MsXLabs
Sayfa 1 / 5

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Cevaplanmış (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/)
-   -   Bir devredeki direnç nedir, nasıl oluşur, elektrik akımı nasıl ölçülür? (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/305237-bir-devredeki-direnc-nedir-nasil-olusur-elektrik-akimi-nasil-olculur.html)

Misafir 14 Şubat 2010 18:31

Direnç nedir, özellikleri nelerdir, direnç ve elektrik akımı nasıl ölçülür?

Misafir 16 Şubat 2010 16:46

elektirik akımı neyle ölçülür

nötrino 16 Şubat 2010 18:47

Alıntı:

*Bir devredeki direnç ne demektir?

*Bir devrenin direncini neler oluşturur?

*bir devredeki elektrik akımını ne ile ölçülür?
Alıntı:

elektirik akımı neyle ölçülür
Ampermetre: Devreden geçen elektrik akımını ölçer devreye seri bağlanır.
Direnç:Elektrik akımının devre içinde karşılaştığı engele direnç deniyordur.Direnç; devre gerilimi ile devreden geçen akımın bölümüne eşittir.Direnç; akımı sınırlayıp ,gerilimi böler.Kısacası Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkının, iletkenden geçen akım şiddetine oranı iletkenin direnci olarak adlandırılıyordur.Bir iletkenin direnci boyu ile doğru,kesiti ile ters orantılıdır.

Misafir 20 Şubat 2010 14:49

Direnci ne ölçer??????

nötrino 20 Şubat 2010 16:04

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1702151)
Direnci ne ölçer??????

Direnç R ile gösterilir. Birimi Ohm dur ve Direnç Ohmmetre ile de ölçülebilir.Bir iletkenin direnci;boyu(uzunluğu) ile doğru ,alanı ile ters orantılıdır.Ayrıca bir iletkenin direnci yapıldığı maddeye göre değişebiliyordur.

Misafir 23 Şubat 2010 16:06

direnç ohmmetre ile ölçülür

Misafir 3 Mart 2010 17:13

direnç

bn seri ve paralel devrelerde direncin nasıl ölçdüğünü anlamadım söyler misiniz?

nötrino 3 Mart 2010 17:53

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1716892)
bn seri ve paralel devrelerde direncin nasıl ölçdüğünü anlamadım söyler misiniz?

Seri Bağlı Devrelerde Direnç
Seri bağlı devrelerde,dirençler uc uca bağlanır Buna seri bağlama deniyordur Dirençler seri bağlandığında direnç sayısına göre eş değer direnç artar(Reş=R1+R2+R3...vsvs gibi kaç direnç varsa) Dirençlerin toplamı toplam dirence eşit olur.Seri bağlı devrede bütün dirençlerin üzerinden eşit şiddette akım( I ) geçer(I=I1=I2=I3) Potansiyel fark(gerilim) ise her direncin uçları arasındaki gerilim toplamı üretecin uçları arasındaki gerilime eşittir(V=V1+v2+v3..gibi)

Paralel Bağlı Devrelerde Direnç
Bu tür devrelerde dirençler birbirine paralel olacak şekilde devreye konulur ve paralel bağlı olduğu için eş değer direnç azalır(1/Reş=1/R1+1/R2+1/R3...vsvs gibi) dirençler üzerinden geçen akımların toplamı üretecin akımına eşit olur(I=I1+I2+I3) Potansiyel fark(V) ise bütün dirençlerin uçları arasındaki kadardır Yani paralel bağlı devrede potansiyel fark eşittir(V=V1=V2=V3)

R=V/I bu ifadeye göre seri ve paralel bağlı devrelerde direnç(R) bu şekilde bulunur*

Misafir 3 Mart 2010 18:38

Bir devrede (V=I.R)YANİ gerilim = akım x dirençtir bu formulle de direnç V / I ile yani gerilim / akım ile bulunabilir.

prensesra 23 Aralık 2010 17:06

DİRENÇ

Lütfen bana yardımcı olur musunz? 6. sınıfa gidiyorum. Fen ve teknoloji dersinde Yaşamımızda ki elektrik ünitesindeyiz.Öğretmenimiz dirençle ilgili bir konu anlattı ama pek anlayamadım.Bana lütfen bilgi verir misiniz?

Saat: 01:07
Sayfa 1 / 5

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık