Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Osmanlı Devleti İdari Bölümleri

Bu konu Osmanlı İmparatorluğu forumunda ThinkerBeLL tarafından 24 Mart 2009 (12:11) tarihinde açılmıştır.
5039 kez görüntülenmiş, 0 cevap yazılmış ve son mesaj 24 Mart 2009 (12:11) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 24 Mart 2009, 12:11

Osmanlı Devleti İdari Bölümleri

#1 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Osmanlı Devleti İdari Bölümleri
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

Osmanlı Devleti, çeşitli idari bölümlere ayrılmıştır. Bu idari bölümler devlet teşkilatının bir parçasıdır. Devletin topraklarının büyümesi ile kurulan eyalet sistemi, 1864 yılında Abdülmecit zamanında yerini vilayet sistemine bırakmıştır.

Eyalet Sistemi
Osmanlı Devleti ilk zamanlarda sancak denilen yönetim birimlerine ayrılmıştır. Sancaklar, sancak beyleri tarafından yönetilmiş, bazı sancakları ise okuma çağındaki şehzadeler yönetmiştir. I. Murad zamanında eyalet sistemine geçilmiştir. Eyalet veya beylerbeyliği denilen bu yönetim birimleri sancakların birleşiminden oluşmuştur. Yöneticileri beylerbeyi denilen kişilerdir. Balkan Yarımadası'ndaki fetihler devam ederken ele geçirilen toprakların idaresi için 1362 yılında merkezi Edirne olmak üzere I. Murad'ın emri ile ilk eyalet olan Rumeli Eyaleti kurulmuştur. Rumeli Eyaleti'nin ilk beylerbeyi de Lala Şahin Paşa'dır. Yıldırım Bayezid, 1393 yılında Rumeli'ye geçerken Timurtaş Paşa'yı Andolu Beylerbeyi olarak Ankara'da bırakması ile Anadolu Eyaleti kurulmuştur. 1413 tarihinde Rum Eyaleti kurulmuştur. Ardından birçok eyalet kurulmuştur. 1590 yılından sonra beylerbeylik kelimesi yerine eş anlamlısı olan eyalet kelimesi kullanılmıştır
Eyaletler kendi aralarında
 1. Sâlyâneli (yıllıklı)
 2. Sâlyânesiz (yıllıksız)
olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Sâlyânesiz eyaletlerin ürünleri has, zeamet ve tımar olarak ayrılmıştı. Öşür ve resimleri, havas-ı hümayun ismiyle, hazineye, beylerbeyi ve sancakbeyi haslarına ve bir de zeamet ile tımara ait olmak üzere bölünmüştü. Sâlyâneli eyaletler has, zeamet ve tımara ayrılmayarak doğrudan doğruya devlet hazinesi tarafından mıntıkalar halinde her sene iltizama verilirdi. Bu eyaletlerin senelik hasılatından bir kısmı beylerbeyi, sancakbeyi, asker vs. maaşları için dağıtıldıktan sonra önceden belirlenmiş bir miktarı (sâlyâneyi) devlet hazinesine yollanırdı. Sâlyâneli eyaletler daha çok merkezden uzak Arap Müslümanların çoğunlukta oldukları eyaletlerdi. Bu tip eyaletlerde hükümet yeniçeri garnizonları bulundurur ve merkezden beylerbeyi, defterdar ve kadıları tayin ederdi.

Eyaletler


1. Sâlyânesiz Eyaletler
 1. Karaman Beylerbeyliği
 2. Rum Beylerbeyliği (Rumiyye-i Sugra)
 3. Trabzon Beylerbeyliği
 4. Dülkadir (Zûlkâdiriyye) Beylerbeyliği
 5. Cezayir Beylerbeyliği
 6. Kars Beylerbeyliği
 7. Erzurum Beylerbeyliği
 8. Cezair-i Bahr-i Sefîd Beylerbeyliği
 9. Bosna Beylerbeyliği
 10. Budin Beylerbeyliği
 11. Van Beylerbeyliği
 12. Kıbrıs Beylerbeyligi
 13. Tunus Beylerbeyliği
 14. Şehrizor Beylerbeyliği
 15. Çıldır Beylerbeyliği
 16. Kefe Beylerbeyliği
 17. Özü Beylerbeyliği
2. Sâlyâneli Eyaletler
 1. Mısır Beylerbeyliği
 2. Trablusşam Beylerbeyliği
 3. Halep Beylerbeyliği
 4. Bağdat Beylerbeyliği
 5. Basra Beylerbeyliği
 6. Musul Beylerbeyliği
 7. Trablusgarp Beylerbeyliği
 8. Hicaz Beylerbeyliği
 9. Yemen Beylerbeyliği
 10. Rakka Beylerbeyliği
 11. Habeşistan Beylerbeyligi
 12. Lahsa Beylerbeyliği
Ayrıca bakınız: Osmanlı Devlet Teşkilatı
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.165 saniyede (67.60% PHP - 32.40% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 09:46
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi