Arama

Psikoloji ve PDR Bölümü Hakkında Soru ve Cevaplar - Sayfa 21

Güncelleme: 26 Kasım 2016 Gösterim: 406.104 Cevap: 520
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
19 Ağustos 2010       Mesaj #201
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

sorulan soruları saygı çerçevesi içinde ilgiyle yanıtladığınızı görünce çok dikkatimi çekti. bende pdr okumak istiyorum. kafama takılan sorulara burda cevap bulabileceğimi düşünüyorum. ygs pdr bölümünde ne kadar etlili merak ediyorum acaba sadece ygsden pdr okumak gibi bi olanak varmı ? birde yaklaşık olarak hangi dersten kaç soru yapmam gerektiğini tahminen yanıtlarsanız çok sevinirim. teşekkür ederim Msn Happy

YGS, yerleştirme puanını yüzde 40 etkileyecek. Yani YGS puanı ne kadar yüksek ise hedef de o kadar size yakın olacaktır. Ancak yüzde 40 küçümsenemeyecek bir rakam bu yüzden sadece YGS yeterli gelmeyecektir. Bu net tahmini çok sık gelen bir soru ama kimse bu riski göze alıp da size şu bölümden bu kadar net yaparsanız PDR okursunuz gibi bir şey yazamaz. Size ancak geçen senenin başarı sırası ve puanını verebiliriz.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ağustos 2010       Mesaj #202
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb. ben kıbrısta pdr okumayı düşünüyorum.. başarılı olan öğrencilerin türkiyeye geçiş hakları olduğunu duydum aceba bu doğru mu ve böyle birşey söz konusuysa türkiyede başka bir özel üniversiteye mi yoksa bir devlet üniversitesine mi geçiş oluyor.bu konuda bilgi verebilir misiniz. şimdiden çok teşekkürler..
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ağustos 2010       Mesaj #203
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
başkent üniversitesi psikoloji bölümü ek kontenjanda açılacak mı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ağustos 2010       Mesaj #204
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben lise 3 e geçtim pdr yi okumak istiyorum şuaan pdr hakkında hiçbi bilgi sahibi değilim bilgi bekliyorum nr yapmalıyım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ağustos 2010       Mesaj #205
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben pdr okumak istiyorum ama 3.sınıfa geçtim ve sosyal bilimler bölümündeyim o bölümden zor diyolar sizcede zor mu
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
24 Ağustos 2010       Mesaj #206
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ben pdr okumak istiyorum ama 3.sınıfa geçtim ve sosyal bilimler bölümündeyim o bölümden zor diyolar sizcede zor mu

PDR okumak için sözel bilginin yanı sıra matematiksel alanda da bilgi gerekiyor.Eğer ben matematikte de iyiyim diyorsanız Alan dışı tercih yapabilirsiniz ama alan dışı tercihe ayrılan kontenjan çok yüksek değil. PDR için eşit ağırlık bölümünde olmak büyük bir avantaj bu yüzden.
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
24 Ağustos 2010       Mesaj #207
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ben lise 3 e geçtim pdr yi okumak istiyorum şuaan pdr hakkında hiçbi bilgi sahibi değilim bilgi bekliyorum nr yapmalıyım

Psikolojik danışma ve rehberlik bir koruyucu ruh sağlığı hizmetidir. Eğitim kurumları bu hizmetin uygulama alanlarından bir tanesidir. Ruh sağlığı açısından normal, ancak gelişimsel ve uyum sorunları olan herkesin bu hizmetlere ihtiyacı vardır. Örneğin, yeni okula gelmiş bir öğrencinin uyum sorunu olabilir, arkadaşsızlık çekebilir, bir başka öğrencinin sınavlara ilişkin kaygısı olabilir ya da bir üst eğitim kurumu veya meslek seçimiyle ilgili yardım isteyebilir vb. gibi. İşte, tüm bu sorunlara, psikolojik danışma ve rehberlik programlarından mezun olan psikolojik danışmanlar (ki Milli Eğitim Bakanlığı'nda bu kişilere, öğretmenlik haklarından yararlansınlar diye, rehber öğretmen denilmekte) yardımcı olabilirler. Eğitim ortamında öğrencilere, psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri sunulduğu takdirde, öğretim ve yönetim işleri kolaylaşacak, hem geleceğin yetişkinleri olan çocuk ve gençlerin, dolayısıyla toplumun ruh sağlığı korunmuş hem de çağdaş eğitim ortamı sağlanmış olur. Rehberlik hizmet alanına ve problem alanın göre kendi içinde ayrılmaktadır. Hizmet alanına göre; eğitim, sağlık ve sosyal rehberlik olarak ayrılır. Problem alanına göre ise kişisel, eğitsel ve mesleki rehberlik olarak ayrılmaktadır.

Psikolojik danışmanlık yapabilmek için, lisans düzeyinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünü bitirmek gerekmektedir. Psikolojik Danışmanlar, klinik psikologlar ve psikiyatristlerden farklı olarak, "hastalık" durumundaki, ilaç tedavisi gerektiren psikolojik rahatsızlıklarla ilgilenmezler. Çocuk, ergen, yetişkin, yaşlı, çiftler ve aile gibi çok çeşitli danışan gruplarıyla çalışmak üzere kendilerini geliştirerek, uzmanlaşabilirler.

PDR ve psikoloji arasındaki farklar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
24 Ağustos 2010       Mesaj #208
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

mrb. ben kıbrısta pdr okumayı düşünüyorum.. başarılı olan öğrencilerin türkiyeye geçiş hakları olduğunu duydum aceba bu doğru mu ve böyle birşey söz konusuysa türkiyede başka bir özel üniversiteye mi yoksa bir devlet üniversitesine mi geçiş oluyor.bu konuda bilgi verebilir misiniz. şimdiden çok teşekkürler..

YÖK'ün hazırladığı yatay geçiş yönetmelik taslağına göre,

Yatay geçiş başvurularının değerlendirilmesinde kullanılacak kriterler ve yatay geçiş için gereken asgari koşulları, üniversitelerin senatoları belirleyecek. Başvurular adayların genel not ortalaması, farklı puan türlerindeki programlara geçiş için merkezi yerleştirme puanı ve eğer varsa geçmek istediği programın ortak derslerindeki başarısı dikkate alınarak, üniversite senatosu tarafından belirlenmiş kriterlere göre değerlendirilecek ve ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanacak.

Yurt dışı üniversitelerden yapılan başvurularda öğrencinin yurt dışında öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın ön lisans veya lisans diploması vermeye yetkili bir kurum olarak YÖK tarafından tanınması ve kayıtlı olduğu diploma programının, yatay geçiş için başvurduğu önlisans veya lisans diploma programına eşdeğerliğinin ilgili üniversite tarafından kabul edilmesi şartı aranacak.

Vakıf üniversitelerinin bir programında burslu kontenjan dahilinde öğrenim görmekte olan öğrenciler yatay geçiş yaptıklarında burslarından feragat etmiş sayılacak.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ağustos 2010       Mesaj #209
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben psikoloji okumak istiyorum acaba hangi üniversitelerde psikoloji bölümü var yazar mısınız?
hızlı cevap - avatarı
hızlı cevap
Ziyaretçi
26 Ağustos 2010       Mesaj #210
hızlı cevap - avatarı
Ziyaretçi
evet her ikiside tm alanından alınıyor sayısaldan da alinabibilir ama çok puan yapmanız gerekiyo mesel AOBP PUANINIZ KENDİ ALAN SEÇİMİNDE 0,15 İLE ÇARPILIYOR FARKLI ALANLAR SEÇİMİNDE 0,12 İLE ÇARPILIYOR