MsXLabs
Sayfa 1 / 2

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Cevaplanmış (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/)
-   -   Çalışkan olma yöntemleri nelerdir? (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/222334-caliskan-olma-yontemleri-nelerdir.html)

Ziyaretçi 29 Aralık 2008 20:29

Çalışkan olma yöntemleri nelerdir?

Çalışkan olma yöntemleri nelerdir?

Tınmaz Melaike 13 Ekim 2009 16:00

Çalışkan olmak için şunları yapmalıyız (özet) :
1-EVE GELİNCE DERS TEKRARI YAPMAK
2-DERS PROGRAMINA GÖRE ÇANTAYI HAZIRLAMAK
3-ÖĞRETMENİN ANLATTIĞINI DİNLEMEK
4-DERSTE ARKAMIZI DÖNÜP ARKADAŞIMIZDAN BİRŞEY İSTEMİYECEĞİZ KONUŞMUYACAĞIZ

Çalışkan olmak için şunları yapmalıyız (Detay) :
Her öğrenci sınavlara hazırlanma yollarını bilmelidir. Sınav hazırlığı uzun bir zamana dağılmalı, sınavdan hemen önce birkaç saatlik çalışmayla yetinilmemelidir. Nitekim sınav hazırlığını son ana bırakmak ve bu biçimde bir sıkışık çalışma yöntemi yoktur.

Böyle çalışma sonucunda :
1- Öğrenilenler arasında bağlantı kurulamaz.
2- Öğrenilenlerin kalıcılığı en alt düzeyde kalır.
3- Dikkatin yerini tez canlılık alır.
4- Köklü öğrenme yerine yüzeysel öğrenme gerçekleşir.

Sınava hazırlanmak için en iyi yol, günü gününe derslere çalışmaktır.
Bunun için :
A- Sınava kadar işlenecek konular gözden geçirilmelidir.
B- Öğretmenin ders içinde, üzerinde çok durduğu yerlere ağırlık verilmelidir.
C- Geçmiş sınav soruları yeniden gözden geçirilmelidir.
D- Sınav denemeleri yapılmalıdır.

Sınav ortamı önceden tanınmalıdır. Sınav süreci ile ilgili kurallara uyulmalıdır. Bunun için sınavda gerekli araçlar önceden sağlanmalı, sınav kağıdına öncelikle kimlik bilgileri yazılmalı, yazmaya başlamadan önce sorular baştan sona okunmalı ve sınavda amacın, öğrenilenleri sergilemenin yanında aynı zamanda yine öğrenmek olduğu unutulmamalıdır.

Farklı kaynaktan nasıl çalışkan olunur?
Çalışkan olmanın genel bir yöntemi felan yoktur
Çalışkan olmak için çalışılmaz..Başarılı olmak için çalışılır
Neden başarılı değilim ya da sizin tabirinizle neden çalışkan değilim diye kendinize bir sorun ?
Sizin diğer başarılı arkadaşlarınızdan farkınız ne diye bir düşünün..
Zeka mı – Hayır
Onlar üstün insanlar mı – Hayır
Sizin onlardan hiçbir farkınız yok.
Tek eksiğiniz belki de bir hedefinizin olmaması
Başarmayı istememeniz.. Kendinize güvenin.. Başarabiliceğinize inanın İnanmak başarmanın yarısı değil mi ?
İnsan birşeyin olmasını çok istiyorsa onun için deli gibi çalışır
Çalışkan insanların yaptığı şeyde budur
Onların bir amaçları vardır ve bu amaçları doğrultusunda hareket ederler Bakın onların tek yaptığı şey bu
Sizin imkanlarınızı sizden iyi kimse bilemez
Size şunu yapın böyle çalışın diye tavsiyelerde bulunabiliriz ancak ..
Konularda ne kadar eksiğinin olduğunu bilen daha doğrusu durumunuzu sizden iyi bilen kimse olamaz
Kendinize bir hedef koyun.. ve bunu ne kadar istediğinizi düşünün kendinize uygun bir plan hazırlayın en önemlisi eve geldiğinizde o gün işlediklerinizi okuyun .. gözden geçirin Unutmamak adına hergün tekrar edin.. ve EN ÖNEMLİSİ

DERSİ DERSTE DİNLEYİN..
çoğu çalışkanlar oturup ders çalışmaz.. çünkü dersi derste dinlemiş konuyu kapmıştır..
ama siz baştan beri dersi dinlemediyseniz mutlaka bundan sonra dinleyin
küçük notlar tutun sınavlara öyle çalışın..
size o konuyu hatırlatıcak şifre kelimeler bulun
aklınızda yer edicek şeylere benzetin unutmak istemediklerinizi ..
Şimdi oturun karar Verin..
Çalışkan olmak adına mı çalışmak..
Başarılı olmak adına mı çalışmak .

Theni's 3 Mart 2011 14:17

ÇALIŞKAN OLMANIN YOLLARIDoğru zamanlama yapın
2. İyi bir eğitim alın fakat abartmayın
3. Konfiçyüsü dinleyin.
4. Araştırmalar bir fincan kahvede bulunan kafein miktarının konsantre olmanıza yardımcı olacağını gösteriyor. Fakat kaygıya meyilli iseniz; bu bir işe yaramayabilir.. :)

oquzhan19 31 Ekim 2011 20:05

Başarı

Alıntı:

(KOD ADI)NİSA adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1762147)
ya ben başarılı olmak istiyorum ama yapamıyorum okulumuzdaki sınava girmeden dua ediyorum kendime güvenmeye çalışıyorum ama YAPAMİYORUM NE YAPACAGIMI BİLMİYORUM HERKES ÜSTÜME ÜSTÜME GELİYOR İYİ NOT ALACAKSIN DİYORLAR YA BEN NE YAPACAGIM OF!!!BAZEN GECELERİ BAŞARILI OLAMADIGIM İÇİN KENDİMDEN UTANIYORUM VE GECELERİ AGLIYORUM

Sana bir şey sylimmi başarılı olmak için ki herkes olabilir sadece istek ve çaba gerekir.
1-Derste hiç konuşma dersi derste dinle
2-ogün işlediğin konuyla ilgili test çöz veya konu anlatımlı kitap varsa onu oku.
3-1 saate kitap okursan garanti (bence)kendini iyi hissedersin ve ödevlerini günü gününde yap.
4-okulda derslere çok katıl parmak kaldır eğer böyle yaparsan öğretmen başarılı olacağına inanır ve öğretmenin gözünde isteklki birisi olursun.
5-okula giderken kendine,ben mutluyum huzurluyum başarılıyım de 3 ya da 5 kere.
6-arkadaşlarınla iyi eçin kötü geçinirsen morelin bozulur ve bu derslerine yansır.
7. bir program yap sabahtan akşama kadar br program . Unutma ki planlı ve düzenli çalışırsan çok başarılı olursun ve sen başarısız değilsin sadece isteğin yok böyle yaparsan başarılı ve örnk öğrenci olursun...;);););)

Başarı 10 Kasım 2011 18:28

Başarılı olmak için yapmamız gerekenler :)

Arkadaşlar gerçekten başarılı olmak istiyorsanız yazdıklarımı okuyun :)
1)Dersi derste dinleyin çok dikkatli olun ve başka şeyler düşünmemeye gayret edin öğretmenin yazdırdığı notları eksiksiz alın arkadaşlarınızdanda tamamlaya bilirisiniz öğretmenle göz göze gelmeye dikkat edin öğretmenle göz göze geldiğinizde onu anladığınızı belirtmek için hıhı yapabilirsiniz yani kafa sallayın fazla abartmayın ama neyse :)
2) Verilen ödevleri zamanında ve eksiksiz yapın ( tamam ödev yapmak çok sıkıcı olabilir ama oyalanmadan bitirmeye gayret edin ve tam zamanında yapın)
3-Okula götüreceğiniz eşyaları önceden kontrol edin çünkü ben çoğu ödevimi evde unuttuğum için düşük not aldım çantayı akşamdan hazırlayın)
4-En boş vakitlerinde pcde oyun oynayabilirsin ama en fazla 1 saat yarım saat daha uygundur zamanlı oynamalısın süren bittiğinde yaağ,amaa,boşver biraz daha oynayım demiceksin kapıcaksın ve yapman gerekenleri yapıcaksın :)
5-Derslerine o gün hangi dersi işlediysen onlarla ilgili bir konu tekrarı yapıp anlayana kadar test çozmelisin her konudan 1 test normal bir gün için yeterlii
6-Sınavlara 1 hafta önceden çalışmaya başlıcaksın öyle son güne bırakmayacaksın bırakırsan 50 almaya mahkumsun zaten b1 hafta önceden azrar azar zamanlı ve planlı çalışırsan saat beşte kalkıp okula gidene kadar çalışmana gerek yok hangi konudan sınavın varsa önce konuyu oku konuyu anladığından emin olduğunda test çözmeye başlayabilirsin ve 0 yanlış çıkarana kadar çöz!! zaten 1 haftada bu kadar zamanın olacaktır
7-Anlamadığın herşeyi öğretmene sor
8-Her akşam en az 15 sayfa kitap oku
9-okuldan geldiğin gibi ödevlerini yap
10-1 hafta içerisinde yayınlanan en sevdiğin diziyi seç ve sadece haftada 1 dizi izle onun dışında televizyon izlemek yasak
11-Sınava çalışırken her 40 dakikada 10 dakika mola ver aynı okul gibi.. ama bu 10 dakikayı ailenle sohbet ederek ya da meyve yiyerek ihtiyaçlarını gidererek geçirebilirsiniz asla tv ve pc yok çünkü o 10 dakikalık molalar 1 saati geçiyor kendini istemeden kaptırıyorsun
12-Sakin sessiz odada ders çalış televizyonlu ortamda asla bütün emeklerin boşa gider

Ve emin ol ki bu dediklerimi yapınca çok başarılı olucaksın aynı benim gibi bende bu sıraya uyarak başarılı oldum sıra sende :)

Misafir 6 Aralık 2011 15:58

A- DERSTEN ÖNCE UYULMASI GERKEN İLKELER:
1. Her öğrenci kendi çalışma ortamına göre bir çalışma planı hazırlamalı ve bu plana mutlaka uymalıdır.
2. Çalışma metodunu dersin özelliğine göre seçmelidir. (Okuma, not tutma, anlatım, tümden gelim, tüme varım gibi) sayısal dersler çalışırken mutlaka metodu olarak yazarak çalışma metodu uygulanmalıdır.
3. Ders çalışmaları mutlaka belli bir yerde sakin bir ortamda bir masa üzerinde yapılmalıdır.
4. Hemen her derste bütün konular çalışılmalı, konular arasında önemli önemsiz ayrım yapılmalıdır.
5. Ders araç ve gereçlerini çalışmaya başlamadan önce hazırlamalı, unutulmamalıdır ki araç ve gereç ihtiyacı olduğunda temin edilmeye çalışılırsa hem zaman kaybına hem de dikkat dağılmasına neden olur.
6. Çalışmaya psikolojik olarak hazır olmayan kişi problemlerinden kendisini soyutladıktan sonra çalışmaya başlamalıdır.
7. Öğrenmeyi aralıklarla yapmalı, bu aralıklarda dinlenmeyi, gezinti, söyleşi, müzik ile yapılabilir.
8. Çalışkan konu kendi başına bir bütün değilse, geçmiş konular gözden geçirilmelidir.
9. Sözel dersler çalışılırken ana düşünceleri dile getiren anahtar kelime ve cümleler tespit edilmeli gerekirse renkli kalemle altları çizilmelidir.
10. İşlenecek konu dersten önce çalışılmalı, anlaşılmayan yerler tespit edilerek derse girilmelidir.
11. Ders çalışılırken motive olunmalı, televizyon karşısında veya yatarak çalışmanın etkinliğini azaltacağı unutulmamalıdır.
12. Düzenli bir defter tutma alışkanlığı kazanılmalı. Tükenmez kalem yerine kurşun kalem kullanmaya özen göstermelidir.
13. Çalışırken bir cevabı ezberlemek yerine konuyu anlamaya veya problemin çözümü yolunu öğrenmeyi seçmelidir.
14. Anlatım dersinin arkasından sayısal (matematik, fenbilgisi gibi) bir ders çalışılmalıdır.
15. Sabah kahvaltısı yaparak okula gelmesi, aksi takdirde ders dinleme dikkatinin azalacağı unutulmamalıdır.

B - DERS ESNASINDA UYULMASI GEREKEN İLKELER:
1. Sınıfta dersler iyi dinlenmesi, ders sırasında başka şeylerle meşgul olunmamalı, anlamadığı yeri anında öğretmenine sormalıdır.
2. Öğretmen dersi anlatırken üzerinde durduğu noktalar ve sınıfa yönetilen sorular not edilmeli ve sonra çalışılmalıdır.
3. Tahtaya yazılan bilgiler ve problem çözümleri dikkatli bir biçimde deftere geçirilmeli ve kontrol edilmelidir.
4. Derslerde devamsızlık yapılmamalı, eğer zorunlu olarak yapılmışsa o dersteki konu arkadaşlardan öğrenilmelidir. Unutulmamalıdır ki bir sonraki konunun öğrenilmesi bir önceki konunun bilinmesine bağlıdır.
5. Sınavlarda soruların cevaplarına geçilmeden önce cevaplar zihinsel tasarlanmalı, kağıtlar verilmeden önce mutlaka kontrol edilmelidir.

C - DERSTEN SONRA UYULMASI GEREKEN İLKELER:
1. Bütün dersler işlendikçe çalışılmalı, konular biriktirilmemelidir.
2. Dersler tekrar edilirken, anlaşılmayan konular tespit edilmeli, bir sonraki derste öğretmenine sorarak öğrenilmeli. Sorarak öğrenilenlerin unutulmayacağı hatırdan çıkarılmamalıdır.
3. Sayısal dersler çalışılırken sınıfta öğrenilen çözüm yollarının yanı sıra başka çözüm yollarının da olup olmadığı kaynak kitaplardan araştırılmalı, özellikle örnek çözümler çoğaltılmalıdır.
4. Zor anlaşılan konular en verimli çalışma saatleri ayrılmalıdır.

taklım 23 Ocak 2012 23:27

eğer başarılı olmak istiyorsak (her konuda) bu yol çalışmaktan geçer
eğer yeteri kadar çalışırsanız zaten başarıyı bulursunuz...
ama eğer üniversite sınavını kazanmak için bi tüyo isterseniz
kendimden örnek vermek isterim anadolu ün. hukuk bölümü yatarak kazanılmaz sonuçta ya da başka bi ün. ama bu üniversiteleri kazananlar çok zeki insanlar değiller ya da her şeyi de bilmiyorlar onlar yani sınav kazananlar özellikle seçkin üniversiteleri kazananlar bildikleri ayrıntıyla ve sınav anındaki sakinlikleriyle kazanırlar bence.....

misafir 24 Ocak 2012 14:24

bir ben diğilim

. Günde 30 dakika kitap okuyabiliriz.
. Ödevlerimizi aksatmadan yapabiliriz böylece öğretmen bizdeki farkı anlayabilir.
. 15 tatil süresince kitap okuma , öğrendiğimiz konulara çalışma ve bol bol test çözme.
. 2. dönem kitaplarındaki konulara başlayabilir , tatil bitince konulara hazırlıklı olabiliriz.
. Tabi okulda işlediğimiz konuları evde anlayana kadar okuyalım arkadaşlar.

Misafir 7 Şubat 2012 18:53

benim en düşük notum 85 din.sonra 92 fen.başarılı olmamın nedeni,dersi derste dinlemem.senenin başından beri matematik dışında test çözmedim.konu anlatımlarına bakmadım.dershaneye de gitmedim.sınavlara 1 hafta önceden de çalışmadım.sınavdan 1 gün önce isteyerek (gerçekten isteyerek,inanarak yaparım ben derseniz olmaz.sadece isteyin.ders çalışmanız gerektiğini,çalışmazsanız,istemezseniz çok düşük alacağınızı düşünün) ben sadece sınavdan bir gün önce 3'ten 8-10-12'ye kadar tekrar yaparak çok iyi oldum.benim eksiklerim şu,test çözmüyorum.her gün konuyla ilgili test çözmem lazım.tekrar yapmaktan kitap okuyamıyorum.bu aslında o kadar da kötü değil.günü gününe tekrar yapmadığı için ezberlemediğim şeyleri 1 güne sığdırmak zorunda kalıyorum.bu benim 3 saatimi alıyor.onun yerine öğrendiğim gün ezberlesem zaman tasarrufu.bir de ben sınavdan önceki gün yemek bile yemiyorum.bu tabi kötü bir şey.sınavlarda yanlışın genelde büyükten küçüğeyi küçükten büyüğe okuma gibi şeyler.ya da gelmediğim gün işlediğimiz şeylerden.okula gitmekten nefret eden bir öğrenciyim,ama ders işlendiği için gidiyorum.gitmezsem derslerden geri kalırım diye gidiyorum. ben eksiklerimi tamamlarsam çok iyi bir öğrenci olabileceğime inanıyorum.şu an okul birincisiyim.ama daha fazlasını istiyorum.elimdekiyle yetinmiyorum. şimdiki öğretmenlerim beni sevmedikleri için (sadece haklı olmadıkları yanlarını söylüyorum ) sözlümü düşürüyorlar.ancak sınavlardan kurtarıyorum. şimdi benim dediklerimi yapın.en önemlisi ise dersi derste dinleyin not alın. ben bu yazımı kopyalıyorum.böylece kendi eksimlerime tekrar tekrar bakıp,yaptığım yanlışları nasıl düzelttiğime bakacağım.ha bir de,bilgisayardan uzak durun.bilgisayarı günde 3 saatten en fazla 1 saate indirdim.bu yazı 10-15 dakikamı aldığı icin 45 dakikadır bilgisayar başındayım. facebook,twitter ve size yaramayan hangi sitede hesabınız varsa kapatın. girmeyin,girmemeye çalışın.ya da tekrar,ödev ve sorunuzu çözdükten sonra yarım saat oturun.ha bir de, bir arkadaşım çok soru çözdüğünü,çok anlatım okuduğunu söylüyor.ancak kafam almıyor diyor.nedeni ise derste konuşması.ben beşinci sınıfı sadece test ve sınıfta ders dinleyerek geçtim.ortalamam 97.68 önceki sene 98.7 idi. 6.sınıfın bu döneminde daha fazla çalışarak 99 yapmaya çalışacağım. inşallah başarırım.yazım uzun oldu,ama tamamı gerçek oldu. okuduğunuz için teşekkürler.başarılı olursanız bu konuya tekrar yorum yapın.sevinirim :)ha bir de,televizyondan uzak durun.sürekli takip ettiğiniz dizi olmasın.olsa da cumartesi günü akşam olsun. böylece dersinizi etkilemeden izleyebilirsiniz.okuduğunuz için çok çok çok teşekkürler :)

sade 3 Aralık 2012 16:49

Çalışkan olma teknikleri nelerdir?
Birey belki belli bir alanda her zaman başkalarını geçme gücünü göstermeyebilir,ama kendini aşma gücüne her zaman sahiptir.
Çalışma zorluklarını yeneceğim,başarılı olacağım,başaracağım diye başlayınız çalışmalarınıza.
Başarı esrarengiz bir tabiat hediyesi değildir.Eğitim sonunda elde edilen bir davranış değişikliğidir,bir sonuçtur.Bu özelliği kazanmaya çalışınız.
Başarma girişimleriniz olumsuz sonuçlanırsa girişimlerinizi ve çabalarınızı arttırınız.Başarısızlığınızı,ç abalarınızı yenileyen uyarıcı olarak kullanınız.
Azimli olunuz "AZİM" başarı alışkanlığınıza verilmiş bir isimdir.Korkaklıkta, başarısızlık alışkanlığının adıdır.Başarısızlık korkunuzu yenmeye çalışınız.
Başarı alışkanlığını en iyi biçimde güçlüklerin üzerine bina edilmiş birçok zaferlerle öğrenilir.Başarı çabalarınız sırasında karşımıza çıkan güçlükleri yenmeyi öğrenmelisiniz.
Başarısızlık ve güçlükleri cesaretle karşılamayı öğreniniz.Okurken anlamanızı engelleyen tüm etkenleri ortadan kaldırınız.Etkenlerden kurtulmayı başarınız.

1. Öğrenmeniz gereken konu için belirli bir yer ve zaman ayırınız.
2. Her konunun özelliğine göre zaman ayırınız.
3. Çalışmak için ayırdığınız zamanı,dikkat dağıtıcı etkenlerle kesintiye uğratmadan kullanınız.
4. Ödevleriniz için ayrı ve yeterli zaman ayırınız.
5. Ödevlerinizi mümkün olduğu kadar önceden hazırlamaya gayret ediniz.
6. Zaman öldürmeden çalışmak için ayırdığınız zamanın saniyelerini bile israf etmemeye özen gösteriniz.
7. Yorulduğunuzu,artık okuduğunuzu anlamadığınızı fark ettiğinizde dinlenmeye de zaman ayırınız.
8. Sinema,televizyon,gezi için gereğinden fazla zaman ayırmayınız.
9. Çalışırken kaynak kitap,yardımcı kitap,sözlük ve diğer yardımcı kaynakları önceden hazırlayın ki;elinizi attığınızda zaman kaybı olmasın.
10.Bir metni ve veya konuyu ilk okuduğunuzda anlamaya çalışınız.
11. Okuduğunuz konuyu yada metnin ana düşünce ve yan düşüncesini bulup çıkarmaya çalışınız.
12. Ders dinlerken,çalışırken,kitap okurken,önemli gördüğünüz yerleri kendi cümlelerinizle not ediniz.
13. Sessiz okumayı alışkanlık haline getiriniz.En verimli okumanın böyle olduğunu akıldan çıkarmayınız.
14. Bir konuyu okurken her noktasını anlayarak ilerleyiniz.Anlamakta çok zorlandığınız kısımlar üzerinde de fazla beklemenin bir anlamı yok,ikinci yada üçüncü tekrarda nasıl anlaşıldığına eminim şaşıracak "ne kadar da kolaymış "demeden edemeyeceksiniz.yalnız,okumuş olmak için okuyup kendinizi kandırmayınız.
15. Çalışırken dikkatiniz konuda olmalı,değişik hayallerle performansınızı düşürmeyiniz.
16. Öğrendiklerinizi daha önce öğrendiğiniz konulara olaylara bağlayınız:
a-Konu yada olayla ilgili örnekler bulunuz.
b-Konu yada olay üzerinde düşünüz.
c-Öğrendiklerinizi uygulama imkanı olup almadığınızı araştırınız.
d-Öğrendiklerinizi hemen dersten ve çalıştıktan sonra tekrarlayınız.Çünkü tekrar unutmayı önleyen en önemli araç.
e-Öğrendiklerinizi özetleyiniz.Sınıflandırınız,bö lümlere ayırınız.
17. Yeni bir konuyu öğrenirken önce konuyu bütün olarak okuyunuz.İkinci okumada önemli gördüğünüz bölümler üzerinde dura dura okuyunuz.Üçüncü kez tekrar parça ve bölümler arasında bağlar kurarak okuyunuz.Başarılı olmak istiyorsak bunları yapmakta en ufak bir tereddüt içerisinde olmamalıyız.
18. Yeni öğrenilen konar üzerinde pekiştirici çalışmalar yapınız.
19. Yorgun,uykulu,ilgisiz ve isteksizken çalışarak,en önemli hazinemiz olan(ki her şey onunla vücut bulur)zamanımızı,israf etmeyelim.Bu etkenleri ortadan kaldırarak çalışmamıza başlayalım.
20. Sınavlarda düşünmenizi engelleyen kaygı ve korkulardan arınmaya çalıştıktan sonra acele bir düşünce ile soruları cevaplamaya çalışınız.
21. Sınavlarda soruların karşılıklarını vermeye başlamadan önce cevaplarını zihninizde canlandırmaya çalışınız.
22. Soruları acele etmeden cevaplandırınız.Sınav kağıdınızı vermeden önce tekrar gözden geçiriniz.
23. Anlamanıza engel olan yabancı sözcük kavram ve deyimleri açıkladıktan sonra çalışmanızı sürdürünüz.
24. Ders konularını sınıfta öğrendikten sonra evde tekrarlayınız.
25. Yeni öğrenilecek konulara bir gün önceden hazırlıklı gelmenizi konuları kolay anlamanızı sağlayacaktır.
26. Tek kitap yerine çeşitli kaynakları incelemeniz konuları derinliğine anlamanızı sağlayacaktır.
27. Üç dört saat sürekli çalışmak yerine birer saat aralıkla dinlenmelerden sonra çalışmanız anlamanızı sağladığı gibi kolaylaştıracaktır.

Saat: 23:34
Sayfa 1 / 2

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık