Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Aralık 2009       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Allah'ın Kur'an'da müminlerden yani inananlardan uyulmasını zorunlu kıldığı emirleri olduğu gibi öğütleri de vardır. Öğütlerinden bazılarını özet şeklinde, bazılarını da ayet mealleri il aşağıda veriyorum.
*** Beni anın ve sabredin
* Siz ben anın ki, ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin. Ey iman edenler, sabır ve namazla yardım isteyin. Çünkü Allah, sabredenlerle beraberdir. ( 2/152-153 )
*** Şeytana uymayın
* Ey insanlar, yeryüzünde onların hhelal ve tamizlerinden yiyin. Şeytanın adımlarını izlemeyin, çünkü o sizin apaçık düşmanınızdır.
Sizi ancak kötülüğe, çirk, in şeylere, bir de Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemeye kışkırtır. ( 2/168-169 )
*** Allah'ın ipine sarılın
*** Aranızda fazileti ( dini ve ahlaki yükümlülüklere riayet ) ihmal etmeyin ( 2/237 )
*** Gevşemeyin ve üzülmeyin, üstün olan sizsiniz. ( 3/139 )
*** İyilik ve kötülüğe aracılık
* Kim bir iyiliğe aracılık ederse, ondan bir payı olur. Kim bir kötülüğe arcılık edese, ondan bir sorumluluğu olur. ( 4/85 )
*** Adaleti ayakta tutun
* Ey iman edenler ! Adaletei ayaakta tutan ve Allah için şahitlik eden kimseler olun, ister kendi aleyhinize veya anne baba ile yakınlarınızın aleyhine olsun. Onlar zengin de olsa, fakir de olsa, Allah onlara sizden daha yakındır. Onun için heveslerinize uyarak adaletten ayrılmayın. Eğer sözü eğip büker veya şahitlikten kaçınırsanız, hiç şüphe yok ki Allah sizin yaptıkarınızdan haberdardır. ( 4/135, 5/8 )
*** Allah'ın rızası için sebep arayın ( 5/35 )
*** Kendinize bakın
* Ey iman edenler, siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olduğunuz müddetçe, sapıtanlar size bir zarar veremez. ( 5/105 )
*** Gizli ve açık günah işleyenler karşılığını göreceklerdir (6/120)
*** Allah'ın yasakları
* O'na hiç bir şeyi ortak koşmayın.
* Anne ve babaya iyilik edin
* Fuhşiyatın (kötü şeyler) açığına da gizl, isine de yaklaşmayın.
* Allah'ın haram ettiği bir cana haksız yere kıymayın.
* Rüştüne erinceye kadar yetimin malına yaklaşmayın.
* Örtüyü ve tartıyı adaletle yerine getirin. Biz kimseye gücünden fazlasını yüklemeyiz. ( 6/151-153 )
*** Helaller ve haramlar
* Her mescidde ziynetinizi takının.
* Yiyin için fakat israf etemeyin. Çünkü O israf edenleri sevmez.
* De ki: Rabbim ancak açığı ve gizlisi ile her türlü kötülüğü, günahı, haksızlıkla tecavüzde bulunmayı, hakkında Allah'ın hiç bir delil indirmediği şeyleri O'na ortak koşmayı ve Allah hakkında bimediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır. ( 7/31-33 )
*** Üç altın öğüt
* Af yolunu tut,
* İyiliği tavsiye et,
* Cahillere aldırma ( 7/199 )
*** Allah'tan korkun, doğrularla beraber olun. ( 9/119 )
*** Dosdoğru olun, aşırı gitmeyin
* Zulmedenlere meyletmeyin; yoksa ateş size de dokunur.
* Sizin Allah'tan bşka dostunuz zaten yoktur; sonra hiç kimseden yardım görmezsiniz.
* Gündüzün iki yanında, gecenin de yakın saatlerinde namaz kıl. İyilikler kötülükleri giderir.
* Sabret; iyilik yapan ve iyi kulluk edenlerin ödülünü Allah yok etmez. (11/112-115)
*** Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır,
*** Sözün en güzelini söyle
* Ceza verecekseniz size yapılanın miliyle ceza verin. Ama saabrederseniz, hiç kuşkusuz bu sabredenler için daha hayırlıdır.
* Allah takva sahipleri ile, iyilik yapan ve iyi kulluk denlerle beraberdir. ( 16/125-128 )
* Kullarıma şunu da söyle ki, sözün en güzelini söylesinler. Yoksa şeytan aralarına fesat sokar. Çünkü şeytan apaçık bir düşmandır.
*** Kötülüğe cevap
* Sen kötülüğü en güzel şeyle sav. ( 23/96)
*** Yapmayacağınız şeyi söylemeyin
* Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz ? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük gazap sebebidir. ( 61/2-3 )
*** Öğütlerin özü
* Kim zerre kadar bir iyilik yapmışsa onu görür.
Kim zerre kadar bir kötülük yapmışsa onu da görür. ( 99/7-8 )