Arama

Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
nsanoğlu kendi iradesiyle hareket edebilen bir varlıktır.teknolojiyi geliştiren insanoğludur.insanlar sorumsuzca davranışlarda segileyebilir.işte teknolojide buna örnektir.teknolojinin insan ve doğa hayatına zarar verdiğini bile bile üretmek sorumsuzca bir davranıştır.ülkemizde birçok teknoloji kurbanı vardır.bazı insanlar teknoloji yararlı der.teknolojinin yararlı olduğunu düşünsek bile ki bu doğru değil insanoğlunun bunu yanlış kullanacağını biliyoruz.ama zararlı. zararlı olduğunu düşünürsekte akla bir çok şey gelir işte bunlardan bahsedeceğiz.teknolojinin birçok zararı vardır.hem kişisel hemde toplumsal bakımdan.hadi sırf bunlar var diyelim ama bir tek bu değil eski zevkimizide alıp götürdü.teknoloji insanı geliştirir derler.tam aksine.teknoloji insanı geliştirmez değiştirir.örnek veriyim.bilgisiyar gelişme demektir derler.bilgisiyar çağın teknolojisidir. ama bilgisayarda insanı zarara iten şeylerde vardır.hem iyi hem kötü diye birşey olmaz.kötü iyi varsa iyiyide götürür.bilgisayarın içinde bazı değil bir çok kötü site program vb şeyler vardır.o zaman bilgisayarı bir teknoloji değil zamanımızı boş ve zararlı şeylerle çalan bir alet olarak tanımlarız.teknolojinin zararlı olduğu zaten çok bariz.ahhhhh eski toplumlarımız nerede derler.şimdiki ahlak başka derler.ben bunun nedenini ispatlı bir şekilde söyleyeyim.örneğin eski toplumlarda teknoloji yoktu.ama şimdi var.ve bu yüzden teknoloji zamanımızı çaldığı içn insanne insan yüzü ne ahlak yüzü görebiliyor.bir çok teknolojik alet var artık.insanlar bu gelişen teknolojinin saçmasapan şeyleriyle ilgileniyor.birçok teknolji var evet.ama çoğu teknoloji insanı kötüye itiyor.geriye kalanın ise insana pek faydası dokunmuyor.toplumsallık demek saygı sevgi kardeşlik ahlak demektir. benim toplumsallıktan sözüm teknolojiyle ilgilenmeyen bir toplum.ama teknoloji bizim zamanımızı çalıyor toplum yüzü göremiyoruz.zaman kıymetli bir hazinedir hemde çokkıymetli.teknoloji ise insanı yaşamdan koparantembelliğe iten saygısızlaştıran insana hemde çevreye zarar veren toplumu düşüren alçaltan bir saçmalıktır.ve malasef ki yazıklar olsunki insan yaşamını belirleyen ve tüm toplumu ilgilendiren bir hazineyi bir anlık insanı ateşe atan zevke saçmalığa değişebiliyorlar.ben teknoloji iyi de diyebilirim.ancak demiyorum. çünkü teknolojiyi insan yararına icat ettik diyip insan zararınada geliştiriyorlar.teknoloji yüzünden dünyamız nereye gidiyor bir bakın. ben teknolojisiz bir yaşam istiyorum.işte ozaman toplumsallık artacak insan herşeyi hazırdan değil kendi çabasıyla üretecek dünya temiz olacak insan sağlıkılı olacak nefes alacak hayvanlar bitkiler rahatlayacak.doğamız denizimiz gökyüzümüz sağlıklı olacak sevgi saygı dostluk iletişim artacak ölümler azalacak.teknolojiyi insn zararına geliştiriyorlar.örneğin hiroşima. örneğin ırakta üretilen füze insanı öldüren insanlık duygusundan mahrum bırakan sorumsuzlaştıran teknoloji.teknoojinin olmadığını düşününce insanlıkla yaşayan sağlıklı uzun ömürlü zevkli bir toplum gördük teknolojiyle herşey artık çok basit.ama teknoloji olmadan herşeye emek veriliyor.birde teknolji varken tek yararı insanının işini daha çabuk ve yorulmadan yapması zaten insan dünyaya birşeylere çaba vermek için gelmiştir.bir işi teknolojiyle yapmışsan o iş değildir zaten.insan ömrünü uzatacak şeyler üretiliyor dediler teknoloji için ancak öyle bir teknoloji üretildiki bakın insanlık elden gitti şimdide doğa elden gidiyor.teknoloji doğa olaylarını önleyecek şeyler geliştirmeye çalışsada bunları üretirken yarardan fazla zarar vermeleribunları önlemiyor zıttına dünyayıda elden çıkarıyor.teknoloji insan işini kolaylatıran belirli şeyleri önleyendir.ancak insan dediğin emek vermeldir.yarar etmeye çalışsalarda teknoloji şimdiden kaybetti. bir şeylerin yararına gidelim derken zararına gittiler ve doğa yok oluyor. yani teknoloji kaybediyor.teknolojisiz hayat olmaz diyenler için de eskiden nasılda oluyordu.hemde daha zevkli emek veren insanlık duygusu içeren sağlıklı ve temiz bir yaşammmm........
seperator
Quo vadis?