MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Koltukaltı ve göğüsteki kistlerin oluşma sebebi nedir, nasıl tedavi edilir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/325848-koltukalti-ve-gogusteki-kistlerin-olusma-sebebi-nedir-nasil-tedavi-edilir.html)

Misafir 25 Haziran 2010 12:32

Ben 26 yaşında iki çocuk annesi bir bayanım.Yaklaşık 2 haftadır zona hastası olduğumu öğrendim.Göğsümdeki ağrıdan dolayı ultrason çekildim,sağ koltuk altında ve göğüslerimde kist benzeri şeyler görüldü.Doktorum bunların zonaya ve aşırı üzüntüye bağlı lenf bezleri şişlikleride olabileceğini söyledi.2haftalık zona tedavisinden sonra tekrar ultrason çekileceğim ve gerek duyulursa biopsi yapılacakmış.Allah korusun başka bir hastalık olma olasılığı nedir?Yoksa aşırı stres ve zonaya bağlı şişliklermidir lütfen bana aydınlatıcı ve rahatlatıcı bilgiler verirmisiniz rica ediyorum.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Daisy-BT 25 Haziran 2010 12:45

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1794445)
Ben 26 yaşında iki çocuk annesi bir bayanım.Yaklaşık 2 haftadır zona hastası olduğumu öğrendim.Göğsümdeki ağrıdan dolayı ultrason çekildim,sağ koltuk altında ve göğüslerimde kist benzeri şeyler görüldü.Doktorum bunların zonaya ve aşırı üzüntüye bağlı lenf bezleri şişlikleride olabileceğini söyledi.2haftalık zona tedavisinden sonra tekrar ultrason çekileceğim ve gerek duyulursa biopsi yapılacakmış.Allah korusun başka bir hastalık olma olasılığı nedir?Yoksa aşırı stres ve zonaya bağlı şişliklermidir lütfen bana aydınlatıcı ve rahatlatıcı bilgiler verirmisiniz rica ediyorum.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Geçmiş olsun, sitemizdeki sağlıkla ilgili bilgiler, doktor tedavisi ya da uzman önerisi değil, bilgilendirme amaçlıdır.
Zona benzeri hastalıkların sinir sistemindeki sorunlarla bağlantılı olduğunu biliyoruz. Lenf bezlerindeki sorun ise bağışıklık sisteminizle ilgili olabilir.

Aşağıdaki linklere tıklayın ve eklediğim yazıyı inceleyin ve doktorunuzun tedavisini uygulayın.

Zona

Lenf Sistemi Nedir - Lenf Sisteminin Yapısı ve Görevleri

Lenf sistemi bedenimizin bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf sistemi mikroplarla ve diğer pek çok hastalıkla mücadele eden akyuvarları (lökositler, kanın beyaz hücreleri) depolar ve bedenimizin her köşesine taşır. Lenf sistemini tüm bedenimizde dağılmış olan bir ağa benzetebiliriz. Bu ağda lenf damarları, lenf bezleri ile diğer lenf organ ve dokuları bulunmaktadır. Lenf damarları, kan damarları gibi ama onlardan ayrı bir sistem içinde, bedenimizin tüm bölgelerine dağılır. Lenf damarlarında renksiz, suya benzeyen bir sıvı taşınmaktadır. Bu sıvıya lenf sıvısı denir. Lenf sıvısında yer alan akyuvarların bir grubu, hastalıklarla mücadele etmek üzere bedenin her noktasına ulaştırılmaktadır. Lenf sisteminde görev yapan akyuvarlara lenfosit de denir.
Lenf sistemi, lenf damarları ve lenf düğümlerinden meydana gelmiştir. Lenf damarları ile taşınan ve içinde akyuvar bulunduran doku sıvısına lenf sıvısı denir.
Lenf damarları yapı olarak toplardamarlara benzerler. Lenf sisteminde atardamar yoktur, sadece toplardamarlardan oluşmuştur, ve bu damarların uçları kapalıdır. Doku sıvısını kaplı ucuyla alır.
Lenf düğümleri, lenf damarlarının dolaşım sistemi ile birleştiği yerlerde bulunan özel hücre kümeleridir. Bu yapılarda lenfosit denilen akyuvarlar meydana getirilirler. Lenf sıvısı, lenf düğümlerinin dar ve kıvrımlı kanallarından geçerken içinde bulunan bakterileri bırakır ve bakteriler burada yutularak yok edilir.
Lenf sisteminin vücutta gerçekleştirdikleri:
1.Doku sıvısı ile kan sıvısının dengede kalmasını sağlar. Bu görevi doku sıvısını kana getirerek gerçekleştirir.
2.Kılcalları terkeden az miktardaki proteini tekrar dolaşıma sokar.
3.Bağırsaktan emilen yağ asiti ve gliserolü sol köprücük altı toplardamarına götürür.
4.Vücudun savunmasında görev alır.

Misafir 12 Şubat 2011 11:03

ben 42 yaşında evli ve 3 çocuklu bir bayanım. 5 yıl önce menopoza girdim. hormon ilaçları kullandım 4 yıl boyunca . son bir yıldır kullanmıyorum . kullandığım ilacın ismi ise triglesteron. her yıl göğüs ultrasyon ve mamografi çektirdim. 5 yılım sorunsuz geçti.şimdi bu ay hem ultason hem de mamografi çektirdim. sonuç olarak üzerinde "her iki aksiller bölgede patolojik boyut ve görünümde olmayan birkaç adet lenf nodu izlenmektedir." yazan bir kağıt verildi elime ben bu sonuçtan herhangi bişey anlamadım. diğer soru yazan arkadaşları gördüm de ben de derdimi bi yazayım dedim. ancak ben tıp dilinde yazılan cevaplardan hiçbirşey anlamıyorum. lütfen bana bununla ilgili anlaşılır bir cevap yazarsanız sevinirim hocam size de iyi çalışmalar .kolaygelsin

ener 12 Şubat 2011 11:11

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1971929)
ben 42 yaşında evli ve 3 çocuklu bir bayanım. 5 yıl önce menopoza girdim. hormon ilaçları kullandım 4 yıl boyunca . son bir yıldır kullanmıyorum . kullandığım ilacın ismi ise triglesteron. her yıl göğüs ultrasyon ve mamografi çektirdim. 5 yılım sorunsuz geçti.şimdi bu ay hem ultason hem de mamografi çektirdim. sonuç olarak üzerinde "her iki aksiller bölgede patolojik boyut ve görünümde olmayan birkaç adet lenf nodu izlenmektedir." yazan bir kağıt verildi elime ben bu sonuçtan herhangi bişey anlamadım. diğer soru yazan arkadaşları gördüm de ben de derdimi bi yazayım dedim. ancak ben tıp dilinde yazılan cevaplardan hiçbirşey anlamıyorum. lütfen bana bununla ilgili anlaşılır bir cevap yazarsanız sevinirim hocam size de iyi çalışmalar .kolaygelsin

Öncelikle geçmiş olsun Lenf nodu'nun anlamını aşağıda inceleyebilirsiniz, en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız.

Beze Nedir? Nerelerde Bulunur ?
Bezeler (lenf Nodları) dışarıdan vücudumuza giren mikroorganizmalarla vücudun savaştığı, direnç gösterdiği savunma yapılarımızdır. Boyunda, koltukaltında, kasıklarda, ensede kulak çevresinde, dirsek bölgesinde ve hatta karın içi organlar ile göğüs boşluğunda normalde bulunurlar. Bademciklerimizde birer bezedir. Sağlam kişilerin %50-60'ında ciddi bir rahatsızlık olmadan normal boyutlarda bezelerle karşılaşmaktayız. Bulaşıcı hastalıkların (enfeksiyon hastalıkları) seyiri esnasında bezeler büyüyebildiği gibi; bazı kanserlerle beraber bulunması nedeni ile hem korkutucu olabilmekte hemde erken tanısının konması önem arzetmektedir.

Saat: 19:59

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık