Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kendini Tanıma Penceresi (Johari Penceresi)

Gösterim: 44459 | Cevap: 0
  • johari penceresi
3
  • 3 Gönderen _PaPiLLoN_
_PaPiLLoN_
1 Nisan 2010 12:47   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kendini Tanıma Penceresi (Johari Penceresi)

Kendini Tanıma Penceresi (Johari Penceresi)

Birlikte yaşadığımız insanlara karşı tutumumuz onları anlamamıza bağlıdır. Alfred Adler

Bu pencereden, insanları daha iyi tanımak ve anlamak için gireceksiniz. Oysa insanları bütün yönleriyle tanımak kolay değildir.

İnsanları bütün yönleriyle anlamak mümkün müdür? Sorulması gereken asıl soru belki de şudur: İnsan kendisini bütün yönleriyle anlayabilir mi ki, başkalarını da anlayabilsin ?


Bir radyoyu en küçük parçalarına değin ayırıp analiz edebilirsiniz. Ya bir insanı? Onu parçalarına ayırıp da teferruatıyla anlayabilir misiniz?


İnsanın da mekanik varlıklar gibi tek, gözle görülür, bütün faaliyetleriyle müşahade edilir bir dünyası vardır, diyebilir misiniz? Basit insani bir akıl bile bu hükmü kabullenemez. Çünkü insan iki dünyadan, maddi ve manevi dünyalardan mürekkep nev’i şahsına münhasır bir varlıktır.


Bu iki dünya onun bütün davranışlarının çemberini oluşturur. Duyu organlarıyla algılanması mümkün maddi dünyası bile tam anlamıyla kavranabilmiş değildir. Bugün birçok bilim dalı - tıp ve anatomi gibi- onun mükemmel maddi dünyasının karanlıkta kalan yanlarını aydınlatmak için çaba sartetmektedir.


Varlığını davranışlarla belgeleyen manevi dünya ise, maddi dünyaya nazaran daha çok sisler içindedir.


Bu noktada davranışlarla ilgili karşımıza iki temel kaynak çıkıyor. Yani insan davranışlarının iki temel kaynağı vardır: Maddi ve manevi dünya! Bu arada, davranış gösterirken onun iç ve dış faktörlerin tesirinde kalabileceğini de belirtmek gerekir.


Ortalama insanın soyut bilgi ve dürtülerle dolu manevi dünyası oldukça zengindir. Kolay girilemeyen manevi dünyanın sınırları maddi dünyaya göre oldukça geniştir. Bu genişlik ve kolay girilememe, insanı anlamayı daha da zorlaştırıyor.


Öyleyse soruyu yeniden sormakta fayda var: İnsan kendi ve başkaları hakkında her şeyi bilebilir mi? Ya da kendi hakkında bilmediği, ama başkalarının bildiği şeyler olabilir mi? İnsanı tanıma ve anlamanın sınırları nedir?


Bu sorulara cevap ararken, karşınıza girmeniz gereken bir pencere çıkıyor: '
Johari Penceresi!..’

Neden mi? Çünkü insanları anlamak zorundasınız. Çünkü insan, yönetmekte zorluk çekeceğiniz temel unsurdur.


İnsanları anlamaya çalışırken, onlar hakkında bilmeniz gereken temel gerçeklerin farkında olmalısınız. Bunu yaparken, anlamanın sınırlarını bilmek gerekir. Bir insanı bütünüyle anlayabilir misiniz? İşte bu sorunun cevabını Johari Penceresi veriyor:

johariwindow

Açık bölge, ilişkiler açısından pencerenin en avantajlı bölgesidir. Çünkü bu bölge, fert hakkında hem kendisinin, hem de başkalarının bildiği şeyleri ifade eder. Adı, soyadı gibi.

Karanlık bölge (Bilinmeyen Alan) ise ilişkilere yansımayan bir bölgedir. Şartlar tahakkuk ettiğinde ortaya çıkacak ferdi özellikleri saklar.

Yarı açık bölge (Kör Alan) , ferdin kendisi hakkında bilmediği, başkalarının bildiği hususları kapsar. Ağzının koktuğundan haberi olmayan bir insanın bu durumu başkaları tarafından bilinebilir.

Yarı karanlık bölgede (Gizli Alan) ise, sadece ferdin bildiği, başkalarının bilmediği bilgiler bulunur. Sırlar bölgesidir.

Yönetici açısından tek problemli ve çözüldüğü zaman da fayda sağlayan bölgedir. Fakat ne derece ilerleme kaydedilirse kaydedilsen, yarı karanlık bölgenin tam anlamıyla aydınlatılması mümkün değildir. Çünkü ferdin kendisine özel sırları her zaman var olacaktır. Bu insan olmanın da bir gereğidir.


Ferdin yarı karanlık bölgesine nüfuz edebildiğiniz ölçüde, onu daha iyi tanır ve yönlendirirsiniz. Bu bölgenin karanlık kısımları aydınlanmaya başladığında, daha önce tanıdığınız insandan farklı bir insanla karşılaşabilirsiniz. Çoğu zaman, herhangi bir insandan beklemediğiniz bir davranışla karşılaştığınız zaman, şaşırmanızın sebebi budur. Fert, yarı karanlık bölgesinin tesiriyle bir davranış göstermiş, onu açık ve yarı açık tarafıyla tanıdığınız için, gösterdiği davranışı beklenmedik olarak nitelemişsinizdir. Oysa her davranışın bir nedeni vardır. Bu davranışın nedeni de yarı karanlık bölgede saklıdır...


Johari penceresi’nin mesajı şudur: "Benden içeri girmek ve özellikle yarı karanlık bölgeme doğru hareket etmek zorundasınız; yoksa elemanlarınızı anlamada bir hayli güçlüklerle karşılaşacak, onları anlayamadığınız için beklentilerine cevap veremiyecek, herhangi bir amaç doğrultusunda motive edecek faktörleri tam tayin edemiyecek ve onları yönetmekte başarısızlığa uğrayabileceksiniz."
İletişimde yapıcı geribildirimde bulunmak için:

—Geribildirimi, danışanın kişiliğine değil davranışına yoğunlaştırın


—Geribildirimde bulunurken gözlediğiniz davranışlar neyse onlar üzerinde durun gözlediklerinizden çıkardığınız anlamlar üzerinde değil


—Geribildirimi tanımlara dayandırın yargılara değil


—Davranışı tanımlarken “ya hep ya hiç” yerine “aşağı yukarı” yaklaşımını kullanın


—Geribildirimi “şimdi ve burada” olup biten davranışlara yoğunlaştırın, geçmişteki davranışlar üzerine değil


—Bilgi ve görüşlerinizi paylaşın, tavsiyelerde bulunmaya kalkmayın


—Kişileri etki altına almaya çalışmayın


—Kişinin yapabileceği davranışlar üzerinde durun


—Seçeneklerin araştırılmasına yoğunlaşın, yanıtlara veya hazır çözümlere değil


—Geribildirimi, danışanın alabileceği ve yararlanabileceği miktarla sınırlayın, göndericinin verebileceği miktarla değil .


—Geribildirimi uygun zaman ve yerde verin


—Geribildirimde bulunurken ne söylendiğinin üzerinde durun, neden söylendiğinin değil.

Zirveye Götüren Yol: Yönetim, S. 82-84.
Yard. Doç. Dr. Nurullah Genç

asla_asla_deme, mustakar ve sacide bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kendini Tanıma Penceresi (Johari Penceresi) benzer konular

Etiketler:
  • johari penceresi
Volkan Konak - Penceresi Önünde
Volkan Konak - Penceresi Önünde Penceresi önünde karanfil saksı Oturmuş yazar yarim birine yazı Kimi sever bilinmez dumanlı başı Zalim olma sevgilim taşdan değilim Batmam elin üstüne diken değilim Zalim olma sevgilim taştan değilim Kaldır başını bir bak haram değilim
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 12 Mart 2009 00:13
MSN (WLM) Penceresi açılmıyor
selam arkadaşlar sorunum şu, messenger programını bilgisayar başladıgında veya sonradan açmak istediğimde programın görev yöneticisinden başladıgını görmeme rağmen pencere açılmıyor. sağ alttan saatin yanından simgesi de çıkıyor fakat 10 mb ram kullanım alanını bile geçemiyor. kaldırıp tekrar...
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Mart 2008 20:34
İlhan İrem - Yaşlılık Penceresi
Yaşlılık Penceresi Kimi derin derin bir uykuda Kimi de sonsuz bir yolculukta Yağmur ölgün ölgün damlamakta Gece bile sinmiş bir kenara sokakta Ne düşünüyor dersin gece böyle kara kara? Neye ağlıyor dersin geceler kara kara? Sana mı? Hıı Bana mı? Hıı? Yoksa ona mı? Hıı Yoksa eriyip,...
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mart 2008 23:42
İlhan İrem - Yalnızlık Penceresi
Yalnızlık Penceresi Aralarında geçiyorum Hiçkimse elele değil Herkes kendine dönmüş diyorum Birkaçının içine bakıyorum Hiçkimse kendisiyle barışık değil Hiçkimse kendisiyle barışık değil Herkese kendini anlatıyorum Kime kendini anlatsam şaşırıyor Kendimi kime anlatacağım şaşırdım ...
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mart 2008 23:41
İlhan İrem - Düğünevi Penceresi
Düğünevi Penceresi Kızım Zeliş; sen Memiş'i kocalığa kabul ediyormusun? Evet de Zeliş, evet de Zeliş Evet evet evet, evet evet evet Ya sen oğlum Memiş; Zeliş'i karılığa kabul ediyormusun? Kabul ediyor musun? Evet de Memiş, evet de Memiş Evet evet evet, evet evet evet Gelin telleri...
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Mart 2008 22:21
 
Sayfa 0.145 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu