Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Osmanlı Kurumları - Sadaret (Sadâret) Kaymakamı

Gösterim: 7.417 | Cevap: 0
  • sadaret kaymakamı
Blue Blood
20 Ağustos 2009 15:07   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Osmanlı Kurumları - Sadaret (Sadâret) Kaymakamı

Sadaret (Sadâret) Kaymakamı

Arapça “vekil” demektir. Osmanlılarda, sadrazam, hükümet merkezinden ayrıldığı zaman kendisine kubbe vezirlerinden “vezir-i sâni” vekâlet eder, bu vekâleti müddetince ona “sadâret kaymakamı” “kaymakam paşa” veya sâdece “kaymakam” denildiği gibi “kaymakam-ı rıkâb-ı hümâyûn” veya “kaymakam-ı âsitâne-i seâdet” de denirdi.

Kaymakam paşalar, vekâleti müddetince asıl gibi hareket eder, sadrazamın bütün salâhiyetlerini (yetkilerini) kullanırdı. Yalnız, seferin olduğu ve ordunun bulunduğu bölge, yetkisi dışında kalırdı. Buralardaki ilgili hüküm ve beratları veremezdi; bunların verilmesi doğrudan doğruya pâdişaha ve sadrâzama âitti. Yabancılarla ilgili işlere de sadrazam bakardı.

Pâdişahlar sefer yerlerine sadrazamı gönderdikleri zaman merkezde sadrazama vekâlet edecek ve pâdişahla olan irtibâtı sağlayacak bir memura ihtiyaç hâsıl oldu. Bu makama sadrazamın itimat ettiği kimsenin tâyin olması gelenek hâline gelmişti. Göreve getirilen vezir, sadrazam ile birlikte padişah tarafından kabul olunur. Kendisine samur kürk giydirilerek memuriyeti îlân edilirdi. Ayrıca, pâdişah Edirne’de olursa, İstanbul’a kaymakam veya muhâfız tâyin ederdi.

Kaymakamın başkanlığında toplanan dîvâna “kaymakam dîvânı” denirdi. Kaymakamlar, sadrazam gibi dîvân günlerinde evlerinde dîvân kurarlardı. Dîvâna katılan vezirlerle, kazaskerler, şıkk-ı evvel defterdarı, nişancı ve reis-ül küttâb, ordu ile birlikte gittiklerinden kaymakamın kurduğu dîvânda İstanbul kâdısı, şıkk-ı sâni ve sâlis deftardârları ile nişancı ve reis-ül küttap vekilleri bulunurdu.

Çarşamba dîvânına ise, İstanbul kâdısından başka Galata, Üsküdar ve havass-ı Kostaniyye kâdıları ile sekbanbaşı gelir, fakat sekbanbaşı yeniçeri ağasının vekili olarak fazla kalmayıp geri dönerdi Cumâ dîvânına yalnız sekbanbaşı gelmezdi.

Kaymakam paşaların kendine mahsus kıyâfetleri vardı. Kaymakamlar, sadrazam gibi zaman zaman gezerek eşyâ fiyatlarını kontrol ederler, narha riâyet edilip edilmediğine bakarlar ve yine sadrazam gibi tersâneye gidip bahriye işlerini teftiş ederlerdi.


Osmanlı ordusunda, bugünkü yarbay karşılığında olan rütbeye de kaymakam denirdi.

kaynak

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Osmanlı Kurumları - Sadaret (Sadâret) Kaymakamı benzer konular

Etiketler:
  • sadaret kaymakamı
Sadaret Nedir?
sadaret isim, tarih (sada:ret) Arapça ¹ad¥ret Sadrazamlık.
Forum: X-Sözlük Cevap: 1
Son Mesaj: 13 Eylül 2015 19:29
Sadaret Asaf - (3 Parça)
Trabzondan Sadaret ASAF'ın albüm öncesi 3 yeni şarkısı sizlerle... Bunlar Kanlı Ellerim, Melek-Şeytan, Karmaşık Hayat... 462 recordsta alınmış olan kayıtların mix ve masteringi Serhat Melek'e aittir. Kanlı Ellerim ve Melek-Şeytan 'ın beatleri Dj Dekhan tarafından yapılmıştır. Kanlı Ellerimde Ozzy...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 26 Ağustos 2013 12:32
Osmanlı Kurumları - Kervansaray
Asirlar boyunca, vakiflarin medeniyet tarihimize kazandirmis oldugu, devrinin mimarî özelligi ve sosyal seviyesini gösteren muhtesem âbideler arasinda kervansaraylarin özel bir yeri bulunmaktadir. Gerçekten, Müslüman toplumlarin ulasim bakimindan meydana getirdigi hayir ve sosyal kurumlarin basinda...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Aralık 2012 15:54
Osmanlı Kurumları - Mehteran (Osmanlı Askeri Bandosu)
Osmanlı Askeri Bandosu Tarihi Bütün İslam devletlerinde hükümdarlık alametlerinden biri olan tablhane (mehterhane), Osmanlı Devleti'ne Türkiye Selçuklu Devleti'nden geçmiştir. Selçuklu Sultan'ı III. Alaeddin Keykubat, Osman Gazi'ye 1299'da beylik alameti olarak sancak ile beraber davul v.s de ...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 4
Son Mesaj: 26 Mayıs 2011 14:16
Osmanlı Kurumları - Sadaret Kethüdası
Sadaret Kethüdası Sadrazamın yardımcısı demektir. 18. yüzyıldan îtibâren resmî sıfat kazandı. Tâyinleri, sadrâzamın teklifiyle yapılırdı. Zamanla, sadâret kethüdâlığından, sadrâzam tâyin edilenler oldu. Çoğu zaman da, sadrâzamlar azledilince, sadâret kethüdâları da azledilirlerdi. Bütün...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Mart 2010 14:12
 
Sayfa 0.147 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu