MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Cevaplanmış (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/)
-   -   Anne sevgisi temalı kompozisyon çalışması nasıl yapılır? (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/351169-anne-sevgisi-temali-kompozisyon-calismasi-nasil-yapilir.html)

Misafir 17 Şubat 2011 19:02

Anne sevgisi temalı kompozisyon çalışması nasıl yapılır?

Anne sevgisi ile ilgili kompozisyon yazabilir misiniz ?

prenses_aleyna 23 Şubat 2011 13:26

anne sevgisi ile ilgili kompozisyon....

Anne sevgisinin değeri, diğer değerlerden çok üstün bir özellik taşır. Bu, temiz yürekli bir anneye sahip oluşumuzdan meydana gelen bir duygudur!…

İşte, bu temiz duyguyu, kısaca şöyle anlatabiliriz: Annemiz, küçüklük anlarımızda sadece bizim iyi yolda yürümemiz, bizde de iyi ve temiz özelliklerin bulunması için, en temiz duygularını harcamıştır. Genç gecelerini, ağlamaya başladığımız ve rahatsız olduğumuz anda bizim için tüketmiştir. Bize her zaman öğütler vermiştir. İyiye doğru gittiğimiz anda, bizimle iftihar etmiş, göğsü kabarmıştır. Kötüye gittiğimiz anda da, kederlerimizle üzülmüş, yürekten ağlamıştır.

Fakat, içimizde öyle kimseler var ki… Her zaman annesine karşı gelmiş, ona elinden gelen kötülüğü yapmıştır. İşte, bu gibi kötü ve zalim kimseler, taş yürekli canavarlardan farksızdır. Onlar, anne sevgisini bilmeyenlerdendir. Bugün annesine karşı gelenin, yarın komşusuna, obasına, köyüne, giderek devletine, milletine de karşı geleceği bellidir.

Bunun yanında, kimi kişiler; anne sevgisini tam olarak tatmış, iyi ve büyük kişiler arasında değer kazanmıştır. Onlar da annelerinin “yorgunluk çağlarında”, ona elinden gelen yardımı yapmış, gönüllerini almışlardır.

Anne sevgisi, sevgilerin en büyüğüdür.

Fedakâr bir anneye her zaman iyi davranmalı, onu, yaptığımız her hareket ve başarılarımızla sevindirmeliyiz.

zeka küpü 29 Ekim 2011 20:01

Anne sevgisi hiçbir şeye değişilmeyen karşılıksız sevginin adıdır. Sonsuz bir aşk ile yavrusuna sarılan bir annenin ve yavrusunun tattığı sıcaklıktır. Huzur ve mutluluğun eş anlamlısıdır. En önemlisi anne sevgisi bizi hayatta tutan yaşama bağlanmamızı sağlayan en büyük değerdir.
Zaman zaman o sevgiye zarar verdiğimizi, onu hırpaladığımızı düşünsek de daha sonrasında bu güzel duygunun zorluklar karşısında daha da güçlendiğini anlarız. Her ne kadar bu ilgiden sıkılsak da bu ilgiye muhtacızdır.
Her sabah itekleye itekleye bizi kahvaltı sofrasına götürüp bize “Kahvaltı etmezsen zihnin açılmaz. O zaman da dersi anlayamazsın. “diyen, ağzımıza zorla yemek tıkıştıran sonrada “Ye yavrum ye yağ olsun bal olsun tombul tombul et olsun diyen” ileride kilolu olmamızı göze alan insana anne deriz. O insan sevgilerin en büyüğünü bize bahşeder. Bize kızdığında “Sen adam olmazsın.”diyip aslında içindeki güveni günden güne arttıran, çok kızdığı zamanlarda bağırıp ardında ufacık bir öpücükle yumuşayıveren bize karşı kalbinde kötülük beslemeyen insana ne kadar teşekkür etsek azdır. Dünyada güvendiğimiz sayılı insanların başında gelir. Sen hasta yatağında ateşler içinde yatarken o senin başında sabahlar. Sen ilaç saatini unuttuğunda bile o unutmaz. Sen bir simitle doymazken o aç kalmak pahasınada olsa sana simidinin yarısını verir. Aslında tamamını vermek ister ama o anda senin ona duyguğun sevgi devreye girer. Kavga ettikten sonra sen ne kadar üzülürsen o da senin üzüntünün milyonlarca katı üzülür. Onun üzüldüğünü, senden daha çok üzüldüğünü bilmek seni kahreder. Yanına koşup ondan özür dilersin. O bir annenin yaşayacağı sevincin en büyüklerinden birini yaşarken sen düşünürsün. “ Nasıl oluyorda bu kadar çabuk affedebiliyor beni ? Ben onun yerinde olsam çok uzun süre küs kalırdım.”dersin. O anda bunun nedenini çözemezsin. O bir annedir ve bunun ne demek olduğunu o bilir. O bir annedir anne sevgisini ve şefkatini asıl tanımını o hisseder. Ama sende onu öyle bir seversin ki bunu anlatmaya kelimeler yetmez, ne söylersen anlamsız kalır.
Bazı çocuklar vardır anne sevgisinden yoksun kalmış ya da bazı anneler vardır evladından istediği değeri görememiş. Biz neden bunlardan biri olup ileride kafamızı duvarlara vuralım ki. İleride çocuğumuz olduğunda ona sevgilerin en büyüğünü tattıralım. Ve biz şanslı çocuklar annemizin bize sunduğu o kucak kucak sevgiyi layıkıyla karşılayalım.
Annelerimizin bize yaşattığı bütün anıların karşılığı olarak onlara ufacık bir sevgiyi çok görmeyelim. Anne sevgisi bir insanın sadece annesinden görebileceği sevgidir. Bu sevgi paha biçilemezdir.

Misafir 21 Haziran 2012 17:21

annler bizim en değerli varlığımızdır. onların bizde emeği bitmez tükenmez.
anne sana sesleniyorum. yani cadı kızın. şu an 21 yaşındayım. üniversitede okuyorum. öncelikle bana güzel bir gelecek ve iyi bir ortam hazırladığın için sana çok teşekkür ediyorum. seni çok özledim. neyse ki 5 gün sonra geliyorum. seni canımdan bile çok seviyorum. sen hep mutlu ve huzurlu ol. canım annem. seni hiç kimse üzmesin . dünyanın en güzel ve en fedakar annesi sensin bunu hiçbir zaman unutma. sen çok özelsin. sen dünyanın bütün maddi değerlerinden daha değerlisin. senin saçının bir tek telini ufacık bir parçasını bile dünyalar kadar paraya değişmem. inşallah güzel bir öğretmen olcam yakında. sana hayırlı bir evlat olacağım. sen çok iyisin. benim iyilik meleğim güzellik yükümm....

sade 12 Kasım 2012 15:57

anne sevgisi ile ilgili kompozisyon
Anne sevgisinin değeri, diğer değerlerden çok üstün bir özellik taşır. Bu, temiz yürekli bir anneye sahip oluşumuzdan meydana gelen bir duygudur!…
İşte, bu temiz duyguyu, kısaca şöyle anlatabiliriz: Annemiz, küçüklük anlarımızda sadece bizim iyi yolda yürümemiz, bizde de iyi ve temiz özelliklerin bulunması için, en temiz duygularını harcamıştır. Genç gecelerini, ağlamaya başladığımız ve rahatsız olduğumuz anda bizim için tüketmiştir. Bize her zaman öğütler vermiştir. İyiye doğru gittiğimiz anda, bizimle iftihar etmiş, göğsü kabarmıştır. Kötüye gittiğimiz anda da, kederlerimizle üzülmüş, yürekten ağlamıştır.
Fakat, içimizde öyle kimseler var ki… Her zaman annesine karşı gelmiş, ona elinden gelen kötülüğü yapmıştır. İşte, bu gibi kötü ve zalim kimseler, taş yürekli canavarlardan farksızdır. Onlar, anne sevgisini bilmeyenlerdendir. Bugün annesine karşı gelenin, yarın komşusuna, obasına, köyüne, giderek devletine, milletine de karşı geleceği bellidir.

Misafir 15 Şubat 2013 15:46

Annemiz, Bizi Dünyaya Getiren, Yaşamı Boyunca Da Bizim En Büyük Destekçimiz Olan Bir Bakıma Hayatınızdaki Mucizedir.

Ağlarsa Anam Ağlar, Gerisi Yalan Ağlar Atasözünden De Anlaşıldığı Gibi Hayatımıza Giren-Çıkan Yüzlerce Insan Vardır. Fakat Hangisi Bizi Annemiz Gibi Koruyup Kollayıp Aynı Zamanda Da Sevgisini Ve Şefkatini Gösterebilir? Ya Da O Insanın Kendince Tanımladığı Sevgi Kavramı, Anne Sevgisinin Ne Kadar Yakınından Geçebilir?

Annenin Sevgisi Ve Bu Anne Sevgisini Çocuğun Hissedebilmesi O Kadar Önemlidir Ve O Kadar Özel Bir Duygudur Ki, Bu Özel Duyguyu Da Tek Bir Güne Sığdırma Çabası Boştur Bence. Annemiz Tüm Hayatı Boyunca Bizi Zaten Koşulsuz Düşünmüştür. Biz Neden 365 Gün Içinden Sadece Bir Günü Annemize Ayırmışız? Sadece Bu Gün Değil De Her Gün Annemize Onu Sevdiğimizi Hissettirelim.

hayal dünyası 12 Mart 2015 22:34

hangi anne evladını sevmez ki... bütün annelerin tek bir huyu birbirlerine çok benzer bu huy ise bizi her ne olursa olsun herşeyin başında veya sonunda bizlere ögüt vermeleridir...Bence annesine deger vermeyen evlatta yoktur ama ergenlik çagında annelerimizle anlaşamadıgımız dönemdir..Bu konuda biz de biraz dikkatli olmalıyız....

Saat: 16:09

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık