Arama

Prof. Dr. İsmet Okyay

Güncelleme: 4 Kasım 2009 Gösterim: 2.544 Cevap: 0
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
4 Kasım 2009       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Prof. Dr. İsmet Okyay

Sponsorlu Bağlantılar
ismetokyaycv

Ölümü: 10.10.2009
Mimar, Akademisyen
Mezun olduğu okul: İTÜ, 1965

Lisans öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Prof. Dr. İsmet Okyay, yüksek lisans eğitimini 1967-70 yılları arasında Paris Üniversitesi Şehircilik Enstitüsü’nde; doktora eğitimini ise “Türkiye’de Şehirleşme Hareketlerinin İncelenmesine Metodolojik Bir Katkı” başlıklı tez çalışmasıyla, Paris Üniversitesi 1, Sorbonne’da 1970-74 yıllar arasında gerçekleştirdi.

Fransa’daki eğitimi sonrasında 1974 ile 1985 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Okyay, 1985 ile 1992 yılları arasında serbest mimar, şehir plancısı olarak, ardından ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

27 Ekim 2009'de,MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından Prof. Dr. İsmet Okyay için bir Anma Töreni düzenlenmiştir. Prof. Dr. İsmet Okyay'ın ölümüyle, Safranbolu kenti korumacısını yitirdi.

Prof. Dr. İsmet Okyay’ın Bilimsel Araştırmaları:
  • ICCROM Roma (1984),
  • ICOMOS International ve Centre de Recherche d’Urbanisme (Paris,1985)
  • Fransa Kültür Bakanlığı Tarihi Kentlerin Planlaması Dairesi’de (1994)
  • Safranbolu Koruma İmar Planı (1989)
  • Mardin Koruma İmar Planı (analizler, 1/5000) (1990)
  • Mimarlık çalışmaları, ICOMOS - Türkiye
  • CIVVIH Türkiye yönetim kurulu üyelikleri
  • Ulusal ve uluslararası makaleleri
  • ”Fransa’da Kentsel Koruma Malraux Yasası” (YEM Yay.2001) adlı kitabı bulunmaktadır.
Kaynak: Mimdap

Biyografi Konusu: Prof. Dr. İsmet Okyay nereli hayatı kimdir.