MsXLabs
2005-2016
Resimlerle/Fotoğraflarla Türkiye forumunda yer alan Blue Blood tarafından açılmış Geçmişten Bugüne Ankara Fotoğrafları konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Bu konuda, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın geçmişten günümüze fotoğrafları yer almaktadır. Ankara, Neden puslu bir hava ...

Geçmişten Bugüne Ankara Fotoğrafları

Gösterim: 120.526 | Cevap: 53
20 Eylül 2006 11:26   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bu konuda, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın geçmişten günümüze fotoğrafları yer almaktadır.

Ankara,
Neden puslu bir hava var sende…?
Hüzün kokuyor soludugum hava
Kaldırımlar başkalaştı, yollar başkalaştı

Ankara,
Bir sonbahar esiyor sende..
Güvercinler kendı halınde..
Kanaryalar kimbilir
nerde…
Eski anılar damla damla yerde..

Ankara,
bir başka hava var sende..
Hani dostluk çemberi
Havadan havaya selamlaşma
ürken bakışlar
Eh öylesıne el sıkışmalar
En tepede sessizce duran
Adı,
anılınca susulan
Bir garip oldun Ankara.

Zeynep Aydınlıoğlu

resim16kwzg2

resim57loqu2

resim194afak8
(2012-11-28T20:05:10+02:00)
Blue Blood
23 Kasım 2006 18:32   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
resim282idxq1

resim312ntdw0
Son düzenleyen NihLe; 9 Mayıs 2007 14:38
papao6
3 Mayıs 2007 12:20   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ankara05bm7
Son düzenleyen asla_asla_deme; 27 Aralık 2008 19:20 Sebep: Kırık Link
NihLe
9 Mayıs 2007 13:38   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ankara Parklarıyla Göz Dolduruyor

Altınpark, Moganpark, Göksu Parkı, Mavi Göl Parkı, Kuğulupark kentin gürültüsünden, tozundan, egzoz dumanından uzak, sakin saatler geçirmeyi isteyen Ankaralıları bekliyor.

Ankaralıların hafta sonlarını ya da sıcak yaz akşamlarını ağaçların serinliğinde geçirebilecekleri çok sayıda park bulunuyor. Parklarda tekerlekli patenden yüzmeye, plaj voleybolundan mini golfe kadar bir çok etkinlik yapılabiliyor.

ralarında Altınpark, Mavi Göl ve Harikalar Diyarı'nın da bulunduğu büyük parkların toplam kullanım alanı, 6 milyon 500 bin metrekareyi buluyor.

ANFA Genel Müdürü Ferhat Ertürk, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nca açılan ihale sonucunda birçok parkın sorumluluğunun ANFA'da kaldığını anımsattı. Parkların, bitkisel bakımı, temizliği, sulanması gibi işlerin ANFA tarafından yapıldığını belirten Ertürk, parkların güvenliğinin de kuruluş tarafından sağlandığını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesince yapılan Mavi Göl, Göksu, Harikalar Diyarı, Moganpark vatandaşların gözde dinlenme alanları arasında yer alıyor.

ALTINPARK
"Doğu Akdeniz'in En İyi Parkı" ödülüne de sahip olan Altınpark, hayatın unutulan, ayrı düşülen hazlarının yeniden yaşanmasına ön ayak oluyor. Altınpark, Ankaralıları, kuşların ağaç dallarında cıvıldadığı, baharın binbir rengini taşıyan çiçeklerin etrafa kokularını yaydığı bir ortamda kentin gürültüsünden uzaklaşmaya ve dinlemeye çağırıyor. Uzmanlar tarafından "peyzaj harikası" olarak da nitelenen parkta 125 bin ağaç, 72 bin çeşitli bitki ve 2 milyon 500 bin çiçek bulunuyor. Bitkilerin sergilenip satıldığı bir sera, güvercinlerin, kartalların, tavus kuşlarının ve diğer birçok kuşun görülebileceği kuş evi de bulunan Altınpark'ın göletinde sandal, su bisikleti sefası yapılabiliyor. Balıkçı Koyu'nda bulunan dairesel havuzda da balık tutulabiliyor. Göl Tiyatrosu, sıcak yaz akşamlarında birçok etkinliğe ev sahipliği yaparken, İskele Çay Bahçesi, Yörük Çadırı ve piknik alanı da vatandaşların parktaki uğrak mekanları arasında yer alıyor. Altınpark, bünyesinde barındırdığı tenis kortu, tekerlekli paten pisti ve olimpik yüzme havuzu ile Ankaralıların spor yapmalarına olanak sağlıyor. Feza Gürsey Bilim Merkezi ile kentin en önemli fuar ve kongre merkezinin de bulunduğu parkta, değişik lezzetleri tatmak isteyen vatandaşlar da Park Restoran, Çin Lokantası, Rıhtım Restoran ve İtalyan Restoran'dan faydalanabiliyorlar. Parkta bulunan bir düğün salonu da vatandaşlara hizmet veriyor.

MOGAN PARKI
Mogan Parkı'na, kent merkezinden Gölbaşı'na uzanan Konya Yolu kullanılarak ulaşılabiliyor. Meraklılar ve araştırmacılar için gözlem evi ve 130 metre uzunluğunda ahşap bir yürüme yolu bulunan Mogan Park, alternatif dinlenme yeri olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankaralıların hizmetine sunuldu. Gölün mavi sularının eşliğinde yürüyüş yapmak isteyenler için 2.5 kilometrelik ahşap yürüyüş bandı bulunan Mogan Parkı'nda mangal tutkunları da düşünülmüş. Parkta, göl kıyısına yakın bir noktada barbekü de bulunan onlarca metal pergola yer alıyor. Yüksekliği 25 metre olan bir deniz feneri bulunan parka, çocukların faydalanabileceği bir çok park oyuncağının bulunduğu "Oyuncakistan" renk katıyor. Çocuklar, Su Oyunları Havuzu'ndaki akülü botlardan parkın etrafından gezdiren mini trenden de faydalanabiliyor. Antik Roma tarzında inşa edilen ve 3 bin kişi kapasiteli amfi tiyatro, yaz aylarında bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Deniz Müzesinde ise basınç ölçmeye, mesafe tayin etmeye ve yön bulmaya yarayan araçlar, meraklıların ziyaretini bekliyor. Parkta, büyük bir nikah salonu, mini yarış arabaları pisti, açık hava sineması, 800 metrelik bir koşu parkuru, tenis kortları, basketbol sahaları, kafeler ve göl kafeteryaları bulunuyor.

MAVİ GÖL PARKI
Mavi Göl Parkı, uzun yıllar boyunca Ankara'nın su ihtiyacını karşılayan Bayındır Barajı'nın rehabilite edilmesi ile oluşturuldu. Parkta, süs lahanaları, horoz ibikleri, leylandiler, konik ladinler, kızılcık, yayılıcı taflan ve ateş dikeninin de aralarında bulunduğu önemli bir fauna yer alıyor. Park sınırları içindeki birbirinden güzel piknik alanları Ankaralıları bekliyor. Baraj gölünün etrafına konuşlandırılan ahşap kameriyeler, korulardaki ağaçların altına konulan piknik masaları ise hafta sonları mangalcıları ağırlıyor. Gölde balık tutmak isteyenler için ahşap bir platformun yer aldığı parkta, manzarayı seyretmek için seyir terasları da bulunuyor. Hiçbir atık suyun karışmadığı tertemiz suyu ile Mavi Göl, su sporları tutkunlarına da sayısız seçenek sunuyor. Vatandaşlar, parkın göletinde tekne turu atıp, su bisikleti kullanabiliyorlar. Parkta ayrıca, koşu parkuru, voleybol, plaj voleybolu, basketbol ve futbol sahaları bulunuyor.

HARİKALAR DİYARI
Harikalar Diyarı Gündüz Görünümü
harikalardiyar305cf6

Harikalar Diyarı Masal Adası
harikalardiyar305masalaul2

Harikalar Diyarı, "Avrupa'nın en büyük parkı" olma unvanını elinde bulunduruyor. Parkta, ağaç ve çalıgillerin de aralarında yer aldığı 40 bine yakın bitki bulunuyor. Hafta sonları Masal Adası'ndaki, Redkit ve Daltonlar, Keloğlan, Şirinler, Pinokyo, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ve Asteriks, meraklı küçükleri ağırlıyor. Rengarenk park oyuncaklarının bulunduğu "Oyuncakistan", Go-Kart pisti ve mini tren de miniklerin gözde mekanları arasında yer alıyor. Parktaki, mini golf alanı ve model uçak pisti, model araba alanı vatandaşların ilgisini çeken yerler arasında bulunuyor. Parkta ayrıca, barbekü alanı, Yörük Çadırı, Göl Çay Bahçesi, Nejat Uygur Amfi Tiyatrosu, Nikah Salonu, Düğün Sarayı, Hanımlar Lokali, Sincan Gençlik Merkezi de yer alıyor.

GÖKSU PARKI
Göksu Parkı Gündüz Görünümü
gksupt3

Göksu Parkı Gece Görünümü
gksugecepj6

Yapraklı ve çalı türünden 70 bin bitkinin süslediği Göksu Parkı'na hayat veren Susuz Göleti, yüzlerce su kuşuna ev sahipliği yapıyor. Büyük bir barbekü alanının yer aldığı parkta, vatandaşlar Türkiye'nin ilk dağ kızağına da binebiliyor. Ücretsiz olarak hizmete sunulan Seyir Kulesi, Oyuncakistan, Go-Kart pisti, mini tren, amfi tiyatro, minyatür kule de parka renk katıyor. Toplam kullanım alanı 508 bin metre kare olan parkın 141 bin metre karesi göletten oluşuyor. Parkta ayrıca, içerisinde su kuşlarının yaşadığı Bio-Küre, su bisikletleri, voleybol, plaj voleybolu, basketbol ve futbol sahaları, tenis kortu da bulunuyor.

KUĞULUPARK
Başkentin simgelerinden birisi olan Kuğulupark, yıllardır Ankaralılar için vazgeçilmez buluşma ve zaman geçirme yeri. Kuğulupark, ayrıca restoranlar, parfümeriler, pastaneler, bankalar, çiçekçiler ve sinemaların bulunduğu Tunalı Hilmi Caddesi'ne de komşu... Parkın havuzunda aralarında kuğular ve ördeklerin bulunduğu onlarca su kuşu yer alıyor.

SEĞMENLER PARKI
İran Caddesi ile Atatürk Bulvarı arasındaki vadiye yayılan Seğmenler Parkı, 1983'de açıldı. 67 bin metre karelik bir alanı kaplayan parkın içinde havuzlar, çocuk bahçesi ve zaman zaman konserlerin verildiği bir amfi tiyatro da yer alıyor.

BOTANİK PARKI
Botanik Parkı, Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasındaki 65 bin metre karelik alana renk katıyor. Parktaki, Barış Çanı, atom bombasının atıldığı günün yıl dönümlerinde barış için çalıyor. Parkta ayrıca havuz, çiçek serası, çocuk bahçesi, uzuneşek oynayan çocuklar heykeli ile iki Ankara keçisi heykeli de bulunuyor.
Anadolu Ajansı


Dikmen Vadisi
dikmenvadisikv5

dikmenvadisi1mk8

Keçiören Evcik Hayvanlar Parkı
krenevcilhayvanlarpark3md0

Keçiören Gökçek Parkı
gkekpark305di7

krnengkekpark305yt6
nünü
15 Mayıs 2007 11:48   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Ulus Meydanı - 1954

146374buj6
Sedef 21
20 Mayıs 2007 19:08   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Ankara
Son düzenleyen NihLe; 21 Mayıs 2007 14:21
Hi-LaL
27 Mayıs 2007 09:43   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Ankara' nın Bazı Mekanlarına ait kendi çektiğim resimleri ekliyorum . Gerekli yazılı bilgiler yukarda mevcut olduğu için mükerrer mesaj olmaması adına yazmıyorum...

Ankara- Kızılay Meydanı ( Güven Park İçinden )

kzlaymeydanlargeik8


Ankara- Atakule' den çekilmiş kuşbakışı bir manzara karesi Msn Happy

atakulerepairlargeku0


Ankara- Goksu Parkı ' ndan farklı mevsimlerde karelenmiş fotoğraflar...

dsc00299largeia0dsc00323largerk2

dsc00294largeiq2

dsc00394largexm9
Hi-LaL
27 Mayıs 2007 11:07   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ankara- Çubuk 1 Barajı

Şuan baraj dibi çamurla dolduğu için içmesuyu kaynağı olarak kullanılamayan ancak çevresi hala Ankara sakinlerince gözde piknik mekanı olarak ziyaret edilen, rekreasyon alanı olarak kullanılan Çubuk 1 Barajından bir iki resim... ( Ben çektim !!! Ben çektim !!! Msn Cool)

ubukbarajlargeay6
Son düzenleyen asla_asla_deme; 27 Aralık 2008 19:21 Sebep: Kırık Link
Sedef 21
31 Ocak 2008 18:39   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
485217277 e299fce227 b
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: