MsXLabs
Sayfa 1 / 3

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   İzmir'in işgalcilerden temizlenmesinde rol oynayan kahramanlar kimlerdir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/210137-izmirin-isgalcilerden-temizlenmesinde-rol-oynayan-kahramanlar-kimlerdir.html)

Ziyaretçi 13 Kasım 2008 21:14

Lütfen Yardım Edin Hiçbiryerde Bulamadım Şimdiden Teşekkürler...

Pasakli_Prenses 13 Kasım 2008 21:18

Lütfen İnceleyiniz..İzmir'in İşgali ve Tepkiler

Keten Prenses 13 Kasım 2008 21:18

çerkez ethem, hasan tahsin

Ziyaretçi 13 Kasım 2008 21:27

İzmirin İşgali Ve Tepgileri İnceledim Sonuna Kadar Okudum Ama Hiçbirşey Yok... :( Ltfn Yardımcı oLun ...

Ziyaretçi 13 Kasım 2008 21:45

Arkadaşlar Lütfen Yardım Edin Öğleden Beri Arıyorum Bu Arada 2 tane örnek Veren Arkadaşım Çerkez Ethemin İzmirin İşgaliyle Bi İlgisi Yok

SEDEPH 13 Kasım 2008 21:48

İzmir'in işgali ve işgale verilen tepkiler

Keten Prenses 13 Kasım 2008 22:22

çerkez ethem in nasıl İzmir'in işgaliyle bir ilgisi yok? çerkez ethem düzenli ordu oluşturana kadar ege bölgesini kendi birlikleriyle vur-kaç saldırılarla savunmuş, sonrasındada düzenli orduları kabul etmediği için vatan haini ilan edilmiştir.. bilmem kaç yıllık tarih bilgim bana bunları söylüyor:)
bakınız;
Çerkez Ethem (d. 1885, Bandırma - ö. 1948, Amman) Kurtuluş Savaşı'nda Kuvayı Milliye döneminin önde gelen halk önderlerinden biridir.
1885 yılında Bandırma'da doğdu. Bandırma'nın bir köyü olan Emreköy'e yerleşmiş Şapsığ Çerkes boyundan, Ali Bey'in beş oğlunun en küçüğüydü. Ağabeyleri, İlyas ve Nuri beyler, Rum eşkıyalarıyla çarpışırken ölmüşler, Reşit ve Tevfik beyler de 1901 ve 1902 yıllarında Harbiye'yi bitirerek subay çıkmışlardı. Reşit Bey çeşitli cephelerde çarpıştı. 1919'da Meclisi Mebusan'a Saruhan (şimdiki Manisa) Milletvekili olarak katıldı. Oradan Birinci TBMM'ye geçti.
Çerkez Ethem, evden kaçarak Bakırköy Süvari Küçük Zabit Mektebi'ne girdi. Balkan Savaşı'nda Bulgar cephesinde yaralandı. Kıdem zammı ve madalya aldı. I. Dünya Savaşı'nda Eşref Kuşçubaşının yönettiği Teşkilat-ı Mahsusa ile birlikte İran, Afganistan ve Irak'a yapılan akınlara katıldı. Yaralanarak savaş sonunda köyüne çekildi. Önceleri dağları mesken edinip haraç topladıysa da, 1919-1920 tarihleri arasında bir yıl süre ile Anadolu'da tek önemli vurucu güç olan Kuvva-yı Seyyare'yi kurdu ve Ankara'daki Kolordu'nun Komutanı olan Ali Fuat Paşa ile istişare ederek İngiliz ve Yunan birliklerinin ilerlemesine karşı koydu. Düzenli ordu kurulana dek TBMM'ye karşı girişilen ayaklanmaları bastırdı, ancak Atatürk tarafından kurulan düzenli orduda sıradan bir komutan olmayı reddetti. Albay İsmet İnönü'nün Garp Cephesi komutanı olup kendi kuvvetlerini kuşatmasına tepki olarak TBMM'ye çektiği ağır ifadelerle dolu telgraf sonrası "vatan haini" ilan edilince, kendisine bağlı kuvvetlerdeki yaklaşık 400 adamıyla birlikte Yunanistan üzerinden Ürdün'e geçti.

Ziyaretçi 23 Kasım 2008 20:05

Lütfen Yardım...

Ziyaretçi 16 Aralık 2008 11:06

izmirin işgalinde halide edip ,yörük ali efe ve kara fatmadır.

Ziyaretçi 23 Aralık 2008 22:21

İzmir'in işgalindeki kahramanlar kimlerdir?

İZMİRİN İŞGALİNDEKİ KAHRAMANLAR KİMLERDİR

Saat: 16:01
Sayfa 1 / 3

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık