Arama

levent şahin - avatarı
levent şahin
Ziyaretçi
19 Ocak 2010       Mesaj #3
levent şahin - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
levent şahin adlı kullanıcıdan alıntı

çocuğun gelişiminde çevremi yoksa eğitim mi önemlidir. benim konum eğitim önemlidir.sağolun

.SONUNDA KENDİM YZDIM.TÜM CEVAP YAZANLARA TEŞEKKÜR EDERİM.BAYA YARDIMLARI OLDUMsn Happy)

Eğitim önemlidir çünkü: Toplumda yapılan bir hata sonrası yapılan tüm yorumlarda bu hataların temel sebebi olarak eğitim eksikliği olduğu tüm uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bu eğitim eksikliğine çare olarak ta devletimiz 8 yıllık zorunlu eğitimi mecbur hale getirmiştir.Her akşam haberlere konu olan olumsuz davranışların temel sebebinin de eğitim eksikliğinin olduğu uzmanlar tarafından defalarca vurgulanmaktadır.Toplumda bugün ailelerin çocuklarını çevreye rahatlıkla salmamalarının sebebi eğitimsiz insanların kendilerine barınak olarak çevreyi, sokağı seçmelerinden kaynaklanıyor.Atalarımızın bu konuda söylediği çok güzel bir söz var; “CAHİL DOSTUM OLACAĞINA, AKILLI,EĞİTİMLİ DÜŞMANIM OLSUN DAHA İYİ”.Çünkü cahil ,eğitimsiz insanın ne yapacağı belli olmaz.Eğitimsiz insan iyilik yapıyorum diyerek dostunuz dahi olsa size istemeden kötülük yapabilir.Eğitim şart arkadaşlar.Çocuğun gelişimi dediğimizde ilk aile eğitimi sonra okul eğitimi gelir.Bakın eğitim diyorum.Çevre faktörü daha sonra gelir ki; çevreden eğitim alamazsınız.Ancak kendinize iyi yada kötü örnek olacak davranışlar kazanabilirsiniz.Çevrenin kötü olmasının sebebi zaten eğitimsizliktir arkadaşlar.Hazreti Mevlana nın bir sözü var;”BİR YILAN KÖTÜ ARKADAŞTAN, KÖTÜ ÇEVREDEN DAHA İYİDİR.”Yılan sadece canını alır,ama kötü çevre hem ahlakını, hem terbiyeni ,hemde canını alır,demiştir.Eğitimsiz bir anne ,baba cahil olduğu için bir çok çocuk yapıyor.Sonra bu çocuklarda dolayısıyla eğitimsiz kalıyor,daha sonra evden kaçmalar,sokakta yaşamalar,kötülük, hırsızlık ,madde bağımlılığı gibi bir çok kötülük çevreye yayılıyor.Bu nedenledir ki anne,babadan yani baştan başlayan eğitimsizlik doğal olarak çevreninde kötü olmasına sebep oluyor.Çevremizde örnek alınacak davranışlar yok mu?Var tabi ki ama;Çevrede örnek alınmayacak bir çok da kötü davranış var.Karşılaştırma yaparsak çevremizde örnek alınacak davranışlar çevrenin zarar verici davranışlarına nazaran çok ,çok daha az.Yani çocuğun gelişiminde çevresini örnek alması çok büyük bir RİSK. Neden; çünkü çevrede fazlasıyla kötü davranış var.Ama eğitim öyle değil arkadaşlar.Eğitimin kötüsü olmaz.Okulda bize hangi kötü davranış veriliyor. Hangi olumsuz ,gereksiz bilgi veriliyor.HİÇ ARKADAŞLAR HİÇ VERİLMİYOR. Okul ,eğitim bizim geleceğimiz.Gereksiz ,lüzumsuz ,zararlı hiçbir şey okulda yani eğitimde yok. Ama çevremizde fazlasıyla var……. Arkadaşlar unutmayın;
ÇEVREDE RİSK VAR, EĞİTİMDE ASLA RİSK YOK…
TEŞEKKÜRLER…
AYLİN ŞAHİN 4/A