MsXLabs
Sayfa 1 / 2

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Kudüm nedir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/300111-kudum-nedir.html)

Misafir 19 Ocak 2010 19:26

küdüm neye denir?

Misafir 19 Ocak 2010 19:43

Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından birisidir.

_KleopatrA_ 19 Ocak 2010 19:52

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1663148)
küdüm neye denir?

Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından “kudüm”, dindışı ve mehter müziğinde “nakkare” adıyla anılıyordu. “Tambur”, “kemençe”, “kanun” gibi çalgılarla zenginleştirilmeden önce Mevlevî müziğinin dört temel çalgısından biri (diğerleri “ney”, “rebap” ve “halile”) olan “kudüm”ün, çapları yaklaşık 28-30 cm civarındaki davulları, dövme bakırdan yapılmış olup biri büyük diğeri küçük iki tasa benzer. Iki canagin büyüklügünün birbirinden farkli olmasinin sebebi, icra sirasinda farkli tini elde etmek icindir. Yüksekliği ise yaklaşık 16 cm. olan taslar, dibe doğru daralırlar. Büyüğünün ağzına iki, küçüğünün ağzına bir milim kalınlığında deri gerilir. Tiz ses veren davul (tek) sola, öbürü (düm) sağa konur. Daha ince bir derinin gerildiği (tek), boyut olarak da (düm)den biraz küçüktür. Devrilip sallanmalarını önlemek için, simit denen, içi pamuk doldurulmuş bir çift meşin halka üstüne oturtulan davullar, “zahme” denilen bir çift ahşap çubukla çalınır. “Kudüm`ün bakır gövdesi, metalik tınıyı gidermek amacıyla çoğunlukla dıştan meşinle kaplanır.

Misafir 8 Şubat 2010 15:48

yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan din müziğine kudüm denir.

Misafir 15 Şubat 2010 13:37

kudüm hangi muzik aletin benzer arkadaşla bilen yazsın :D

Daisy-BT 15 Şubat 2010 13:58

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1683967)
yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan din müziğine kudüm denir.

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1695014)
kudüm hangi muzik aletin benzer arkadaşla bilen yazsın :D

Alttaki mesajı okuyun.

Alıntı:

_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1663214)

Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından “kudüm”, dindışı ve mehter müziğinde “nakkare” adıyla anılıyordu. “Tambur”, “kemençe”, “kanun” gibi çalgılarla zenginleştirilmeden önce Mevlevî müziğinin dört temel çalgısından biri (diğerleri “ney”, “rebap” ve “halile”) olan “kudüm”ün, çapları yaklaşık 28-30 cm civarındaki davulları, dövme bakırdan yapılmış olup biri büyük diğeri küçük iki tasa benzer. Iki canagin büyüklügünün birbirinden farkli olmasinin sebebi, icra sirasinda farkli tini elde etmek icindir. Yüksekliği ise yaklaşık 16 cm. olan taslar, dibe doğru daralırlar. Büyüğünün ağzına iki, küçüğünün ağzına bir milim kalınlığında deri gerilir. Tiz ses veren davul (tek) sola, öbürü (düm) sağa konur. Daha ince bir derinin gerildiği (tek), boyut olarak da (düm)den biraz küçüktür. Devrilip sallanmalarını önlemek için, simit denen, içi pamuk doldurulmuş bir çift meşin halka üstüne oturtulan davullar, “zahme” denilen bir çift ahşap çubukla çalınır. “Kudüm`ün bakır gövdesi, metalik tınıyı gidermek amacıyla çoğunlukla dıştan meşinle kaplanır.

Misafir 15 Şubat 2010 17:55

neye benzer bu alet yahu... (:

Daisy-BT 15 Şubat 2010 19:46

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1695612)
neye benzer bu alet yahu... (:

Bu konu altındaki mesajlardaki resimlere bakın, kudümün bir çift küçük davula benzediğini göreceksiniz.

Forever--Demi 8 Mart 2010 22:22

[QUOTE]Arkadaşlar kudüm nedir neye benzer lütfen yardımcı olun öddev!!/QUOTE]

_KleopatrA_ 8 Mart 2010 22:31

[QUOTE=Forever--Demi;1722888]
Alıntı:

Arkadaşlar kudüm nedir neye benzer lütfen yardımcı olun öddev!!/QUOTE]
Davula benzemektedir.

Saat: 01:40
Sayfa 1 / 2

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık