MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Öğretici anlatım türü nedir, örnek verir misiniz? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/408274-ogretici-anlatim-turu-nedir-ornek-verir-misiniz.html)

Misafir 3 Nisan 2012 19:55

öğretici anlatım türü nedir?
ve 2012 2 dönem dil ve anlatım 1 ci sınavında çıkan soruları

byseus 4 Nisan 2012 00:23

Öğretici Anlatım Nedir?

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2381058)
öğretici anlatım türü nedir?
ve 2012 2 dönem dil ve anlatım 1 ci sınavında çıkan soruları

Öğretici Anlatım

Alıcının bilmediği varsayılan bir konuda, onu bilgilendirmek ve bu bilgilere göre davranmasını is­temek için hazırlanan metinlerde öğretici anlatım kullanılır. Öğretici anlatımlarda bir bilginin alıcıya aktarılmasında her türlü yol ve yaklaşım kullanılabilir. Buna bağlı olarak bir öğretici anlatımda "öğretici, açıklayıcı, kanıtlayıcı, tartışmacı hatta betimleyici anlatım" kullanılabilir. Öğretici anlatımın kullanıldığı metinler bilgi vermek amacıyla düzenlenir, bu metinlerde anlatım nesnel özellik taşır, açıklık ve kesinlik önemlidir. Alanında gerekli bilgi birikimine sahip kimseler tarafından hemen anlaşılacak şekilde metin­ler oluşturulur.

Öğretici anlatımda dil, göndergesel işlevde kullanılır. Dil dışı öğeler (grafik, plan, çizge, tablo vb.) ve konu ile ilgili terimlerin kullanılması söz konusudur. Söz sanatlarına, dilin bünyesine mal olmamış yan anlam ifade eden kelime ve kelime gruplarına yer verilmez. Genellikle geniş zaman kipi kullanılır.

Deneme, bilimsel metinler (edebiyat, tarih, coğrafya, fizik, matematik vs. bilimleriyle ilgili metin­ler), özyaşamöyküsü, eleştiri metinleri, kıssadan hisseye yönelik metinler öğretici metin özelliği taşı­maktadır.

Öğretici Metinlerin Özellikleri:

* Belli bir konuyu öğretmeye yönelik oluşturulduğundan o konu ile ilgili terimlerin kullanılması söz konusudur.

* Söz sanatlarına, dilin bünyesine mal olmamış yan anlam ifade eden kelime ve kelime grupla­rına yer verilmez.

* Genellikle nesnel anlatım söz konusudur.

* Çoğunlukla geniş zaman kipi kullanılır.

* Dil, göndergesel işlevde kullanılmıştır.

* Anlatım açısından yoruma ve karmaşıklığa yol açmayacak dil kullanılır.

* Bilgi verme amacıyla düzenlenir.

* Alanında gerekli bilgi birikimine sahip kimseler tarafından he­men anlaşılacak şekilde metinler oluşturulur.

* Dil dışı öğeler (grafik, plan, çizge, tablo vb.) de kullanılabilir.

* Öğretici metinlere örnek olarak ders kitaplarınızdaki metinleri gösterebilirsiniz...

Kaynak:Edebiyatforum

byz_qny 4 Nisan 2012 00:28

Öğretici Anlatım
Dil daha çok göndergesel işlevinde kullanılır. Nesnel anlatımlıdır. Verilen bilgiler ör­neklerle ve tanımlarla pekiştirilir. Açıklama, aydınlatma ve bilgi verme amaçlıdır. Dil ve ifade yalındır. Gereksiz sözcüklere yer verilmez. Bu anlatım türü daha çok ders kitaplarında ve ansiklopedilerde kullanılır.

Örnek Soru:
(I) Kanıtlanabilir bilgilere yer verilir. (II) Söz sanatları, yan anlamlı sözcük ya da söz­cük grupları kullanılmaz. (III) Bilgi vermekten çok açıklama amaçlıdır. (IV) Dil genel­likle göndergesel işlevi ile kullanılır. (V) Öğretici metinlerin anlaşılıp yorumlanabil­mesi için okuyucunun bir bilgi birikimine sahip olması gerekir.
Yukarıda numaralı cümlelerin hangisinde öğretici metinlerle ilgili bir bilgi yan­lışı yapılmıştır?
A) I.
B) II.
C) III.
D) IV.
E) V.
Cevap: C

Saat: 03:13

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık