MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Cevaplanmış (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/)
-   -   Emir kipleri nedir, örnekler misiniz? (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/280404-emir-kipleri-nedir-ornekler-misiniz.html)

Misafir 11 Kasım 2009 16:27

Emir kipleri nedir, örnekler misiniz?

Emir kipleri nedir, örnekler misiniz?

HandSome 10 Aralık 2010 17:07

Bakmak Fiilinin Olumlu,Olumsuz,Olumlu soru ,Olumsuz Soru olarak Çekimlenmiş Halleri :

Olumlu: Bak-tı-m,Bak-tı-n,Bak-tı
Bak-tı-k,Bak-tı-nız,Bak-tı-lar

Olumsuz: Bak-ma-dım,Bak-ma-dın,Bak-ma-dı
Bak-ma-dık, Bak-ma-dı-nız, Bak-ma-dı-lar

Olumlu soru: Bak-tım-mı?, Bak-tın-mı?, Bak-tı-mı?
Bak-tık-mı?, Bak-tı-nız- mi?, Bak-tı-lar-mi?

Olumsuz soru: Bak-ma-dım-mı?, Bak-ma-dı-nız-mı?, Bak-ma-dı-mi?,
Bak-ma-dık-mı?, Bak-ma-dı-nız-mı?, Bak-ma-dı-lar-mı?

nötrino 3 Mayıs 2012 18:11

Alıntı:

emir kiplerinde neden 1. tekil şahıs ile 1.çoğul şahsın ekleri yok cvb alabilir miyim?
Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2404103)
emir kipinin birinci tekil kişi eki ve birinci çoğul kişi eki var mı neden?

Emir kipinin 1. tekil kişi (Ben) ve 1.çoğul kişi (Biz) çekimleri yoktur.Bunu basit bir mantık ile anlayabilirsiniz.Kişi kendi kendine emir veremez.

Örnek=>Yapmak fiilinin emir kipine göre çekimi;

Yapayım=>Ben (Görüldüğü gibi bir işin geniş zamanda yapılması anlamı çıkıyordur.Emir anlamı yok.)
Yap=>Sen(Emir kipi)
Yapsın=>O(Emir kipi)

Yapalım=>Biz (Yine bir işin geniş zamanda yapılması anlamı var.Emir anlamı yok.)
Yapın=>Siz(Emir kipi)
Yapsınlar=>Onlar(Emir kipi)

nötrino 12 Ekim 2012 10:21

Görülen Geçmiş Zaman (Dili Geçmiş Zaman)

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2488478)
BANA ACİL DİLİ GEÇMİŞ ZAMANLA İLGİLİ 10 CÜMLE YAZIN LÜTFEN

Dili Geçmiş Zaman =>Bir fiilin belirttiği işin önceki bir zamanda yapılıp,sona erdirildiğini ifade eder.Bazen görülen geçmiş zaman yerine geniş zaman da kullanılabilir.

Örnekler:

*Dün gece yağmur öyle bir yağdı ki heryeri su gölüne çevirdi.
*Bir hafta boyunca hep ders çalışm.
*Geçen gün parkta kanadı kırık bir serçe buldum.
*2 ay önce çok sevdiğim kediciğimi kaybettim...
*Aradığım kitabı sonunda bulabildim.

Yukarıdaki tanımı ve verdiğim örnek cümleleri baz alarak cümlelerin sayısını kendiniz çoğaltabilirsiniz.

Safi 2 Nisan 2016 03:13

DİLEK KİPLERİ
1.Gereklilik Kipi : Eylemin mutlaka gerçekleşmesi gerektiğini bildirir. Fiil tabanına 'meli, -malı ekleri getirilerek yapılır. (Sev-meli-y-iz)
2.Dilek-Şart Kipi: İşin, oluşun, hareketin gerçekleşmesi ,başka bir eylemin olması şartına bağlı olduğu durumlarda fiil tabanına 'se, -sa ekleri getirilerek yapılır.
3.İstek Kipi: Eylemin yapılması veya yapılmaması istendiği durumlarda kullanılır.
4.Emir Kipi
: Eylemin yapılmasını veya yapılmamasını başkasından isteme durumunda kullanılır.
DİKKAT : Emir kipinin eki yoktur. Buna göre kök halindeki bütün fiiller, emir kipindedir. Üçüncü tekil ve çoğul kişilere göre, emir kipinde çekimlenmiş fiillere 'sin eki getirilir. (Gel-, dur-, otur-, /gelsin, dursun, otursun/gelsinler, dursunlar, otursunlar)

DEVAMI Fiil Çekim Ekleri

Saat: 17:37

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık