Arama

CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
16 Kasım 2008       Mesaj #5
CrasHofCinneT - avatarı
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

Ya tamamı oLmasada oLur . AbduLLah Efendinin rüyaLarı . bu eserin sadece giriş kısmını buLabiLrimisiniz Msn Sad off

Bu eserde anlatılan herşey baştan sona kadar bir rüya olarak ele alınmıştır. okurken anlatılanların gerçek mi, hayal mi, bilinç akımı mı, rüya mı olduğu farkedilemeyecek kadar iyi bir biçimde kurgulanmıştır. hikaye boyunca anlatılan hadiselerin bütünü irrealdir; fakat okuyucu bu hadiseleri reel algılamaya çalışmalıdır. eserde bizi abdullah efendinin birinci ve ikinci benliği karşılar. onun her zaman 3 adım ötesinde duran ikinci bir benzer..abdulalh efendi kendini bu 3 adım ötesindeki benzerine nakletmek ve onunla düşünmek ister.abdullah efendiyi sınırlandıran hep ikinci benliğidir.kendini bu ikinci benliğe nakledince sınırlar ortadan kalkıyor, biliçaltı devreye giriyor ve herşeyi bu bağlamda görüyor. içinde bulunduğu ikinci benin onu özgürleştirmesi söz konusu. a. efendi ikinci benliğin yerine geçtikten sonra hadiseler daha irreel hale gelmeye başlıyor.kahramanın şehvet duyguları, kendisini bir türlü tatmine ulaştıramayan ideal kadın arayışı ve özlemi bu hadiselerle birlikte pekişiyor ve bize abdullah efendi'nin maddi-manevi alem ile aynı zamanda bedeni ve ruhu arasında kalan trajedisini gözler önüne seriyor. eserde birinci benin yanmasıyla artan kabuslar eş değerdir. freud'a göre yangın yıkımdır. biz abdullah efendi'de böyle bir yıkımı görüyoruz.
eserde rüyanın kullanılması yazarın estetik anlayışının aynı zamanda psikanaliz ve sürrealizmden etkilenmesiyle alakalıdır.olayların rüya olarak anlatılması biliç akımı olarak anlatılmasından daha etkili olmuştur.
Ölmediğine sevindim, hala acı çekebiliyorsun...