Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Özbekistan Müziği

Gösterim: 16757 | Cevap: 0
  • ozbekistan in muzik kulturu
  • ozbekistan muzikleri
1
  • 1 Gönderen Bia
Bia
1 Eylül 2008 21:33   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Özbekistan Müziği

Özbekistan Müziği

Kökeni göçebe Türk kabileleri olarak bilinen Özbek Halkı'nın zengin müzikal birikimi, ataları Doğu İran Kabileleri olan Tacik halkiyla yoğun bir etkileşim oluşturarak zaman içinde son derece karmaşık bir sanat düzeyine ulaşmıştır. Başlangıçta çesitli enstrümantal ve vokal melodiler kullanan Özbek müzisyenler, bu yapilardan daha geniş ve bütünlüklü yapıtlar ortaya çıkarmışlar ve bunları günümüze dek nesilden nesile aktarabilmişlerdir. Özellikle IX. yy.'dan sonra kurulan profesyonel müzik loncaları Özbek müziği için önemli bir köşe taşı niteliğindedir. Ciddi bir çalısma alanı olarak ortaya çıkan profesyonel müzisyenlik sayesinde Özbek makomu (makam) mükemmel bir düzeye ulaşmıştır. Makomlar, belli melodik dizilere bağlı kalınarak bestelenmiş bir çok vokal ve enstrümantal bölümden oluşan bütünsel yapılardır.

Özbek ve Tacik geleneksel müziğinde Fergana Vadisi'nde gördüğümüz yerel makomlar dışında, adlari Burzuk, Rost, Navo, Dugok, Segok, Irok olmak üzere altı ana makam bulunur Bu altılı makom sistemine Sakmak denir. Makomların birinci bölümü (muskilot) enstrümantal beş parçadan, ikinci bölümü ise (nasr) dört vokal bölümden oluşur. Vokal bölümlerin sözleri genellikle büyük Özbek ve Tacik şairlerden (Cami ve Sadi gibi) alımnmıştır. Özbek ve Tacik geleneksel müziğinde nefesli, telli ve vurmalı çalgıların çesitli kombinasyonlarindan olusan bir çok çalgı topluluğu türü vardir.

Özellikle vokal müzik geleneği İran etkisini açıkça içerse de özgünlüğünü yitirmemiştir ve bir dereceye kadar kulağımıza aşina, alabildiğine içli bir şarkı söyleme tarzı olarak karşımıza çıkar.

Kaynak : Muammer Ketencoglu
The Unique bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Özbekistan Müziği Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • ozbekistan in muzik kulturu
  • ozbekistan muzikleri
Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Ocak 2015 11:26
Cevap: 4
Son Mesaj: 19 Mayıs 2013 10:56
Özbekistan müziği hakkında bilgi verir misiniz?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Nisan 2011 16:37
Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Mayıs 2009 21:32
Laika Müziği (Yunan Halk Müziği)
Gönderen: Bluesorrow Forum: Müzik
Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Şubat 2008 13:50
Sayfa 0.165 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu