MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   DVD rom ve DVD writer nedir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/317215-dvd-rom-ve-dvd-writer-nedir.html)

Misafir 12 Nisan 2010 17:56

dvd-rom ve dvd writer nedir açıklarmısınız

The Unique 12 Nisan 2010 22:37

DVD-ROM Nedir ?
DVD (Digital Versatile Disc ya da Digital Video Disc).
  • DVD ilk önceleri "Digital Video Disk" anlamına geliyordu. Bunun temel nedeni, ilk uygulamaların video alanında ortaya çıkmış olmasıdır. Fakat bir süre sonra, veri saklama uygulamalarının da önemli olduğu anlaşılmış ve DVD "Digital Versatile Disk (Çok-yönlü Sayısal Disk)" anlamında kullanılmaya başlanmıştır.
  • DVD'nin manyetik floppy sürücülerin yerini alabilmesi için şu koşulların yerine gelmesi gerekir:
  • Herkes tarafından benimsenen bir standart
  • Yüksek kapasite
  • Düşük maliyet
  • Mevcut CD'ler ile aşağı doğru uyumluluk;
  • Gelecekteki DVD'lerle yukarı doğru uyumluluk,
  • Yüksek güvenilirlik,
  • Çeşitli disk formatları için tek bir sürücü.

DVD-ROM NE İŞE YARAR?
  • Görüntü, ses ve bilgiyi aynı ortamda saklamaya yarar. DVD-ROM'lar CD-ROM'ların daha gelişmiş bir tipi olarak düşünülen CD'lerdir. DVD Video'lar ise televizyona takılan DVD Player'larda izlenen, ses ve görüntü içeren disklerdir. Bilgisayar ortamındaki DVD sürücüleri her iki formatı da okuyabilir, yazabilir. DVD Video'larda Mpeg-2 ve PCM veri sıkıştırması kullanılır. Mpeg-2 decoder kartı olmayan bir bilgisayarda DVD videoları yazılım yardımı ile izleyebilirsiniz.
  • Hızla ilerleyen bilgisayar sektöründe geliştirilen yazılımların giderek daha fazla kapasiteye ihtiyaç duymaları, DVD-ROM sürücülerine ortaya çıkmasında en büyük etken.
  • En önemli özelliği, müthiş kapasiteleri olan DVD-ROM sürücüler minimum 4.7 GB kapasitede üretiliyorlar. Üstelik bunu 17 GB’a kadar çıkarmak mümkün.
  • Yani; hareketli görüntülerden oluşan 481 dakikalık bir veri tek bir medyaya kaydedilebilecek. Kapasitelerinin yanında hızları da CD-ROM’larla kıyaslanamayacak kadar yüksek DVD-ROM’ların.

Dvd writer : Dvd'de(dvd yazma,silme;cd yazma,silme,okuma)işlemlerini yapar.

Misafir 2 Şubat 2016 17:47

merhaba ben nero info tools test yaptim cok dvd destekliyor ama nedense yaza miyorum x6 x2 x4 x8 gibi hizlari denedim yukari hizda bilgisayarim yok en son x8 hizinda yaza biliyor ve bos diskin ustunde x16 dvd r yaziyor simdi oyle yaziyor diye x16 hizinda yaza bilirmiyim ancak ? ve bendeki surucu dvd rw yaziyor ustunde sadece dvd rw mi yaza bilcem ?

Rower 4 Şubat 2016 20:58

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2865475)
merhaba ben nero info tools test yaptim cok dvd destekliyor ama nedense yaza miyorum x6 x2 x4 x8 gibi hizlari denedim yukari hizda bilgisayarim yok en son x8 hizinda yaza biliyor ve bos diskin ustunde x16 dvd r yaziyor simdi oyle yaziyor diye x16 hizinda yaza bilirmiyim ancak ? ve bendeki surucu dvd rw yaziyor ustunde sadece dvd rw mi yaza bilcem ?

Boş DVD'niz en düşük x16 hızında yazdırmaya izin veriyor, sürücünüz (dvd rw) de x8 hızından daha yüksek hızda yazamıyorsa maalesef yazdıramazsınız. Ya yeni bir DVD RW almanız gerekiyor ya da sürücünüzün maksimum hızında yazdıralabilen bir DVD.

Saat: 12:23

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık