevî Devletinin olacaktı.

3) Kotor, Mokur ve Kars taraflarındaki kaleler, iki tarafça da yıkılacaktı.

4) Safevîler, İran’da, Eshâb-ı kirama, İslâm âlimlerine ve eserlerine sövülmesini yasaklayacaklardı.

Kasr-ı Şirin Antlaşmasının maddeleri, hemen hemen bugünkü Türkiye ile İran devletlerinin hududunu tespit mahiyetinde olduğundan önemlidir. Kerkük, Basra, Bağdat ve Revan dışındaki Türkiye-İran hududu, bu antlaşmaya göre bugüne kadar aynen kalmıştır. Kasr-ı Şirin Antlaşması tasdik edildikten sonra, iki taraf da hediyeleşip, karşılıklı heyetler gelip gitmiştir.
asla_asla_deme ve GusinapsE bu mesajı beğendi.
Blue Blood
2 Haziran 2008 11:31   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Antlaşmalar - Kasr-ı Şirin (Kasrışirin) Antlaşması

Kasr-ı Şirin Antlaşması
Bugünkü İran sınırımızın çizildiği, Osmanlı Devleti ile İran arasında imzalanan antlaşmadır.

Osmanlı-İran Savaşları, İran Şahı I. Abbas'ın ölmesi ve IV. Murad'ın tahta çıkarak yönetimi ele almasıyla Osmanlı Devleti'nin lehine gelişmiştir. Sultan IV. Murad 1635'de Revan (Erivan) ve Bağdat'ı geri aldı. İran'ın barış istemesi üzerine Hulvanrud Irmağı'nın kıyısında bulunan Kasr-ı Şirin'de bir antlaşma imzalandı.

Antlaşma gereğince;

- Bağdat, Bedre, Hassan, Hanıkin, Mendeli, Derne, Dertenk ile Sermenel'e kadar olan alanlar Osmanlılara'a bırakılacaktı.

- Derbe, Azerbaycan ve Revan İran sınırları içinde kaldı.

İran'ın kuzey sınırı, Kars, Ahıska ve Van Osmanlı topraklarında kalacak biçimde belirlendi. Sınırın her iki taafında kalan kalelerin ve istihkamların yıkılması öngörüldü. Antlaşmanın sonuna eklenen bir madde ile İran'da, ilk üç halife (Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman) ile Hz. Muhammed'in eşi Hz. Ayşe'ye hutbelerde "seb ve lanet" edilmemesi koşulu kondu. Bu antlaşma 1722 yılına kadar yürülükte kaldı ve 1723'te başlayan savaş sonrasında 1747'de yeniden yürülüğe konuldu.
_KleopatrA_
22 Mart 2010 01:42   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Antlaşmalar - Kasr-ı Şirin (Kasrışirin) Antlaşması

Kasr-ı Şirin Antlaşması 17 Mayıs 1639
Vikipedi, özgür ansiklopedi

  • İmzacı devletler
    • 20px Safavid Flag Safevi Devleti
    • 20px Flag of the Ottoman Empire 281453 184429svg Osmanlı Devleti
  • Dilleri
    • Osmanlıca, Farsça
Kasr-ı Şirin Antlaşması, IV. Murat'ın Bağdat Seferi sonucunda 14 yıldır İranlıların elinde bulunan Bağdat'ın fethinden sonra Osmanlı Devleti ile Safevî Devleti arasında 17 Mayıs 1639'da imzalanan ve bu günkü Türkiye - İran sınırını belirleyen antlaşma.
IV. Murat sefere çıkarak 1623'ten beri Safevilerin elinde bulunan Bağdat'ı yeniden Osmanlı topraklarına kattı. Bağdat'ın Osmanlılar tarafından geri alınmasından bir süre sonra iki devlet arasında barış görüşmeleri başladı. 13 gün süren müzakerelerin sonucunda 17 Mayıs 1639'da Kasr-ı Şirin antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Bağdat, Basra ve Şehrizor Osmanlılarda kaldı, Revan ise Safevî Devletine bırakıldı.
Daha sonraki tarihlerde çıkan Osmanlı - İran Savaşlarında ortaya çıkan sınır meseleleri hep Kasr-ı Şirin antlaşması temelinde çözümlendi.
O tarihlerde Doğu Anadolu'dan başlayıp Basra Körfezinde sona eren 2185 km.'lik Osmanlı-İran sınırını belirleyen bu antlaşma aynı zamanda bugünkü Türkiye-İran ve Irak-İran sınırının da büyük ölçüde belirlemiştir.
10 Ağustos 2012 01:25   |   Mesaj #4   |   
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Who cares?
1.922
4.122 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-10-2011

Cvp: Antlaşmalar - Kasr-ı Şirin (Kasrışirin) Antlaşması

Kasr-ı Şirin Antlaşması
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Osmanlı Devleti ile İran arasında imzalanan barış antlaşması (17 Mayıs 1639). Antlaşma, Sadrazam Kara Mustafa Paşa ile İran Şahı Safi Han'ın elçisi Saru Han arasında yapılmıştır. Antlaşma gereğince Bağdat, Ahıska, Kars, Van, Basra ve buralara bağlı kaleler Osmanlılarda kalacak ve buralara İranlılar hiçbir saldırıda bulunmayacaklardı. Bugünkü Türkiye-İran sınırı bu antlaşmayla çizilmiştir.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Antlaşmalar - Kasr-ı Şirin (Kasrışirin) Antlaşması benzer konular

Antlaşmalar - Zitvatoruk Antlaşması
Zitvatorok Antlaşması 1593-1606 Osmanlı-Avusturya savaşlarına son veren sulh antlaşması (11 Kasım 1606). 1593’te başlayan Osmanlı-Avusturya savaşı, başlangıçta Osmanlılar aleyhine cereyan etti. Orta Macaristan ve Romanya’nın bir bölümü, Avusturyalıların eline geçti. Ancak Eflak, Boğdan ve...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 4
Son Mesaj: 4 Haziran 2013 13:18
Antlaşmalar - Gümrü Antlaşması
Gümrü Antlaşması İstiklâl Savaşında, TBMM Hükümetiyle Ermenistan arasında 2 Aralık 1920’de imzâlanan ve Ermenistan’la Türkiye arasındaki savaşı sona erdiren antlaşma. Bu antlaşma, Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetinin imzaladığı ilk milletlerarası antlaşma olması bakımından önemlidir....
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 4
Son Mesaj: 19 Temmuz 2012 16:26
Antlaşmalar - Edirne Antlaşması
Edirne Antlaşması 1828 Osmanlı-Rus savaşı sonunda, Edirne'de imzalanan antlaşma (14 Eylül 1829). Navarin faciasından (1827) sonra başlayan (Eylül 1828) Osmanlı-Rus savaşı aleyhimizde gelişince, barış isteği belirdi. İngiliz ve Fransız elçilerinin teşebbüsleri ve Çarın kayınpederi Prusya...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 4
Son Mesaj: 9 Temmuz 2011 22:59
Antlaşmalar - Bükreş Antlaşması
Bükreş Antlaşması 1806-1812 Osmanlı-Rus Harbinin sonunda, 28 Mayıs 1812’de imzâlanan antlaşma. 16 madde üzerine akdedilen muâhedenin önemli hükümleri şöyledir. Mühim bir Türk azınlığının yaşadığı Besarabya’nın tamâmı Rusya’ya bırakılıyordu. Akkerman, Kili, İsmail gibi kaleler Ruslara...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 2
Son Mesaj: 13 Ocak 2010 01:26
Antlaşmalar - Kerden Antlaşması (II. Kasr-ı Şirin Antlaşması)
Anlaşmalar - Kerden Antlaşması 1746 Kerden Antlaşması 1746 tarihinde Osmanlı Devleti ile Safevilerin yönettiği İran arasında imzalanmış bir antlaşmadır. Bu antlaşma II. Kasr-ı Şirin Antlaşması olarak da bilinir. Çünkü bu antlaşmayla Kasr-ı Şirin Antlaşması sınırlarına geri dönülmüştür....
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 0
Son Mesaj: 26 Kasım 2009 13:51
 
Sayfa 0.224 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu