MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Edebiyat tr (https://www.msxlabs.org/forum/edebiyat-tr/)
-   -   Ülkü Tamer (https://www.msxlabs.org/forum/edebiyat-tr/13489-ulku-tamer.html)

BARIŞ 14 Kasım 2006 01:08

Ülkü Tamer

ÜLKÜ TAMER
20 Şubat 1937'te Gaziantep’te doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul'da tamamladı. 1958'de Robert Kolej’i bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde okudu. 1964-1968 arasında özel tiyatrolarda oyunculuk yaptı. Tiyatroyu bıraktı, çeviri çalışmalarına ağırlık verdi. Milliyet Yayınları'nı, Milliyet Çocuk, Milliyet Sanat Dergisi ve Sanat Olayı dergisini yönetti. İlk şiiri 1954'te "Kaynak" dergisinde yayınlandı. Pazar Postası, Yelken, Yeditepe, "a" gibi dergilerde çıkan şiirleriyle tanındı. 1959'da basılan ilk şiir kitabı "Soğuk Otların Altında" ile başlayarak İkinci Yeni duyarlılığını yansıtan soyutlamalara yönelik, yoğun ve özgün bir imge anlayışı geliştirdi. Yalın bir dil kullandığı şiirlerinde giderek toplumsal kaygılar ve düşünce öğeleri ağırlık kazandı. Her dönemde kendine özgü olmayı başardı. Türkü, koşma tadında, masalları, doğa görüntülerini, çocuksu duyarlılığını yansıtan özgür çağrışımların beslediği neşeli, humor yüklü şiirler yazdı.

ESERLERİ

Soğuk Otların Altında (1959)
Gök Onları Yanıltmaz (1960)
Ezra ile Gary (1962)
Virgülün Başından Geçenler (1965)
İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür (1966)
Sıragöller (1974)
Seçme Şiirler (1981)
Yanardağın Üstündeki Kuş (1986, toplu şiirler)

ANTOLOJİ:
Çağdaş Latin Amerika Şiiri Antolojisi (1982)

ÖDÜLLERİ

1965 Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü Edith Hamiltondan Mitologya çevirisi ile
1967 Yeditepe Şiir Armağanı İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür ile

Daisy-BT 30 Ağustos 2009 20:26

Ülkü Tamer

Beni Bekledinse

Sevda değildi bu
Sanki bir düştü
Sürecek diyordum
Sonsuza kadar

Takvim yaprağına
Ayrılık düştü
Aramıza girdi
Bu kara duvar

Beni bekledinse
Yağmurda karda
Beni bekledinse
Deli rüzgarda
Beni bekledinse
Yorgun yıllarda
Susuz yüreğimde
Çiçekler açar

Yüzün ay ışığı vuran bir koydu
Saçların gecede saman yoluydu
İçin güneşlerle dolu doluydu
Önce gözlerine gelirdi bahar

Beni bekledinse
Yağmurda karda
Beni bekledinse
Deli rüzgarda
Beni bekledinse
Yorgun yıllarda
Susuz yüreğimde çiçekler açar
Çorak yüreğimde çiçekler açar

Ülkü Tamer

Daisy-BT 31 Ağustos 2009 01:11

Ben Sana Teşekkür Ederim

Ben sana teşekkür ederim, beni sen öptün,
Ben uyurken benim alnımdan beni sen öptün;
Serinlik vurdu korulara, canlandı serçelerim;
Sen mavi bir tilkiydin, binmiştin mavi ata,
Ben belki dün ölmüştüm, belki de geçen hafta.

Sen bana çok güzeldin, senin ayakların da.

Ülkü Tamer

Daisy-BT 18 Eylül 2009 12:58

Virgül Şiir Yazıyor

Adını duymamıştır bir çok şairin,
Ama duysaydı severdi,
Adlarından bile sevilen bir çok şairin
Şiirlerini okusaydı severdi,

Chaucer, Lewis Carroll, Edward Lear,
Benim başkentim yalnız sizlersiniz,
Kim demiş Paris diye,
Bunu okusaydı Max Jacobu severdi,
Andrade ile Alberti ile Apollinaire de
Sevilir olurdu onun için,

Ama çiftçinin oğlu var ya,
İşte onun insanı sınıfta bıraktıran,
Açılmış bir şemsiyeye benzeyen kitabına
Ziya Gökalpi koymuşlar, bir,
Namık Kemali koymuşlar, iki,
Victor Hugoyu koymuşlar, üç,
Bu şairleri sevmek güç,

İnsanı korkutmayan Shakespearein bile
Bazı tuhaf şeylerini koymuşlar,
Ezra Pounddan derseniz hiç söz açmamışlar
Sağcı olduğu halde,

Okusaydı o şiirleri daha iyi yazardı,
Ama şimdi de kötü sayılmaz yaşına göre,
Tavşanların üşüdüğünü kim anlar
Serin bir çalının dibinde,
Kim yapar her yıl gelince kış
Çitlerin önünde bir kardan tavşan,
İyi olduğu söylenemez bu şiirlerin,
Ama toplum deyip o anda alkış alırken yaşıtları
Doğrusu kötü sayılmaz yaşına göre,

Çiftçinin oğlu büyüyünce çiftçi olur,
Virgül sanırım şair olur,
Neden derseniz, hep havada biter şiirleri,
Sanki direğin tepesindeki elektrikçi
Düşerken havada durmuş biraz,
Şöyle bir çevresine bakınmış gibi,

Ülkü Tamer

BiRuMuT 12 Ocak 2010 19:00

Ülkü Tamer

20 Şubat 1937, Gaziantep doğumlu Türk şair, oyuncu ve çevirmendir.

Robert Kolej'den 1958 yılında mezun oldu. Yayıncılık, oyunculuk ve çevirmenlik yaptı ve 1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri oldu. İkinci Yeni'ye, bu akımın ana karakteristikleri oluştuktan sonra dahil olduğu halde, kendine özgü imge dünyası ve süssüz, sade söyleyişiyle dikkati çekti. Çoğunlukla keskin bir ironiyle örülmüş derin acıların ve beşeri trajedilerin dile geldiği şiirlerinde 1970'lerden sonra toplumsal duyarlıklar da öne çıktı.

Şiirleri 1954'den itibaren Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladı. 1967'de Yeditepe Şiir Armağanı'nı kazandı.

"İkinci Yeni'nin, çağdaş İngiliz şiirini yakından izleyen, çevirileryapan, Batı etkilerine açık bir şairiydi. Özellikle 1960'ların ikinciyarısında yazdıklariyla kapalı şiir anlayışının kusursuz örnekleriniverdi. Toplumsal sorunlara yönelirken de şiirin düzeyini düşürmedi." (Memet Fuat, 1985)

Ayrıca Ahmet Kaya 'nın Başkaldırıyorum albümünde seslendirdiği "Gül Dikeni"nin bestecisidir.

Eserleri

Şiir kitapları

Soğuk Otların Altında (1959)
Gök Onları Yanıltmaz (1960)
Ezra ile Gary (1962)
Virgülün Başından Geçenler (1965)
İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür (1966)
Sıragöller (1974)
Seçme Şiirler (1981)
Yanardağın Üstündeki Kuş (1986, toplu şiirler)

Öykü

Alleben Öyküleri (1991 Yunus Nadi Öykü Armağanı)

Anı

Yaşamak Hatırlamaktır
1Ülkü Tamer bunların dışında yetmişin üstünde kitap çevirdi; şiir antolojileri hazırladı.
Edith Hamilton'dan Mitologya çevirisiyle TDK 1965 Çeviri Ödülü'nü kazandı. Ayrıca Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının çevirmenidir.

_Yağmur_ 9 Aralık 2011 16:24

Ülkü Tamer (1937 Gaziantep),

Şair.

Ortaöğrenimini İstanbul Robert Kolej'de tamamladı (1958). Bir süre İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde okudu. Bir süre de aktörlük yaptı. Yaşamını çevirmenlik yaparak sürdürmektedir. Kaynak (ilk şiiri, 1954), Pazar Postası, Yelken. Yeditepe, a (1957-1960), özellikle Yeni Dergi'de yayımladığı şiir ve çevirilerle tanınan Tamer, 1960'tan sonra sözü edilen şairlerden biri oldu. Giderek tadına vardığı gerçeklere bağlı, doğayı kendine özgü yorumlarla zorlamayan bir imge şiirine ulaştı. Toplumsal temaları işlerken de bu başarısını sürdürdü.

Yapıtları:
  • "Soğuk Otların Altında" (1959),
  • "Gök Onları Yanıltmaz" (1960),
  • "Ezra ile Gary" (1962),
  • "Virgülün Başından Geçenler" (1965),
  • "İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür" (Yeditepe Şiir Armağanını kazandı, 1966),
  • "Sıra Göller" (1974),
  • "Ne Biliyorum" (1979),
  • "Yanardağın Üstündeki Kuş" (Toplu Şiirler, 1986).
"Alloben Öyküleri" adlı öykü kitabıyla 1991 Yunus Nadi Ödülü'nü kazandı. Anılarını "Yaşamak Hatırlamaktır" adıyla kitaplaştırdı.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Safi 17 Temmuz 2015 23:18

1 ek
Alıntıdaki Ek 34028

TAMER
(Ülkü), türk şair (Gaziantep 1937). Robert kolej'i, İstanbul Üniversitesi gazetecilik enstitüsü’nü bitirdi. Tiyatro oyunculuğ#, yayınevi yönetmenliği yaptı. Çağdaş İngiliz, amerikan yazarlarından çeviriler yayımladı; çevirdiği oyunlar sahnelendi. Mitologya (E.Hamilton) çevirisiyle Türk dil kurumu 1965 çeviri ödülü'nü aldı. Masalların, doğa görüntülerinin, çocuk duyarlığını yansıtan özgür çağrışımlann beslediği şiirler yazdı (içime çektiğim hava değil gökyüzüdür [1966], Yeditepe şiir armağanı). Başlangıçta yapıtlarında canlandırdığı neşeli dünyaya zamanla ölüm teması, toplumsal hareketler, çocukluğunu geçirdiği Gaziantep çevresinden edinilmiş yerel renkler ve kişisel yaşam izleri eklendi (Yanardağın üstündeki kuş, toplu şiirler [1986], Şeytanın altınları, [1989], Alleben öyküleri [1991, Yunus Nadi öykü ödülü]).

Kaynak: Büyük Larousse

Saat: 16:31

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık