Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Nisan 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

sınıf öğretmeni ola bilmek için nerelere girmek ve neler yapmak gerekir

Öncelikle değişen öğretim sistemlerini takip etmek gerekir.
Daha önceleri öğretmen Liselerinden mezun olan kişiler direk olarak öğretmenliğe başlarmış. Ama şimdi fakülte bitirmek gerekmektedir.
İlköğrenim görüldükten sonra orta öğrenimde Alan tercihleri öğretmenlik dallarının tercihleri için çok önemlidir.

Liselerde başarı ile tamamlanan öğretim süreci sonunda ÖSS sınavından alınan notlarla üniversitedeki dallara ayrılmış öğretmenlik fakülteri tercih edilmektedir. Tercihleri doğrultusunda yerleştirilen adaylar ünivesite bittikten sonra KPSS yeterlik sınavına göre Atamaları yapılmaktadır yada özel sektörde (dershane vs. ) çalışmaktadır.

GEREKEN NİTELİKLER: Sınıf öğretmenliği anabilim dalını tercih eden adayların çocukları sevmesi, sabırlı ve hoşgörülü olması,iletişim becerilerine sahip olması ve uygun öğrenme ortamları sağlayabilecek bir rehber özelliği taşıması gereklidir.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI UNVAN VE YAPTIKLARI İŞLER: Sınıf öğretmenliği anabilim dalından mezun olanlar sınıf öğretmeni unvanı alır ve okullarda sınıf öğretmeni olarak görev yaparlar.

ÇALIŞMA ALANLARI: İlköğretim okulları 1.kademede eğitim öğretim faaliyetleri yürütürler.
Son düzenleyen Safi; 3 Mart 2018 20:27