Arama

Cem Karaca

Güncelleme: 7 Ocak 2008 Gösterim: 28.061 Cevap: 24
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
26 Şubat 2006       Mesaj #1
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Merhaba gençler ve her zaman genç kalanlar!

Sponsorlu Bağlantılar
diyerek başlardı Cem Karaca konserlerine. 6 Şubat 2004de verdiği son konserindede bu şekilde kendisini izlemeye gelenleri karşıladıktan 2 gün sonra aramızdan ayrılıverdi.
2003 yılında çıkan Gazal isimli şiir kitabında Fikret Kızılok'a ithaf ettiği şiirinde "Dörttük, iki kaldık" dediğinde Cem Baba ve Erkin Babanın ömrünün uzun olmasını ümit ediyorduk. Barış Manço için 5 ocak 2002'de "O bizi seyrediyor" demişti. Şimdi Barış Manço ve Fikret Kızılok'la beraber o bizi seyrediyor.

cemkaraca157ay

ISLAK ISLAK

Gecenin nemi mi düşmüş gözlerine?

Ne olur ıslak ıslak bakma öyle
Saçını dök sineme derdini söyle
Yeter ki ıslak ıslak bakma öyle
Sürerim buluttan tarlaları
Yağmurlar ekerim göğün göğsüne
Güneşte demlerim senin çayını
Yüreğimden süzer öyle veririm
Ben feleğin şu çarkına çomak sokarım
Ben feleğin tekerine çomak sokarım
Yeter ki ıslak ıslak bakma öyle Şarkı Sözleri
Aşkın mapushane
Keşke seni tanımamış
Keşke sevmemiş olsaydım
Zincire vurulmuş gibi
Sana bağlı kalmasaydım

Son düzenleyen kompetankedi; 21 Eylül 2006 12:11
caner gözübüyük - avatarı
caner gözübüyük
Ziyaretçi
26 Şubat 2006       Mesaj #2
caner gözübüyük - avatarı
Ziyaretçi
BEN BİR CEVİZ AĞACIYIM GÜLHANE PARKINDA
NE SEN BUNUN FARKINDASIN NE DE POLİS FARKINDA
Sponsorlu Bağlantılar

MEKANIN CENNET OLSUN CEM KARACA.
HERCAİ ELİNE SAĞLIK. NE GÜZEL YAPMIŞSIN.
petunyaMeral - avatarı
petunyaMeral
Ziyaretçi
26 Şubat 2006       Mesaj #3
petunyaMeral - avatarı
Ziyaretçi
opt016re

Hoşgeldin Kadınım
Dm C Dm benim, Hoşgeldin x2Dm EYorulmussundur, nasıl etsem de yıkasam ayacaklarınıGm DmNe gülsuyum ne gümüş legenim varC Dm C DmYorulmussundur, YorulmussundurDm ESusamıssındır, buzlu serbetim yokki ikram edeyimGm Bb C DmSusamıssındır, susamıssındır, susamıssıdırDm EAcıkmıssındır, sana beyaz keten örtülü sofralar kuramamGm DmMemleket gibi esir ve yoksuldur odamC Dm Acıkmışsındır, acıkmissindırC DmHosgeldin kadınım benim hosgeldinGm DmAyagını bastın odama, kırk yıllık beton cayır cimen simdiGm DmGüldün güller actı pencerenin demirlerindeGm DmAgladın avuclarıma döküldü incilerDm EGönlun gibi zengin, Hürriyet gibi aydınlık oldu odam |Gm Dm | x2Hosgeldin kadınım benim hosgeldin |C DmHosgeldin kadınım benim hosgeldin
NihLe - avatarı
NihLe
Ziyaretçi
28 Şubat 2006       Mesaj #4
NihLe - avatarı
Ziyaretçi
Cem Karaca Özel

Kişiliğim
Sevdiklerim: Evim, Memleketim,Kadınım,Oğlum, bir elin beş parmağından az olan dostlarımı vede işimi çok severim.

Sevmediklerim: Yukarıdakiler dışında kalanlar,ve bağnazlar,yalancılar, bilmem anlatabildimmi?

Huysuzluklarım: Ani uyandırılmak, Gece geç saatlerde gelen münasebetsiz telefonlar, İsteğim dışında dayatılan talepler beni hep huysuzlaştırır. Aslında kızdığım şeyler beni huysuzlaştıran nedenlerdir, kaldı ki koç burcunun belirli özelliklerini sonuna kadar taşıyan bir kişi olarak Astrolojiye ilgisi olan insanlar bunun böyle olduğunu söylüyorlar.

Hayattan beklediklerim: Tırmanan bir mesleki kariyer, kalan yaşamımı sağlıklı ve kimseye muhtaç olmadan sürdürebileceğim bir süreç, Türkiye'li binlerce öyküden birine sırtını dayamış tiyatro ile müziğin kucaklaştığı bir müzikal, ve tabiiki sözünü ve müziğin gerçekleştirdiğim çalışmalardan kaynaklanan haklarımın bana ödenmesi.

Yaşam Felsefem: Halkımın yanında, gaddar ve zalimlerin karşısında, elime ,belime,dilime sahip olup babamdan aldığım soyadımı aynı güzellikte oğluma devredebilmek. Ve tüm sanatçılar ,düşünenler için biraz daha ışık....
~~~~~~~~~~

Dostlarım
Beni Yönlendirenler

Irma Toto Karaca (Annem)
5-6 yaşlarındayken annem ve teyzemin etkisiyle şarkı söylemeye başladım, 14 yaşındayken Nesrin adlı bir kıza aşık oldum, kızı etkilemek için "Johnny Guitar" adlı şarkıyı söyledim. Fakat Nesrin'den çok annem etkilenmişti. Müziğe yönelişimde beni en çok etkileyen ve yönlendiren Annem çok sevdiğim teyzem olmuştur.

Mehmet İbrahim Karaca (Babam)
Elinden geldiğince engelledi. Ancak bu beni kamçıladı. Kaldı ki özenle konuşmaya yazmaya ve söylemeye gayret ettiğim türkçemi babama borçluyum.

Rosa Felekyan (Annemin Teyzesi)
İlk nota bilgilerini aldığım opera sanatçısı Rosa Felekyan benim do mi yaya'mdır. Yani do mi teyzem.

Turan Göker (İstanbul Şehir Tiyatrosu Oyuncularından)
Babamın bu yakın dostu, değerli abim bana resmi eğitim programı doğrultusunda okutulan kitaplar dışında, söz konusu edebiyat ve felsefe olduğunda doğru rotayı çizmiş, hayatımda son derece değer verdiğim bir insandır.

Yusuf Sururi (Oyun Yazarı - Çevirmen)
İlk gençlik yıllarımda Existansiyalist Ecole'ü etkisinde kaldığında ki bu hippy öncesi "Beat Nick" kültürünün içiçe geçtiği yıllardır. Çok iyi bildiği engin fransız kültüründen kaynaklanan bilgi birikim ve deneyimiyle sürekli destek olmustur.
Sokaktaki her vatandaş, akşamları evlerde yanan her lamba, siren çalarak geçen her ambulans, her doğan çocuk ve her cenaze arabası... Daha sayayım mı...? Hatta ve hatta ters dönmüş bir hamam böceği bile... Çünkü atom bombasının bile öldüremediği bu tuhaf yaratık bir daha asla kendini doğrultup yürüyemez...
Ancak yaşayan biri var ki ona sorabilmeniz olası lakin o denli meşgul ki benimle ve evimizle, ona bir de bu sorumluluğu yüklemeyelim... Sevda kusun kanadında, ürkütmeyelim...
Onu tanıdığımdan beri son kadınım diye düşündüm. Adıyla ters orantılı olan kadınım ilkim... Yaşım elliyi geçtikten sonra yaşadığım durum böyle, ilkim son kadınım olmalı... Allah herkese sevgisini, ilgisini, üleşen kazandığını kendisine layık gören bir eş nasib etsin...
Benim ve Ailemin arşivini düzenleyen, şiirlerimi daktilo eden yine o'dur. O'na eline sağlik diyorum, nasıl teşekkür edeceğimi, Allah'a şükür ki biliyorum...
~~~~~~~~~~

Hobilerim-Fobilerim
Hobi'lerim:En büyük hoby'm balık tutmak, ayrıca kitap okumayı çok severim ve burada izninizle bir genelleştirme yapmak istiyorum, tarihi ve araştırmacı yerli ve yabancı kitaplar. Sinema filmlerinde ise savaş filmleri izlemeyi severim.Yüzmeyi oynamamakla birlikte futbol ve basketbolu severim.

Fobi'lerim ise; Yalnız kalmak, maddi- manevi- fiziki baskı altında tutulmak.

(alıntıdır)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mart 2006       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Cem Karaca

1967
Emrah / Karacaoğlan
(Hürriyet Gazetesi H-018)
(Apaşlar)

Hudey / Vahşet / Bang Bang / Shakin' All Over
(Sayan EP Seri FS 127)
(Apaşlar)

Emrah / Hücum / Karacaoğlan / Ayşen
(Sayan EP Seri FS 134)
(Apaşlar)

tarlalariÜmit Tarlaları / Anadolu Oyun Havası / Suya Giden Allı Gelin / Nasılda Geçtin?
(Sayan EP Seri FS 145)
(Apaşlar)

1968
İstanbul'u Dinliyorum / Oy Bana Bana
(Türkofon TU-St 1505) (Türküola 1505)
(Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)

Oy Babo / Hikaye
(Türkofon TU-St 1506) (Türküola 1506)

İstanbul / Why
(Türkofon TU-St 2010)

Emrah 1970 / Karanlık Yollar
(Türkofon TU-St 1507)

resimResimdeki Gözyaşları / Emrah
(Sayan FS 167)

Resimdeki Gözyaşları / Şans Çocuğu
(Türkofon TU-St 1508)

Tears / No , No , No
(Türkofon TU-St 2011)

1969
gilgamisAyrılık Günümüz / Gılgamış
(Türkofon TU-St 1520) (Türküola 1520)

Zeyno / Niksar
(Türkofon TU 1002) (Türküola 1521)

Bu Son Olsun / Felek Beni (Karacaoğlan III)
(Türkofon TU 1003) (Türküola 1524)

1970
Emmioğlu / O Leyli
(Türküola 1528)
(Ferdy Klein Orkestrası)

erenlerKendim Ettim Kendim Buldum / Erenler
(Türküola 1529)
(Ferdy Klein Orkestrası)

Adsız / Unut Beni
(Türküola 1530)
(Ferdy Klein Orkestrası)

Muhtar / Baba
(Türküola 1531)
(Ferdy Klein Orkestrası)

Dadaloğlu / Kalender
(Türkofon M-1014)
(Kardaşlar)

1971
karasevdaOy Gülüm Oy / Kara Sevda
(Türkofon M-1016)
(Kardaşlar)

Tatlı Dillim / Demedim mi?
(Türkofon M-1017)
(Kardaşlar)

Kara Yılan / Lümüne
(Türkofon M-1018)
(Kardaşlar)

doktorAcı Doktor (Kısım 1) / Acı Doktor (Kısım 2)
(Türkofon M-1019)
(Kardaşlar)

Kara Üzüm / Mehmet'e Ağıt
(Türküola 1536)
(Kardaşlar)

1972
Askaros Deresi / Üryan Geldim
(Yavuz 1545)
(Kardaşlar)

1973
oburObur Dünya / El Çek Tabib
(Yavuz 1547)
(Moğollar)

Gel Gel / Üzüm Kaldı
(Yavuz 1553)
(Moğollar)

1974
Namus Belası / Gurbet
(Yavuz 1560)
(Moğollar)

Beyaz Atlı / Yiğitler
(Yavuz 1567)
(Dervişan)

1975
tamirciciragiTamirci Çırağı / Nerdesin?
(Yavuz 1571)
(Dervişan)

Mutlaka Yavrum / Kavga
(Yavuz 1574)
(Dervişan)

Beni Siz Delirttiniz / Niyazi
(Yavuz 1578)
(Dervişan)

1976
Parka / İhtarname
(Yavuz 1582)
(Dervişan)
persembe
1977
Mor Perşembe / Bir Öğretmene Ağıt
(Yavuz 1585)
(Dervişan)

1 Mayıs / Durduramıyacaklar Halkın Çoşkun Akan Selini
(Gönül GP525)
(Dervişan)
ALMANYA'DA ÇIKAN 45'LİKLERİ :

İstanbul / Why (1968) (Türkofon 2010)

Tears / No , No , No (1968) (Türkofon 2011)
Üryan Geldim / Hasan Kalesi (1973) (Türkofon 1549)
Askaros Deresi / Kazak Abdal (Türkofon 1572) Hakan Tuna ve Ercan Demirel tarafından hazırlanmıştır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mart 2006       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Cem Karaca
Mor Perşembe

O harman aylarının ekin kokan yerleri
Isıtıp yüreğini umutla doldururken hani
Okumaya geldiğin bu Bizans eskisi şehir
Şimdi bu kasım ikindisi neden böyle hergele?

Ellerin yumruklaşmış bomboş ceplerinde
Umudun son deminde simide hasret midene
Katık et göz yaşlarını bomboş hayallerine
Otur kendi çaresizliğini afiyetle ye

Bir kasım ikindisi günlerden mor perşembe
Düşlerin can çekişip, yalanın başladığı yerde
Cebindeki taşra damgalı o lise diploması
Bir köfte ekmek parası bile etmez ki bu şehirde

Ellerin yumruklaşmış bomboş ceplerinde
Umudun son deminde simide hasret midene
Katık et göz yaşlarını bomboş hayallerine
Otur kendi çaresizliğini afiyetle ye

virtuecat - avatarı
virtuecat
Ziyaretçi
10 Mart 2006       Mesaj #7
virtuecat - avatarı
Ziyaretçi
beni alkışlarla deil tekbirlerle kaldırın cenazemi
cem KARACA

bu sözü neden onemlı cunku cem karaca musluman bır baba ermeni bir anneden dogmustur kendisinin onundeki iki seceneklerden birini secmiştir kendisi ve musluman olmuştur... mekanı cennet olsun
Son düzenleyen Blue Blood; 10 Mart 2006 13:05
HigH NiTrO - avatarı
HigH NiTrO
Ziyaretçi
10 Mart 2006       Mesaj #8
HigH NiTrO - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar cem karaca için çeşitli sanatçılar beste yamıştı , müzik felan sölemişlerdi. onların mp3 leri varmı elinizde?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mart 2006       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cem karaca1cem karaca10cem karaca2
cem karaca7cem karaca9opt 01
opt cem karaca 6opt cem karacaopt harbiye
cem karaca12
eLmA_$eKeR! - avatarı
eLmA_$eKeR!
Ziyaretçi
14 Mart 2006       Mesaj #10
eLmA_$eKeR! - avatarı
Ziyaretçi
Doğum Tarihi: 05 Nisan 1945
Doğum Yeri: İstanbul
Meslek: Müzisyen,Besteci
Ölüm Tarihi, Yeri: -
___________________________________________________________________________ ___________

O zamanlar Cumhuriyet tarihinin ünlü tiyatrocularından sayılan Ermeni kökenli İrma Felekyan'la (Toto Karaca) , bir Azeri Türkü olan Mehmet İbrahim Karaca'nın evliliklerinin altıncı yılında, 5 Nisan 1945'de İstanbul'da dünyaya geldi.
Karaca, sanatçı bir ailenin çocuğu olmanın avantajını çok iyi değerlendirerek sanatla iç içe büyüdü. Cem Karaca müzik hayatının ilk bölümünde Anadolu'nun müziğinden bihaber bir şekilde, ilk grupları olan Jaguarlar ve Dinamitlerle Rock'n'Roll tarzı çalışmalar yapıyordu. O dönemdeki en büyük destekçişi İlhami Gencer'di.

İlk evliliğinden kısa bir süre sonra askere giden Karaca'nın hayatı askerliği sırasında bir anlamda değişti. Bir yandan eşinin hasretini çekerken diğer yandan da Anadolu'nun ilkokul kitaplarında anlatıldığı gibi olmadığını farkeden Karaca, asker arkadaşının çaldığı bağlama sayesinde bir zamanlar ilkel ve sıkıcı bulduğu müziğin kendi duygularını anlattığını keşfetti.

1967 yılında askerlik dönüşü Apaşlar grubuna katılan Karaca ve grubu, Hürriyet'in düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasında "Emrah" isimli parçalayla ikinci oldu ve yarışmanın getirdiği şevkle batı müziği ile doğu müziğini sentezleme çabasına girerek bu yönde şarkılar üretmeye başladı.

Resimdeki Gözyaşları isimli parçayla büyük başarı elde eden Karaca ve grubu Apaşlar'la Almanyada Ferdy Klein orkestrasını'da yanına alarak parçalar kaydetdiler. Cem Karaca'nın Apaşlar'la olan beraberliği 1969'un sonlarına kadar sürdü.

Grupta gitarist Mehmet Soyarslan ve Cem Karaca arasındaki anlaşmazlıklar had safhaya çıkınca Cem Karaca gruptan ayrıldı. Cem Karaca Apaşlar grubunun basçısı Seyhan Karabay ile birlikte Kardaşlar grubunu kurdu. Bu sıralarda Cem Karaca Almanya'ya giderek Ferdy Klein Orkestrasıyla 4 tane 45lik doldurdu. Amacı yeni grubuna ekipman alabilmek ve maddi sıkıntı yaşamadan çalışmalar yapmaktı. Nitekim ilk 45'likleri Dadaloğlu ile büyük bir başarı elde etti. Fakat 1972 yılında Cem Karaca ve Seyhan Karabay arasındaki tartışmalar Cem Karaca ile Kardaşlar'ın yolunu ayırmasına sebep oldu. Cem Karaca, Kardaşlar grubundan ayrılıp Anadolu Pop'un güçlü sesi Moğollar'la birleşirken Kardaşlar'da Moğollar'la anlaşmış Ersen Dinleten'i gruplarına dahil etti. Bu grupla 3 45'lik çıkaran Karaca, Moğollar'ın dağılmasıyla kariyerinin en önemli dönemini yaşayacağı Dervişan grubunu kurdu.

Dervişan politik-rock yapmanın yanısıra progressive rock müziğinin Uğur Dikmen ve Oğuz Durukan sayesinde Türkiye ile tanışmasında önemli rol oynadı. Cem Karaca aynı zamanda tam anlamıyla ilk stüdyo albümünü bu grupla çıkardı: Yoksulluk Kader Olamaz.

Dervişan'ın dağılmasından sonra Edirdahan isimli grubu kuran Karaca, Safinaz adında yine iyi bir albüm yapmış olmasına rağmen eski başarısını elde edemedi. Bu albümden sonra Almanya'ya giden Cem Karaca bu ülkede 1987 yılına kadar sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı. Bu dönemdeki çalışmalarında sık sık gurbet acısı gibi temaları işleyen Karaca bu süre içersindeki en iyi albümünü almanca olarak çıkardı: Die Kanaken.

Yabancı düşmanlığı, Gurbetçilerin yaşamı gibi konuları işleyen Cem Karaca bu albümde ki bazı parçaların Türkçesini ilerki albümlerinde kaydetti. Die Kanaken albümünün arka kapağında kendisiyle ilgili şunlar yazılıydı: "Cem Karaca ülkesi olan Türkiye'de bir rock yıldızı. Ülkesinde 50'ye yakın 45'lik ve LP yayınlayan Karaca'nın parçalarının çoğu sosyal içerikli sözlere sahip. 1981 yılının ocak ayında Federal Almanya'da bulunduğu sırada son albümü yüzünden ülkesinde aranmaya başladı. Bunun üzerine Karaca, ülkesine geri dönmedi. Mallarına el konan şarkıcı 200 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 1983 yılında da Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Almanya'da daha çok Nazım Hikmet'in şiirlerini seslendirmesiyle tanınan Karaca ilk olarak 1983 yılının başlarında Almanca sözlerle ve doğu batı sentezinden oluşan bir müzikle seyirci önüne çıktı. Amacı Türkiye'de olan biteni anlatmak değil, burada olup bitenleri anlatmak ve Alman-Türk ilişkilerini düzeltmeye çalışmak. Şarkıları yabancı düşmanlığı ve ırkçılıkdan bahsediyor."

Yurda döndüğü zaman Turgut Özal'ın elini öptüğü için döneklikle suçlandı. Bu dönemde çıkardığı albümler sanki ülkesine uzun yıllar sonra dönen ve kendini evinde hissetmeyen bir kişi gibi verimsizdi. 1990 ve 1992de Uğur Dikmen ve Cahit Berkay'la Yiyin Efendiler ve Nerde Kalmıştık albümleriyle birazda olsa eski Cem Karaca tadı vermeyi başardı. 1997 yılında Ağır Roman isimli filmde yıllar öncesinin hiti Resimdeki Gözyaşları Cem Karaca'ya yeniden popülerlik getirdi. 1999 yılında Bindik bir alamete... isimli albümünü Cahit Berkay, Engin Yörükoğlu, Ahmet Güvenç, Uğur Dikmen desteğiyle çıkaran Karaca, ***** Bizans filmi için 3 parça kaydedip, filmde ufak bir rolde yer aldı.

2000li yıllarda çeşitli şiir çalışmalarında gördüğümüz Cem Karaca, Barış Manço nun efsanevi grubu Kurtalan Ekspres'le birleşerek konserler verdi. En son olarak "Yol Arkadaşları" isimli grubuyla sahneye çıkan Cem Karaca 8 Şubat 2004'de hayata gözlerini yumdu...

Sanatçının Eserleri ( Albümler ):
  • Mahsun Kırmızıgül - Sarı Sarı 2004-(No1 Müzik) (Cem Karaca bu albümde Hayat Ne Garip isimli şarkıda Mahsun Kırmızıgül ile düet yaptı.)
  • Hayvan Terli 2004-(DMC)
  • İbrahim Sadri - Ben Sana Mecburum 2002-(Fon Müzik) (Cem Karaca bu albümde İbrahim Sadri'ye, Atilla İlhan'ın şiiri Ben Sana Mecburum'da eşlik etti.)
  • Gurbet Şiirleri 2001-(Fon Müzik) (Cem Karaca bu albümde Hep Kahır ve Balaçan şiirleriyle yer aldı.)
  • ***** Bizans Fim Müzikleri Dost Hakkı, Aşk-ı İlahi ve Meydan Bu Meydan Şarkıları- (2000)
  • Kaç Yıl Geçti Aradan 1999- (Yapı Kredi Yayınları)
  • Bindik Bir Alamete 1999- (MajörMüzik 21550)
  • Ağır Roman Film Müzikleri 1997 Gözyaşı şarkısı- (Sony 489251 4)
  • 35 Yıl 35 Besteci 1993- (Raks Müzik 93.34.U.918)
  • Nerde Kalmistik 1992-(Marşandiz 083)
  • Yiyin Efendiler 1990-(Özbir 032) (Bu albümün 2. ve 3. baskılarında Kahya Yahya ve Ha Bu Diyar parçalarıda yer aldı )
  • Töre 1988-(Kaset Emre HE 579)
  • Merhaba Gençler Ve Her Zaman Genç Kalanlar 1987-(Kaset Emre 569)
  • Die Kanaken 1984-(LP Plane RC 0972-88375/76)
  • Bekle Beni 1982-(Kaset)
  • Hasret 1980-(Kaset Türküola 1289 LP Türküola)
  • Safinaz 1978-(Kalan 050) (Gönül GPLP10 CD & Kaset 1994)
  • Yoksulluk Kader Olamaz 1977-(Yavuz LP 1021 Dervişan)
  • Parka 1977-(Yavuz LP 1019)
  • Nem Kaldı 1975-(Yavuz LP 1012)
  • Cem Karaca'nın Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Ferdy Klein Orkestrası'na Teşekkürleriyle 1974-(Yavuz LP 1006)
  • Apaşlar-Kardaşlar 1973-(Türkofon VELP 6503)
Sanatçının Ödülleri :
100'ün üzerinde plaket ve ödüllerden bazıları;
  • 1967: "ALTIN MİKROFON" yarışması. Cem Karaca ve Apaşlar grubu "Emrah" adlı eserin bestesi ile birincilik ödülü.
  • 1971: Hey dergisi. "Dadaloğlu" ile birincilik ödülü.
  • 1972: "Hey Osgarları". Cem Karaca yılın erkek şarkıcısı.
  • 1974: Hey dergisi. "Yılın Bestesi" yarışmasında Namus Belası ile birincilik ödülü.
  • 1974: Demokrat İzmir. "Yılın Plağı" Namus Belası
  • 1975: Hey dergisi. "Yılın Müzik Oskarları" Yılın Erkek Şarkıcısı ödülü
  • 1975: Altın Kelebek Türk Batı Müziğinde "Yılın Erkek Şarkıcısı" ödülü
  • 1975: Ses dergisi. "Yılın Batı Müziği Sanatçısı"
  • 1976: TGS İzmir Basın. "Yılın Erkek Sanatçısı"
  • 1976: TGS İzmir Basın. "Başarılı Plak" "Kavga" Cem Karaca/Dervişan
  • 1977: TGS İzmir Basın. "Yılın Topluluğu" Dervişan
  • 1977: TGS İzmir Basın. "Yılın Erkek Sanatçısı"
  • 1990: " 4. Altın Güvercin" şarkı yarışması. Yorumcu ödülü
  • 1990: " 4. Altın Güvercin" şarkı yarışması. "Söz Yazarı Ödülü" Kahya Yahya
  • 1993: Raks- Popsav ve Kültür Bakanlığının düzenlediği "Türk Pop Müziğinde 35 Yıl" yılın bestesi öoülü. Namus Belası
  • 1995: Bahçelievler belediyesi basın ödülü
  • 1999: Avrupa Gençlik Festivali "Kuzey Yıldız"
  • 2000: Gazeteci ve Yazarlar vakfı Çeyrek asrı aşan grur tablosu
  • 2001: Burç FM "Onur Ödülü"
"İnsanlar Gülüyordu de! Trende, vapurda, otobüste...
Yalan da olsa hoşuma gidiyor söyle! Hep Kahır . Bıktım be!"

Cem KARACA

Sanatcıyı Rahmetle Anıyoruz...