MsXLabs
Sayfa 1 / 10

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Elektrik kaynağından evlerimize gelene kadar hangi aşamalardan geçer? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/224856-elektrik-kaynagindan-evlerimize-gelene-kadar-hangi-asamalardan-gecer.html)

Ziyaretçi 7 Ocak 2009 22:06

EVLERİMİZİ AYDINLATAN ELEKTRİĞİN KAYNAĞI EDİR?ELEKTRİK BU KAYNAKTAN EVİMİZE GELİNCEYE KADAR HANGİ AŞAMALARDAN GEÇİYOR?

Misafir 7 Ocak 2009 23:05

Elektrik üretmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlarında yanma sonucunda ortaya çıkan kimyasal enerji yardımıyla soğutucu olarak kullanılan su ısıtarak buharlaşması sağlanmaktadır. Nükleer santrallerde ise soğutucu suyun buharlaştırılması için yakıt olarak kullanılan Uranyum’un bölünmesi sonucunda ortaya çıkan nükleer enerji kullanılmaktadır.

Oluşan buhar türbin adı verilen aygıtın kanatlarına çarparak dönmesini sağlamaktadır.
Türbinin ucunda jeneratör bulunmaktadır. Türbin dönerken beraberinde jeneratör de bulunan dev bir mıknatısı da bir kablo bobini içinde döndürmekte, böylece jeneratörde elektrik enerjisi oluşmaktadır.

Santralde üretilen elektrik kablolar yardımıyla santralın yakınında bulunan ünite transformatörüne getirilmektedir.
Transformatör elektriğin voltajını (basıncını) 380 kilovolta yükseltmekte, böylece elektrik akımı uzak yerlere taşınmaya uygun hale gelmektedir. Voltajı yükseltilmiş elektrik daha sonra “yüksek gerilim hatları” adı verilen iletim hatları yardımıyla çok uzak mesafelere taşınabilmektedir.

İletim hatları yardımıyla kullanılacağı yere ulaşan elektrik bu sefer trafo merkezlerine (voltaj indirici istasyonlara) sokularak, elektriğin voltajı önce 380 kilovolt’tan 154 kilovolta, daha sonrada 154 kilovolttan 34.5 kilovolta indirilmekte ve yerleşim alanlarına gönderilmektedir.
Yerleşim alanlarına ulaşan elektrik akımı evlerimize gelmeden önce son olarak dağıtım transformatörleri girmekte ve 34.5 kilovoltluk voltaj bir kez daha düşürülerek 0.4 kilovolta indirilmektedir. Böylece elektrik evlerimizde kullanılabilir hale gelmiş olmaktadır.
Dağıtım transformatörlerinden çıkan elektrik kablolardan akarak evlerimize ulaşmakta, elektrik sayacımızdan geçtikten sonra ampulleri, televizyonları, fırınları, vs. çalıştırmamızı sağlamaktadır.

Elektrik hangi kaynaklardan elde edilir?

Ziyaretçi 15 Ocak 2009 18:48

Elektriğin kaynağı nedir,evimize gelene kadar hangi aşamalardan geçer?

evlerimizi aydınlatan elektriğin kaynağı nedir ve elektrik bu kaynaktan evimize gelinceye kadar hangi aşamalardan geçiyor
BU SORUNUN CEVABINI BULAN NOLUR ''BEN BULDUM''!!!!!!!!!! DESİN
:)

MeLL 15 Ocak 2009 19:01

Elektrik Nedir?

Üstteki linke tıkladığınızda özellikle "ELEKTRİK ENERJİSİ" başlığını inceleyiniz.Kolay gelsin.

Ziyaretçi 18 Ocak 2009 15:04

DOĞAL GAZ AŞAMASINDAN GEÇİP GELİYORLAR TIBBİ BİR OLAY VEYA TEREYAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ VEYATTA SU DÖNGÜSÜ GİBİ ANLADINIZ MI?BU ÇOK GÜZEL BİR SUNUM KAÇIRMAYIN.DOĞAL GAZ KÖMÜR GİBİ FOSİL YAKITLARDAN YANARAK ÇIKAR BUNUDA ALTTAKİ YAZILARDAN ÖĞRENDİM

g.d.f.l 12 Şubat 2009 18:44

bence güzel bir şey .onun sayesinde ödevden 5 alacağım

Keten Prenses 12 Şubat 2009 19:33

Alıntı:

AngelFRANTIX adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1280909)
Elektrik üretmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlarında yanma sonucunda ortaya çıkan kimyasal enerji yardımıyla soğutucu olarak kullanılan su ısıtarak buharlaşması sağlanmaktadır. Nükleer santrallerde ise soğutucu suyun buharlaştırılması için yakıt olarak kullanılan Uranyum’un bölünmesi sonucunda ortaya çıkan nükleer enerji kullanılmaktadır.

Oluşan buhar türbin adı verilen aygıtın kanatlarına çarparak dönmesini sağlamaktadır.
Türbinin ucunda jeneratör bulunmaktadır. Türbin dönerken beraberinde jeneratör de bulunan dev bir mıknatısı da bir kablo bobini içinde döndürmekte, böylece jeneratörde elektrik enerjisi oluşmaktadır.

Santralde üretilen elektrik kablolar yardımıyla santralın yakınında bulunan ünite transformatörüne getirilmektedir.
Transformatör elektriğin voltajını (basıncını) 380 kilovolta yükseltmekte, böylece elektrik akımı uzak yerlere taşınmaya uygun hale gelmektedir. Voltajı yükseltilmiş elektrik daha sonra “yüksek gerilim hatları” adı verilen iletim hatları yardımıyla çok uzak mesafelere taşınabilmektedir.

İletim hatları yardımıyla kullanılacağı yere ulaşan elektrik bu sefer trafo merkezlerine (voltaj indirici istasyonlara) sokularak, elektriğin voltajı önce 380 kilovolt’tan 154 kilovolta, daha sonrada 154 kilovolttan 34.5 kilovolta indirilmekte ve yerleşim alanlarına gönderilmektedir.
Yerleşim alanlarına ulaşan elektrik akımı evlerimize gelmeden önce son olarak dağıtım transformatörleri girmekte ve 34.5 kilovoltluk voltaj bir kez daha düşürülerek 0.4 kilovolta indirilmektedir. Böylece elektrik evlerimizde kullanılabilir hale gelmiş olmaktadır.
Dağıtım transformatörlerinden çıkan elektrik kablolardan akarak evlerimize ulaşmakta, elektrik sayacımızdan geçtikten sonra ampulleri, televizyonları, fırınları, vs. çalıştırmamızı sağlamaktadır.

Alıntı:

MeLL adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1288914)
Elektrik Nedir?

Üstteki linke tıkladığınızda özellikle "ELEKTRİK ENERJİSİ" başlığını inceleyiniz.Kolay gelsin.

...

soksitaktif 17 Şubat 2009 22:43

Elektrik, kaynağından evlerimize gelene kadar hangi aşamalardan geçmektedir?

alo12 lütfen bu soruya cevap ver çünkü ödev

kadirrrrrrr1998 22 Şubat 2009 15:27

yawwww bana hemen şimdi lazımmmmmm :@:@

Keten Prenses 22 Şubat 2009 15:53

Alıntı:

AngelFRANTIX adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1280909)

Alıntı:

kadirrrrrrr1998 adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1320943)
yawwww bana hemen şimdi lazımmmmmm :@:@

..

Saat: 05:09
Sayfa 1 / 10

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık