MsXLabs
Sayfa 1 / 7

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Kesirlerde çarpma ve bölme işlemi nasıl yapılır, soru-cevap örnekleri verir misiniz? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/223173-kesirlerde-carpma-ve-bolme-islemi-nasil-yapilir-soru-cevap-ornekleri-verir-misiniz.html)

Ziyaretçi 2 Ocak 2009 12:55

KESİRLERLE ÇARPMA İŞLEMİ

fadedliver 2 Ocak 2009 13:00

Misafir 29 Aralık 2009 11:31

yha biz rasyonel sayıları diil kesirlerde çarpma işlemini istioz kardeşim

Misafir 5 Ocak 2010 22:38

(5.sınıflar için)Kesirlerle çarpma işlemi yapılırken paydaların çarpımı paydaya payların çarpımı paya yazılır.hepsi bundan ibaret.arkadaşımız rasyonel sayıları yazmış fakat sonuçta rasyonel sayılarda da çarpma işleminin aynı olduğunu gördük.

Misafir 7 Ocak 2010 19:22

kesirlerle

kesirlerle çarpma işlemi nasıl yapılır

Misafir 12 Ocak 2010 22:08

kesirlerle çarpma işlemi

bune ya aradığım hiçbir konuyu şeyi burada bulamayacakmıyım acaba ya biz böyle öğrenmedik siz gelmişsiniz burada ne anlatmışsınız ben hanginize uyacağım?; TABİ Kİ ÖĞRETMENİMİN ANLATTIĞINA ÇÜNKÜ ONA GÜVENİYORUM AMA SİZE GÜVENİM BİTTİ önceden çok güzeldi aradığım şeyi bulabiliyordum ama özellikle matematikte şimdi hiçbirşey bulamıyorum nasıl yappılır bu çarpma işlemiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?????

Misafir 22 Ocak 2010 18:42

ya bende bu konuyu aynen arkadaşımız gibi anlatıcam yani altlı üstlü birbiriylr çarpılır mesala
örnek:6/7yi varsayalım bunla 8/5 i çarparsak 8 i 6 ile 7yi 5 ile çarparız ve sonuc çıkar

nötrino 22 Ocak 2010 19:12

Alıntı:

biz rasyonel sayıları diil kesirlerde çarpma işlemini istioz kardeşim
Alıntı:

kesirlerle çarpma işlemi nasıl yapılır
Alıntı:

bune ya aradığım hiçbir konuyu şeyi burada bulamayacakmıyım acaba ya biz böyle öğrenmedik siz gelmişsiniz burada ne anlatmışsınız ben hanginize uyacağım?; TABİ Kİ ÖĞRETMENİMİN ANLATTIĞINA ÇÜNKÜ ONA GÜVENİYORUM AMA SİZE GÜVENİM BİTTİ önceden çok güzeldi aradığım şeyi bulabiliyordum ama özellikle matematikte şimdi hiçbirşey bulamıyorum nasıl yappılır bu çarpma işlemiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?????
Kesirlerde Çarpma İşlemi

Kesirlerde çarpma işlemi yapılırken,Paydalar eşitlenmez.Tam sayılı kesirler,bileşik kesire çevrilir.Paylar pay ile çarpılır ve paya yazılır.Paydalar ise birbiriyle çarpılarak paydaya yazılıyordur.Tam sayı varsa paydası 1 olarak alınır ve sadeleşebiliyorsa kesir işlem kolaylığı için sadeleştirilir.

mesela 3/5.2/4=6/20 e eşittir 2 ile sadeleştirilirse 3/10 olur gibi...

Ayrıca bir sayı doğrusu üzerinde;her kesire bir nokta; her noktaya da bir kesir karşılık gelir.Buna göre sayı doğrusu üzerindeki her nokta bir sayı ile gösterilir bu sayılara rasyonel sayılar deniyordur.Sonuç olarak bir rasyonel sayı aynı zamanda kesir olarak ifade edilebilir.

Misafir 15 Şubat 2010 20:34

ya kasirlerde çarpma işlemi istiyoz

_KleopatrA_ 24 Şubat 2010 19:45

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1708384)
bu siteyi kurana bu bilgileri verenlere çok tşk ederim.bu siteden çok yararlanıyorum üye olmuşutum ama bilgilerimi unuttum :D (köttüüü)

Rica ederiz tekrardan üye olabilirsiniz ya da email adresinizi hatırlıyorsanız şifre isteminde bulunabilirsiniz.

Saat: 00:13
Sayfa 1 / 7

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık