MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Cevaplanmış (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/)
-   -   Sağlık meslek lisesinin diğer liselere göre konumu nedir? (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/262163-saglik-meslek-lisesinin-diger-liselere-gore-konumu-nedir.html)

ultraslan_merve 11 Temmuz 2009 21:17

Sağlık meslek lisesinin diğer liselere göre konumu nedir?

Sağlık meslek lisesinin diğer liselere göre konumu nedir?

fadedliver 11 Temmuz 2009 21:34

Sağlık Meslek Liseleri bir çok öğrencinin girmeyi düşündüğ bir lise türüdür.
Sbs den alınacak puanlara göre en çok tercih edilen lisedir.
Sağlık Meslek Lisesi taban puanları 289 ile 389 arası değişmektedir.
En düşüğü, Şırnak Sağlık Meslek Lisesi puanı 289.
En yükseği ise İstanbul Şişli Sağlık Meslek Lisesi 389 puandır.
SML girişi çok zor olamyan bir lise. Öss sınavlarında ek puanı, sınavsız yerleştime vb bir çok avantajı var.
Bütün Sağlık Meslek Liseleri Taban Puanların Buradan İndirebilirsiniz.

SAĞLIK MESLEK LİSELERİ
Sağlık Bakanlığı bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarına ara eleman yetiştirmek üzere açılan ve 5450 sayılı Kanunla Sağlık Bakanlığından Millî Eğitim Bakanlığına devredilen okullardır. Türk Millî Eğitiminin genel, sağlık alanının özel amaçları doğrultusunda ortaöğretim seviyesinde genel kültür, sağlık alanı ile ilgili temel bilim, her alan/dala özel mesleki yeterlilik kazandıran, öğrencileri hayata, sağlık alanına ve yüksek öğrenime hazırlayan, yabancı dil olarak İngilizce öğretilmesini amaçlayan programlar uygulanmakta olup, "Anadolu" programlarında İngilizce dersi ağırlıklı olarak verilir.
Sağlık Meslek Liselerinde;
Hemşirelik programı ile Sağlık Alanı; Acil Tıp, Anestezi, Çevre Sağlığı, Diş Protez, Ortopedik Protez-Ortez, Radyoloji, Tıbbi Laboratuvar, Tıbbi Sekreterlik dallarında ortaöğretim seviyesinde dört yıl süreyle öğrenim verilir.

Hemşirelik programından mezun olanlar "Hemşire",
Sağlık Alanı; Acil Tıp dalından mezun olanlar "Acil Tıp Teknisyeni",
Sağlık Alanı; Anestezi dalından mezun olanlar "Anestezi Teknisyeni",
Sağlık Alanı; Çevre Sağlığı dalından mezun olanlar "Çevre Sağlığı Teknisyeni",
Sağlık Alanı; Diş Protez dalından mezun olanlar "Diş Protez Teknisyeni",
Sağlık Alanı; Ortopedik Protez-Ortez dalından mezun olanlar "Ortopedik Protez-Ortez Teknisyeni",
Sağlık Alanı; Radyoloji dalından mezun olanlar "Radyoloji Teknisyeni",
Sağlık Alanı; Tıbbi Laboratuvar dalından mezun olanlar "Laboratuvar Teknisyeni",
Sağlık Alanı; Tıbbi Sekreterlik dalından mezun olanlar "Tıbbi Sekreter",
unvanı ile Sağlık Bakanlığı bağlı kamu ve özel, yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşları ile Üniversitelere bağlı yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.

Misafir 7 Ağustos 2012 00:14

üniveristeye girmesende lise mezunu olarak attliğe
başlıyosun
en az 1800 tl maaşla
2 yıl üni okursan 2500 filan ha
bide 11-12.sınıfta sigorta başlıyor
ve her ay 200-250 tl filan veriyolar
staj parası.iş bulmak garanti..

Misafir 5 Kasım 2016 16:58

Lutfen biri yardimci olsun ben teoga 3yil once girdim ve puanim435 ti ailem disariya gondermek istemedigi icin puanim altinda olmadina ragmen
yasadigim bolgedeki en iyi anadolu lisesine gittim ama simdi anestezi teknikeri olmak istiyorum sizce lise 3 te boyle bi gecis yapabilirmiyim ve yapabiliysam gkrmedigim dersler oldugu icin cok buyuk sikintilar yasarmiyim

Saat: 09:15

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık