Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Sanat Akımları - Konstrüktivizm (Yapılandırmacılık)

Gösterim: 16986 | Cevap: 0
  • konstruktivizm
  • konstruktivizm akimi
  • resimde sanat akimlari nelerdir
1
  • 1 Gönderen ThinkerBeLL
25 Ağustos 2009 01:53   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

61415
11.454 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Sanat Akımları - Konstrüktivizm (Yapılandırmacılık)


Konstrüktivizm

Konstrüktivizm, 1914'te Rusya'da ortaya çıkmış bir sanat akımıdır. Resim, heykel ve mimari alanlarında egemen olmuş, Sosyalist Gerçekçilik resmi tutum olarak benimsenince ortadan kalkmış, yandaşlarının bir bölümü batıya göçmüştür.
Genelde çağdaş malzameleri kullanan ve geometrik kompozisyon anlayışını benimseyen bir tutumdur. Ekim Devrimi'yle beliren Konstrüktvizm, geçmişle tüm bağlarını koparmış, endüstriyel malzeme ve teknikleri yücelten bir biçimlendirme çabası içinde olmuştur. Tatlin'in önderliğinde ilk olarak mimarlıkta ortaya çıkmışsa da bu alanda tasarımdan öteye gidememiştir, hiçbir uygulanmış örneğe sahip olmamıştır. Fakat Pravda gazetesinin yönetim merkezi olarak tasarlanan yapı başta olmak üzere, çoğu konstrüktvist tasarımlar Modern Mimarlık'ın gelişiminde etki yapmışlardır.
Resim ve heykel alanında konstrüktivizm çok daha verimlidir. Ünlü konstrüktivistler arasında A. Pevsner, N. Gabo, Kazimir Maleviç, L. Moholy-Nagy adları sayılabilir.
Tatlin Tower, Üçüncü Uluslararası için yapılan Abidenin Modeli
Tam boyut için resme tıklayın.

Adı:  tatlin.jpg
Gösterim: 5
Boyutu:  97.7 KB
ID: 29333

20. yy. ikinci on yıllık süresi içinde aktif olan önemli bir sanat hareketidir. Hareket Rusya'da doğmuş ve 1917 devrimini müteakiben etkinlik göstermiştir. Yeni doğan bu dünya düzeni içerisinde sanatçının bir mühendis ve bir bilim adamı olduğunu kabul eden bu harekete bağlı sanatçılar yeni kurulmakta olan bir düzenin yeni kurallara ihtiyaç duyduğuna inanmaktadır. Burjuva on yargılarına şiddetle karşı çıkan konstrüktivistler sanat için sanat fikri ve gerçeğin yorumu ve tasviri anlayışına da tepki göstermektedirler. Materyalist tavrı yeni bilimsel ve materyal biçimlerde belirlemeye çalışarak toplumsal olarak faydalı ve kullanılabilir şeylerin yeni biçimlerin kaynağı olduğunu kabul ederlerdi. Toplumu ve sanatı bütünleştirme çabasında makine ve insan bilinci zamanlarını yansıtacak güçte olup 20. yy.'ın değişen şartlarına uygun bir estetik yaratmak istiyorlardı. En önemli sanatçıları endüstriyel desen, ahşap, metal ve seramikle birlikte film ve tiyatro ile uğrasan Vladimir Tatlin; tipografi, poster, fotoğraf ve film ile uğraşan Alexander Rodchenko; mimari ve iç dekorasyonla uğraşan El Lissitzky ve insan duygularını şekillendiren psikolojik fenomen ve iç fenomenlere eğilen Naum Gabo olmuştur. Sanat tarihi içerisinde bu akıma bağlı olarak şekillenen en ilginç eser bir proje olarak kalan 3. Enternasyonale anıtıdır. Geleceğe donuk eser olarak da ünlenen bu eser uzay çağı dinamizmine uygun bir düşüncenin ürünü olup masif bir spiral olarak teşkilatlandırılmıştı. İçinde bir silindir, bir küp, bir küre asili olup, çeşitli mimari mahalleri ihtiva edecekti. Bugün ayakta kalan en önemli konstrüktivist eser ise Moskova'daki Lenin'in mozolesidir.


Derlemedir.
asla_asla_deme bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Sanat Akımları - Konstrüktivizm (Yapılandırmacılık) Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • konstruktivizm
  • konstruktivizm akimi
  • resimde sanat akimlari nelerdir
Sanat Akımları - Minimalizm (Minimal Sanat)
Gönderen: Blue Blood Forum: Sanat
Cevap: 2
Son Mesaj: 10 Kasım 2012 15:39
Sanat Akımları - Op Sanatı (Optik Sanat)
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Sanat
Cevap: 2
Son Mesaj: 9 Mayıs 2012 15:27
Sanat Akımları - Akademik Sanat (Akademizm)
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Sanat
Cevap: 0
Son Mesaj: 28 Ekim 2009 13:10
Sanat Akımları - Naif Sanat
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Sanat
Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Mart 2009 09:31
Sanat Akımları - Yoksul Sanat (Arte Povera)
Gönderen: Blue Blood Forum: Sanat
Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Eylül 2007 09:34
Sayfa 0.199 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu