Arama

Antlaşmalar - Kütahya Antlaşması

Güncelleme: 22 Haziran 2010 Gösterim: 2.915 Cevap: 1
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
22 Haziran 2010       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Kütahya Antlaşması
Sponsorlu Bağlantılar

Kütahya Antlaşması (1833) Osmanlı Devleti'yle Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa arasında 14 Mayıs 1833 tarihinde imzalanmış bir antlaşmadır.

Osmanlı Devleti Mora isyanını bastırmak için Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’dan yardım istemişti. Mehmet Ali Paşa, bu yardımına karşılık Mora’yı istedi. Fakat Yunanistan bağımsız olunca Mora Yunanistan'a katıldı ve Mehmet Ali Paşa bu sefer Suriye valiliğini istedi. Osmanlılar Suriye’yi Mehmet Ali Paşa’ya vermek istemeyince Mehmet Ali Paşa saldırıya geçti ve Konya’ya kadar ilerledi. II.Mahmut Mehmet Ali Paşa isyanına karşılık batılı devletlerden yardım istedi. Cevap alamayınca Rusya’dan yardım istedi ve Rusya yardıma geldi. Rusya’nın Osmanlılara yardıma gelmesi üzerine Rusya'nın bölgede nüfuzunun artmasından endişelenen batılı devletler Mehmet Ali Paşa ile Osmanlıları Kütahya Antlaşması ile barıştırdılar.

Antlaşmanın önemli maddeleri şunlardır:

1. Mehmet Ali Paşa’ya Mısır ve Girit valiliklerinin yanı sıra Şam valiliği verilecekti.
  2. Oğlu İbrahim Paşa’ya Cidde valiliği ile Adana muhassıllığı (vergi toplama hakkı) verilecekti.
Kütahya Antlaşması:

Çeşidi
;
Barış antlaşması
İmza:
14 Mayıs 1833,
Yer: Kütahya, Osmanlı Devleti

İmzacı devletler:
20px Egypt flag 1882svg Mısır Hıdivliği
20px Flag of the Ottoman Empire 281453 184429svg Osmanlı Devleti

Vikipedi

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
22 Haziran 2010       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Kütahya Antlaşması:
Sponsorlu Bağlantılar
(1833)

• İngiliz ve Fransızlar Rus yardımını etkisiz hale getirmek için Osmanlılar ile Mehmet Ali Paş'ya bu antlaşmayı imzalattı.
  • Antlaşmaya Göre ; Mehmet Ali Paşa, Mısır Valiliği yanısıra Suriye Valisi de olacaktı.
  • Oğlu İbrahim'e Cidde Valiliği'nin yanısıra Adana Valiliği de verildi.