Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Osmanlı Kurumları - Sadaret (Sadâret) Kaymakamı

Gösterim: 7135 | Cevap: 0
  • sadaret
  • sadaret kaymakami
  • sadaret kaymakami nedir
Blue Blood
20 Ağustos 2009 15:07   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Osmanlı Kurumları - Sadaret (Sadâret) Kaymakamı

Sadaret (Sadâret) Kaymakamı

Arapça “vekil” demektir. Osmanlılarda, sadrazam, hükümet merkezinden ayrıldığı zaman kendisine kubbe vezirlerinden “vezir-i sâni” vekâlet eder, bu vekâleti müddetince ona “sadâret kaymakamı” “kaymakam paşa” veya sâdece “kaymakam” denildiği gibi “kaymakam-ı rıkâb-ı hümâyûn” veya “kaymakam-ı âsitâne-i seâdet” de denirdi.

Kaymakam paşalar, vekâleti müddetince asıl gibi hareket eder, sadrazamın bütün salâhiyetlerini (yetkilerini) kullanırdı. Yalnız, seferin olduğu ve ordunun bulunduğu bölge, yetkisi dışında kalırdı. Buralardaki ilgili hüküm ve beratları veremezdi; bunların verilmesi doğrudan doğruya pâdişaha ve sadrâzama âitti. Yabancılarla ilgili işlere de sadrazam bakardı.

Pâdişahlar sefer yerlerine sadrazamı gönderdikleri zaman merkezde sadrazama vekâlet edecek ve pâdişahla olan irtibâtı sağlayacak bir memura ihtiyaç hâsıl oldu. Bu makama sadrazamın itimat ettiği kimsenin tâyin olması gelenek hâline gelmişti. Göreve getirilen vezir, sadrazam ile birlikte padişah tarafından kabul olunur. Kendisine samur kürk giydirilerek memuriyeti îlân edilirdi. Ayrıca, pâdişah Edirne’de olursa, İstanbul’a kaymakam veya muhâfız tâyin ederdi.

Kaymakamın başkanlığında toplanan dîvâna “kaymakam dîvânı” denirdi. Kaymakamlar, sadrazam gibi dîvân günlerinde evlerinde dîvân kurarlardı. Dîvâna katılan vezirlerle, kazaskerler, şıkk-ı evvel defterdarı, nişancı ve reis-ül küttâb, ordu ile birlikte gittiklerinden kaymakamın kurduğu dîvânda İstanbul kâdısı, şıkk-ı sâni ve sâlis deftardârları ile nişancı ve reis-ül küttap vekilleri bulunurdu.

Çarşamba dîvânına ise, İstanbul kâdısından başka Galata, Üsküdar ve havass-ı Kostaniyye kâdıları ile sekbanbaşı gelir, fakat sekbanbaşı yeniçeri ağasının vekili olarak fazla kalmayıp geri dönerdi Cumâ dîvânına yalnız sekbanbaşı gelmezdi.

Kaymakam paşaların kendine mahsus kıyâfetleri vardı. Kaymakamlar, sadrazam gibi zaman zaman gezerek eşyâ fiyatlarını kontrol ederler, narha riâyet edilip edilmediğine bakarlar ve yine sadrazam gibi tersâneye gidip bahriye işlerini teftiş ederlerdi.


Osmanlı ordusunda, bugünkü yarbay karşılığında olan rütbeye de kaymakam denirdi.

kaynak

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Osmanlı Kurumları - Sadaret (Sadâret) Kaymakamı Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • sadaret
  • sadaret kaymakami
  • sadaret kaymakami nedir
Sadaret Asaf - (3 Parça)
Gönderen: CrasHofCinneT Forum: Arşive Kaldırılan Konular
Cevap: 1
Son Mesaj: 26 Ağustos 2013 12:32
Osmanlı Kurumları - Kervansaray
Gönderen: asla_asla_deme Forum: Osmanlı İmparatorluğu
Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Aralık 2012 15:54
Osmanlı Kurumları - Mehteran (Osmanlı Askeri Bandosu)
Gönderen: virtuecat Forum: Osmanlı İmparatorluğu
Cevap: 4
Son Mesaj: 26 Mayıs 2011 14:16
Osmanlı Kurumları - Sadaret Kethüdası
Gönderen: Blue Blood Forum: Osmanlı İmparatorluğu
Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Mart 2010 14:12
Sadaret Nedir?
Gönderen: ener Forum: X-Sözlük
Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Ekim 2009 10:29
Sayfa 0.182 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu