Arama

nötrino
Yasaklı
18 Kasım 2009       Mesaj #9
Yasaklı
Alıntı

abi bana balıkçı anüs ile kuyruk arasındaki yüzgeç ikitaneyse erkek birtaneyse kız demişti şimdi dogru deyilmi bu nüten söyler misin

Yukarıda bilgi verilmiş bu konuda.Yüzgeçlerin tek veya çift oluşunun cinsiyetle alakası yok.Bunlar balığın cinsini belirten özellikleridir yani türle ilgilidir; hangi türe girdiğini gösteriyordur. cinsiyet farklı, CİNS farklı bir şeydir.

Alıntı

BENİM balığım var bu balığı nasıl yumurtlattıracağım jabon nasıl cinsiyeti ayrım edilir baktım ama olmadı kısa ca anlatırmısınız nolur erkek ve dişi nasıl yaparlar nasıl ayrım edilir

Japon balığında erkek dişi ayırt etmesi biraz zor dur. Küçüklerde ayırt etme olayı imkansız gibidir. Yetişkinlerde erkeğin solungaçlarında sivilce olur. Birde yumurta dökme zamanı erkeğin dişisini kovalaması ile de ayırt etme yapılır.

Japon Balıklarında Üreme

Japon balıkları oniki aylık iken üreme çağına ulaşır ancak en verimli dönem otuzaltı aylık yani üç yaşındaki dönemidir.Üremeye hazır erkek japonun solungaçlarının yanında beyaz noktalar oluşur.(Her japonda olmaz)Japon balıkları dokuz-on sekiz derece arasında yumurtlayabilir yani uzun bir ısı dilimi arasında yaşarlar,ve ürerler.Üreme için en uygun ısı yirmibir derece olarak bilinir.

Uygun şartlar varsa dişi ve erkek ayrı akvaryumlarda büyütülmeli sonra aynı tanka alınmalıdır.Japon balıklarının üremelerini tetiklemek için canlı yem ve ısı artışı sağlanmalıdır.Çünkü japon balıkları doğal ortamında sabah erken saatlerde havanın ısınmasıyla yumurta dökerler.Japon balıklarında üreme olgunluğuna erişmiş iyi bir dişi dörtyüzelli ile ikibinüçyüz arası yumurta verebilir.Yumurta dökecekleri zaman erkek japon balığı dişiyi kovalar ve karın kısmına vurmaya başlar.Bir yaşına gelmemiş bir dişiyle ergen bir erkek balığın aynı akvaryumda bulunması sakıncalıdır.Dişi hazırsa yumurta dökmeye başlar üreme üç saat zarfında bölüm bölüm yumurta atarak gerçekleşir.Yumurtalar ilk posta ayrı ikinci posta ayrı akvaryuma alınırsa daha verimli yavru alınır.Yumurtlama işleminin bittiğinden emin olunduktan sonra akvaryumdaki bütün balıklar ayrı akvaryumlara alınmalıdırlar