Arama

karayel - avatarı
karayel
Ziyaretçi
4 Ağustos 2008       Mesaj #4
karayel - avatarı
Ziyaretçi
Golf, Bodrum’da turizmi yılın 12 ayına yayacak

Bodrum, Türkiye’nin en tanınmış tatil beldelerinden biri ama pahalılığı ile de şikayet konusu.

Bir küçük suyun bile 12 YTL olmasıyla dikkat çeken Bodrum’da ’fiyat yüksekliğinin’ en önemli nedeni ise turizm sezonunu sadece 2 aya sıkışmış olması. Son dönemde hem bu fiyat sorununa hem de bölgenin daha geniş bir zamana yayılmış bir turizm hareketiyle daha çok para kazanmasına çare arayan turistik tesisler, Bodrum Ticaret Odası’nın da önderliğiyle bir çıkış yolu arıyor. Bodrum Kempinski Otel’de bu konuda bir ’workshop’ düzenleyen sektörün temsilcileri golf truzminin sorunu büyük ölçüde çözebileceğini savundu. Vatan Gazetesi yazarı Prof. Dr. Aydın Ayaydın’ın moderatörlüğünde yapılan toplantıda konuşan Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum’da kış aylarında alternatif turizm aktivitelerinin geliştirilebileceğini söyledi. Kocadon, "2 aylık kazanç 12 aya yayılırsa, fiyatlar ucuzlar" dedi. Bodrum Kempinski Oteli’nin Genel Müdürü Axel Ludwig de golfün Bodrum turizmini canlandıracak en stratejik etkinlik olabileceğine dikkat çekti. Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ise genel bir kongre merkezi kurulmasına hazır olduklarını bu konuda hertürlü desteğe hazır olduklarını söyledi. Aydın Ayaydın ise Vali Altıparmak’ı "Uzun süre sonra bir turizm ilimizde yabancı dil bilen bir valimiz var" diyerek takdim ederken, toplantıya katılmayan belediye başkanlarına da sitem etti. THY Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hamdi Topçu ise İskandinav ülkelerinin yaşlı nüfusunu kış aylarında İspanya yerine Ege ve Akdeniz otellerine çekme gayreti içinde olunmasını önerdi.

Bodrum’da kışın sadece 10 otel açık

Bodrum’da kışın yoğun bir inşaat faaliyeti var. Yollar kamyon doluyor, Bodrum şantiye oluyor.

Kış aylarında sadece 10 otel açık kalıyor.

Esnaf kepenk indiriyor. Barlar Sokağı’ndaki işletmelerin yüzde 70’i kışın kapalı.

Yerel yönetimlerin ruhsat verirken 12 ay açık kalma şartı koyması gerekiyor.

Bodrum’un marka olabilmesi için tanıtım ve pazarlama ortak bütçesi oluşturulmalı. Dış basında Bodrum’u anlatan yazılar çıkması sağlanmalı.

Güvenlik sorunu var. Dil bilmeyen emniyet görevlileri turistlere yardımcı olamıyor.

Bodrum’a Temmuz’da 2.275, Şubat’ta ise 8 uçak iniyor.