MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Müzik tr (https://www.msxlabs.org/forum/muzik-tr/)
-   -   Erol Evgin (https://www.msxlabs.org/forum/muzik-tr/13903-erol-evgin.html)

BARIŞ 16 Kasım 2006 19:35

Erol Evgin

http://www.ntvmsnbc.com/news/243035.jpg
1947, İstanbul Moda doğumlu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Yüksek Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. İlk plağı 1968'de yayımlandı "Sen-Eski Günler". 1976'da Türk Pop Müziği'nde ilk kez kitlelerle kucaklaşanbir ekip çalışmasına Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte imza attı. "İşte Öyle Bir Şey" (Altın Plak), "Sevdan Olmasa", "Bir de Bana Sor", "Etme Eyleme", "Söyle Canım" (Altın Plak), "Hep Böyle Kal", Çiğdem'in vefatına kadar (1983) süren bu ekip çalışmasının bazı ürünleri idi. 1980-1984 yılları arasında Haldun Dormen'in yazıp yönettiği, Egemen Bostancı prodüksiyonu iki müzikalin başrolünde, "Hisseli Harikalar Kumpanyası" ile 400 kez, "Şen Sazın Bülbülleri" ile 200 kez sahneye çıktı. Sinemada üç müzikal filmde baş rol oynadı. 1986'da sahne çalışmalarına ara vererek, eşi yüksek mimar Emel Evgin ile birlikte mimarlık bürosunu açtı. 1989'da kurulan Popsav'ın üç yıl başkanlığını, 1992'den başlayarak birçok televizyon programının sunuculuğunu ve yapımcılığını yaptı. Çok sayıda ödül sahibi. Elvan (1975) ve Murat (1977) adlı iki çocuk babası.

KisukE UraharA 16 Kasım 2006 20:06

Erol Evgin

Müzik dünyamızın büyülü sesi Erol Evgin, altı yıl aradan sonra yeni albümü “İbadetim” ile müzikseverlere yeniden “merhaba” diyor.On iki şarkılık albümde; müzikler Erol Evgin ve Murat Evgin’e, sözler Erol Evgin ve Dr. Selma Çuhacı’ya ait. Ayrıca, bir Erol Evgin klasiği “Dilara” nın remiksi ve Bir Sevda Masalı TV programı jenerik müziği albümde yer alıyor. CD’de ise bonus track olarak bir Murat Evgin bestesi olan “Baba-Oğul” şarkısı var. Böylece albümdeki tüm müzikler “Evgin” imzası taşıyor.

Bir Erol Evgin Prodüksiyon yapımı olan albümde, müzik yönetmeni Firuz İsmailov, düzenlemelerde ise; Firuz İsmailov, Murat Evgin ve Cengiz Baltepe yer alıyorlar.

Misafir 20 Haziran 2008 12:54

Daisy-BT 26 Haziran 2010 21:29

Erol Evgin (1947, İstanbul) POPSAV’ın kurucusu olan Türk pop müziği sanatçısıdır. Sunuculuk, oyunculuk ve mimarlık da yapmıştır. 2009'dan bu yana ATV'de yayınlanan Bir Şarkısın Sen programının sunucularındandı.

Eğitim ve kültür hayatı

Yüksek mimar Emel Evgin ile evli ve 2 çocuk babasıdır. Oğlu Türk pop müziği sanatçısı Murat Evgin’dir. Liseyi İstanbul Erkek Lisesi'nde, üniversiteyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Mimarlık Bölümü'nde okumuştur. Bir dönem aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır. Daha sonra eşi ile birlikte bir mimarlık bürosu açmışlardır. Ayrıca Popüler Müzik Sanatı Vakfı'nın (POPSAV) kurucusu olup, üç yıl vakfın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Halen POPSAV Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Evgin Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Meslek hayatı

Bestecilik ve solistlik kimliği

1969 yılında ilk 45'lik plağı "Sen – Eski Günler"i çıkardı. Daha sonra Çiğdem Talu ve Melih Kibarİşte Öyle Bir Şey”, “Sevdan Olmasa”, “Bir de Bana Sor”, “İçimdeki Fırtına”, “Etme Eyleme”, “Söyle Canım” , “Deli Divane”, “Hep Böyle Kal” adlı 45'lik plakları çıkardı. “İşte Öyle Bir Şey” ve “Söyle Canım” adlı 45'lik plakları ile Altın Plak ödülü'nü kazandı. 90'lı yıllarda, uzun süre yeni albüm çıkarmaya ara verdi. 1997 yılında kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu “Sen Unutulacak Kadın Mısın?” adlı albümü çıkardı. 2002'de oğlu Murat Evgin ile birlikte, 20 konserlik “Baba – Oğul” konser – show turnesi gerçekleştirdiler. Evgin, 2003'te, “İbadetim” adlı albümünü çıkardı ile birlikte çalışmaya başladı. Bu çalışma sonucu “

Oyunculuk kimliği

1980 - 1984 yılları arasında Haldun Dormen'in yazıp yönettiği, "Hisseli Harikalar Kumpanyası" (400 kez) ve "Şen Sazın Bülbülleri" (200 kez) adlı müzikallerde başrol oyuncusu olarak sahneye çıktı. Üç müzikal filmde başrol ve Ihlamurlar Altında dizisinde oynamıştır.

Filmografisi

• 1980: Renkli Dünya
  • 1985: Bir İlkbahar Sabahı
  • 1988: Hisseli Harikalar Kumpanyası
  • 1977: Meryem ve Oğulları
Sunuculuk kimliği

1992 – 1994 yıllarında ANS-FremantleMedia ortaklığında Show TV’de yayınlanan “Süper Aile” adlı yarışma programını 400 bölüm sunmuştur. 1995 – 1996 yıllarında, TRT 1’de kendi yapımı “Erol Evgin Show” adlı programın genel yönetmenliğini ve sunuculuğunu yaptı. 2000 - 2003Kanal D ve Star TV’de "Bir Sevda Masalı" adlı programı, 100 bölüm hazırlayıp sundu. Atv'de Bir Şarkısın Sen adlı müzik programını sunmuştur. yıllarında,

Diskografi

• İşte Öyle Bir Şey, (1977)
  • Erol Evgin 79 (1979)
  • Erol Evgin ve Renkli Dünyası (1981)
  • Erol Evgin 84 (1984)
  • Yeni Bir Gün Doğarken (1985)
  • Lades (1986)
  • Erol Evgin 88 (1988)
  • Erol Evgin ile Yeniden (1991)
  • Sen Unutulacak Kadın Mısın? (1997)
  • İbadetim (2003)
  • İşte Öyle Bir Şey: Melih Kibar - Çiğdem Talu Şarkıları (1976-1980) (2005)
  • Tüm Bir Yaşam: Melih Kibar - Çiğdem Talu Şarkıları (1980-1983) (2006)
  • Hep Böyle Kal (2009)
Vikipedi

RivaN 1 Temmuz 2010 19:22

Daisy-BT 10 Kasım 2010 21:43

1 ek

Alıntıdaki Ek 25181

Müzik dünyamızın büyülü sesi Erol Evgin, altı yıllık bir aradan sonra dört parçalık bir single ile müzikseverlerle yeniden buluşuyor.

Singledaki şarkılar:
  • Yeni Yıla Sensiz Giriyorum
Söz: Dr. Selma Çuhacı - Murat Evgin
Müzik:
Murat Evgin
  • Sensiz Olmuyor
Söz: Erol Evgin
Müzik:
Murat Evgin

Düzenlemeleri Murat Evgin'e ait olan, kayıt, mix ve mastering'i DB Music - Levent Demirbaş tarafından yapılan albümün görsel yönetmenliğini fotoğraf sanatçısı Yaşar Saraçoğlu üstlendi. "Sensiz Olmuyor" adlı şarkının Remix versiyonu Caner Gültekin'e ait.

Kasım 2010

Jumong 22 Ağustos 2014 09:21

POPSAV’ın kurucusu olan Türk pop müziği sanatçısı, sunucu ve oyuncu.

Gerçek Adı: Erol Evgin
Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Tarihi: 1947

Hakkında:
- 1969 yılında ilk 45'lik plağı "Sen - Eski Günler"i yayımlamıştır. Daha sonra Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile çalışmaya başlamıştır.
- "İşte Öyle Bir Şey” ve “Söyle Canım” adlı 45'likleri ile altın plak ödülü kazanmıştır.
- 1980-1984 yılları arasında Haldun Dormen'in yazıp yönettiği, "Hisseli Harikalar Kumpanyası" (400 kez) ve "Şen Sazın Bülbülleri" (200 kez) adlı müzikallerde başrol oyuncusu olarak sahneye çıkmıştır.
- "Hep Böyle Kal - 40 Yıl 40 Şarkı" albümünü 2009'da, "Gözbebeğim Sen Çok Yaşa" albümünü ise 2011 yılında piyasaya sürmüştür.

İlk Albüm: İşte Öyle Bir Şey
İlk Single: Sen-Eski Günler

Karnaval.com

Saat: 11:38

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık