MsXLabs
Sayfa 1 / 2

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Dinimizde yasaklanan batıl inançlar nelerdir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/292243-dinimizde-yasaklanan-batil-inanclar-nelerdir.html)

Misafir 20 Aralık 2009 13:02

dinimizde yasaklana batıl inançlar nelerdir?

Misafir 30 Mart 2010 18:45

din

dinimizce yasaklanan davranışları sölermisini açıklamalı lütfnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn çk lazm

reyan 30 Mart 2010 20:25

Çeşitli Hurâfeler, Cahilî Âdet ve Düşünceler

Dinimizle hiçbir ilgisi bulunmayan, ancak halk arasında mutlaka uyulması gerektiği zannedilen câhilî âdet ve düşüncelerden bazıları şunlardır:

Akşamleyin tırnak kesilmez.

Akşam sakız çiğneyen, ölü eti çiğnemiş olur.

Ayak kaşınınca yolculuk var demektir.

Bir kimsenin sağ avucu kaşınınca ona para gelir, sol avucu kaşınırsa ondan (elinden) para çıkar.

Bir kimsenin üstünde dikiş dikilirse kısmeti bağlanır.

Bir kimse evinden çıkıp gurbete giderse o gün ev süpürülmez.

Bir kimsenin burnu kaşınırsa hakkında dedikodu yapılıyor demektir.

Bir kimse diğerine makas ya da bıçak verirken, eline vermemeli, bir yere koymalıdır. Eğer
eline verirse tükürmesi gerekir, değilse kavga ederler.

Dişi çıkınca onu hiç kimsenin görmeyeceği bir yere gömmeli, yoksa o kimse için iyi olmaz, başına kötü şeyler gelir.

Doğuma giderken kadının beyinin ayakkabısı su içine konup, kadın bunun suyunu içerse doğum kolay olur.

Ellerini bağlayanın rızkı (veya kısmeti) bağlanır.

Göz dalması misafir geleceğine işarettir.

Genç kızların adı, gelinin ayakkabısı altına yazılırsa o kızlar çabuk evlenir.

Göz seğirmesi ve kulak çınlaması, o kişinin kötü haber alacağına işarettir.

Hamile bir kadın odadan dışarıya çıkarılır. Bir sandalyenin altına bıçak, diğerinin altına makas konur. Kadın içeriye girince bıçağa oturursa oğlu, makasa oturursa kızı olacağı anlaşılır.

Güneş batarken iş yapılmaz, çorap örülmez, dikiş dikilmez.

İki bayram arası nikâh olmaz.

Nikâhta kim kimin ayağına basarsa evlilikte onun sözü geçer.

Yolcunun arkasından su dökülürse, su gibi akar gider (yolculuğu kazasız geçer).

Yeni gelinin kucağına erkek çocuk verilirse, ilk çocuğu erkek olurmuş.

Bir kimse birisinin başına gelen felâketten veya bir kötülükten söz ederken, eliyle kulağını
çekip, tahtaya, duvara veya herhangi bir şeye vurursa o fenalığın, üzücü olayın kendi başına da gelmesinden korunmuş olurmuş.[57]

Tabiî ki, bunlar da yukarıda sayılan bâtıl inançlardandır. Bunların doğruluğuna dair hiçbir dinî veya ilmî açıklama söz konusu değildir. İnsanlar tarafından uydurulmuş, aslı esası olmayan, fakat uygulanan bâtıl inançlardır. Bunların hiçbir faydası yoktur, ancak bâtıl olduğundan müslüman kişi bunlara inandığında ona zararı vardır. Dolayısıyla mü’min kişi bu tür hurâfelere inanmamalıdır.

Bu tür bâtıl inancı olan kişilere, bunların yanlışlıklarını, dinimize aykırı olduğunu çok iyi bir şekilde anlatmalıyız.

Mü’minler olarak, İslâm’a aykırı uygulamalardan ve cahillerden kaynaklanan her türlü bid’at, hurâfeler ve bâtıl inanışlardan müslümanları sakındırmaya çalışmalıyız. Bunun için çok gayret göstermeliyiz. Çünkü mü’minler, insanların İslâm’a aykırı bâtıl yaşam içerisinde olmalarına üzülmelidir, onların hakka uygun yaşamalarını istemeli, bunun için çok çaba sarf etmelidir.

kaynakBatıl İnançlar Ölünün Yedisi, Kırkı, Elli İkinci Gecesi - Dini yazılar,Sorular, İlahi

Misafir 18 Kasım 2010 14:57

batıl inançlarla ilgili hadis ve aetler

bana acilen batıl inançlarla ilgili hadis ve ayetler lazım ya rdımcı olurmusuuz

Misafir 26 Aralık 2010 13:45

_Hurafe ile ilgili ayet ?

Ben bulamadım lütfen arkaDşLar sizde yrdımcı oLr musnzz ?

Misafir 8 Ocak 2011 13:18

Alıntı:

batil inancla ilgili ayet ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

hurafeler ile ilgili hadisler

Misafir 10 Haziran 2011 15:58

elime bi kağıt geldi 13 kişiye dağıtın deiyo yoksa 13 gün sonra felekat gelir diyo ama ben bu kağıtı yaktım ne olur

Efulim 10 Haziran 2011 16:05

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2110808)
elime bi kağıt geldi 13 kişiye dağıtın deiyo yoksa 13 gün sonra felekat gelir diyo ama ben bu kağıtı yaktım ne olur

Hiçbirşey olmaz:) Batıl inançlar bunlar..

Misafir 12 Ekim 2011 17:33

bencede batıl inançlara inananlar için allah onlara akıl fikir versin denilir onlardan bizi koru yarabbim (amin)...

The Eniqmatic 12 Ekim 2011 19:38

Elbet dinimizce yasaklanan bazı davranışlar var. Bu davranışları batıl inanç ile karıştırmamamız gerekli.Sonuçta bunlar batıl inanç bir şey olacağını sanmıyorum..Soru gereği yinede bazı batıl inançlar ;

*Akşam tırnak kesilmesi
-İki bayram arası nikah olmaması
*Ellerini bağlayanın rızkının bağlanması
-Güneş batarken işin yapılmaması gibi..

Saat: 17:28
Sayfa 1 / 2

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık