Arama

dejavu2009 - avatarı
dejavu2009
Ziyaretçi
27 Şubat 2009       Mesaj #22
dejavu2009 - avatarı
Ziyaretçi
"Tengri" -> "tanrı" türkçe bir kelime...
Yabancılar "Tanrı" kelimesini kullanmıyorlar değil mi?

sadece Türkçe konuşanlar bu kelimeyi kullanıyorlar. Bizim şu anda yazdığımız konu başka hangi ülkede var? Türkçe konuşan ülkeler dışında yok!

Mesela ben başka dilleri konuştuğum zaman "Tanrı" Kelimesini hiç kullanmıyorum. O dillerde yok...
Bir kaç dilde de örnek verirsek
Arapça : Allah, rab (Kur'an-ı Kerim'de 99 isim var)
Türkçe: Tanrı
İngilizce: God
Yunanca: θεός
vietnamca: chúa
ispanyolca: dios
portekizce: Deus
vs..
....

Ama bu Yüce Yaratıcıya verilen isimler kültürel farklılıklardan dolayı değişik anlamlar yüklenmiş olabilir. Bunda inancın etkisi çok tabiki ...

Bence;
İnsanlarımızın televizyonda ki yabancı öğe ve kültür unsurlarını çok fazla olması nedeniyle
bazı konularda hassaslaşmış olabilirler. Yüce yaratan "Allah" kelimesini tanrı olarak çevrilmiş. İnsanımız çoğu yabancı film, dizi, belgesel, program vb tv ürünlerini izlemiştir. Bu izlediklerini kendi kültür ve inancıyla karşılaştırır. İnancını karşılaştırdığında ise hristiyanların veya diğer dinlerin inancını kabul etmez. Kendi inancıyla tamamen ters. Çünkü; Müslümanlar hristiyanlığın ve diğer dinlerin bozulmuş bir inanç sistemine sahip olduğunu kabul ettiği için onların taptıkları "ilah"a inanmak ve tapmak tamamen ters gibi geliyor. Bunda tamamen haklılar çünkü inanç kalpten geçer. Kalpler iman etmedikçe; gerçek bir imana sahip olduğunuz sayılmaz.
Hal böyle olunca "Tanrı" kelimesi günah keçisi gibi suçlanıyor. Hristiyanların ya da diğer inançlara inananların inandığına da ben inanamam. Benim taptığım inandığım "tanrı" değil "ALLAH"tır. sonucu ortaya çıkıyor.

Bu ana yazıda yazılanlara göre;
Hristiyanlar, museviler ve diğer dindekiler başka bir yaratıcıya ibadet ettikleri orataya çıkıyor.
Yani Atalarımız başka bir yaratıcıya mı inanıyorlardı?
Eğer bu yazılanlar doğru değilse; Bunu yazmak günah değil mi?

Ya da yazılanlar doğru
O zaman
Birileri diğer dindeki inananlara bu yaptıkları yanlışı anlatmalı, değil mi?