MsXLabs
Sayfa 1 / 3

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Simyadan kimya bilimine aktarılan bulgular nedir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/281659-simyadan-kimya-bilimine-aktarilan-bulgular-nedir.html)

Misafir 16 Kasım 2009 19:34

simyadan kimya bilimine aktarılan bulgular nelerdir?

fadedliver 16 Kasım 2009 22:19

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1568670)
simyadan kimya bilimine aktarılan bulgular nelerdir?

Simya (alşimi), hem doğanın ilkel yollarla araştırılmasına hem de erken dönem bir ruhani felsefe disiplinine işaret eden bir terimdir. Simya; kimya, metalurji, fizik, tıp, astroloji, semiotik, mistisizm, spiritüalizm ve sanatı bünyesinde barındırırdı.
Simya ile en az 2500 yıldır uğraşıldığı bilinmektedir. Simya ile ilk olarak Mezopotamya, Eski Mısır, İran, Hindistan ve Çin'de uğraşılmıştır. Klasik Yunan döneminde Yunanistan'da, Roma İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü coğrafyada, önemli İslam başkentlerinde ve daha sonra 19. yüzyıla kadar Avrupa'da simyaya ilgi duyulmuştur.
Batı simyası her zaman, kökleri ünlü simyacı Hermes Trismegistus'a uzanan ve bir felsefi-spiritüel sistem olan Hermetizm'le yakından bağlantılı olmuştur. Bu iki disiplin (simya ve Hermetizm) 17. yüzyılın önemli bir ezoterik ekolü olan Gül-haçlılar 'ın doğuşunda etkili olmuştur. Erken modern dönemde, simya kimyaya dönüşmeye başlarken simyanın mistik ve Hermetik dalları modern spiritüel simyanın odak noktası olmaya başlamıştır.
Günümüzde, simya mistik, ezoterik ve sanatsal yönleri nedeniyle bilim tarihçileri ile filozofların ilgi alanına girmektedir. Simya, modern bilimin temelini atan disiplinlerden biridir ve günümüz kimya ve metalürji endüstrilerinde kullanılan birçok madde ve işlem eski dönem simyacılarının keşfidir.
Simyanın birçok yönü bulunmasına karşın günümüz popüler kültüründe (sinema ve edebiyattaki simya/simyacı imgelemlerinin de etkisiyle) simya denince akla madenleri altına çevirmeyi deneme işlemi gelmektedir.

Misafir 23 Eylül 2010 20:30

barut,madenlerin işlenmesi,metaller üzerindeki çalışmalar,mürekkep,kozmetik,boya üretimi,deri boyaması,seramik,cam ve esans üretimi....

Misafir 23 Eylül 2010 21:14

Bende 9.sınıf öğrencisiyim fakat burda kimya- simya arasındaki benzerlikler ve farklılıklar adı altında bir konu bulamadım açarsanız süper olur:D

Misafir 30 Eylül 2010 19:15

Lütfen bulun 9. sınıf öğrensiciyim

Ben 9. sınıf öğrencisiyim ama bulamıyorum Simya-Kimya benzerliklerini ****

Misafir 30 Eylül 2010 19:41

bnde önüme bu site çıkınca işe yarar bişey war sandım lütfenn bu knu hakkında da bişilerr yaznn :S

Misafir 2 Ekim 2010 19:01

simyadan kimyaya neler atarılmıştır acill

Student 2 Ekim 2010 19:04

Simyadan kimya bilmine aktarılan bilgiler nelerdir?

simyadan kimya bilmine aktarılan bilgiler konusunda yardımcı olursanız sevinirim (ACİLL) PLEASE

Misafir 3 Ekim 2010 16:28

simyadan elde edilen ürünler nelerdir
arştırırsanız memnun olurum

Misafir 16 Ekim 2010 17:52

arkadaşlar daha açıklayıcı cevaplarınız varsa
LÜTFEN paylaşınnn

Saat: 19:21
Sayfa 1 / 3

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık