Arama

Nasıl teğmen olunur? - Tek Mesaj #66

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
7 Ağustos 2010       Mesaj #66
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bn 8.sınıfa geçtim teğmen olmayı çok istiyorum kaç puan gerekli lütfn şunu yazın...

Alıntı

ama ben meslek lisesindeyim tekrar tercih edebilirmiyim

Alıntı

ben lıse son sınıf öğrencısıyım lıse 4 e yenı gectım gecen lıse3 maatematıkten 1 ıle gectım yanı ortalama ıle kho nun sıtesıne gırıdım aranan sartlaraa orada sınıfı ortalama ıle gecenler gıremas felan dıyorlar ne kadar yardımcı olursunus bana lutfen yardımcı olun

Alıntı

ya sımdı soyle ben bu sene lıse 3u okudum ve ılk defa bır us sınıfa 1 zayıfla gectım o derste matematık. sımdı bende ortalama ıle lıse4e gectım kara harp okulunu okumak ıstıyorum ama onların aradıgı sartlardan bırısı ortalama ve banserı sekılde gecenler gıremes yasıyo bunu cevaplarmısınıs

Alıntı

arkadaslar ben yeni lise 1 e geçtim fen lisesini kazandım askeri liseler sınavında hepsini kazanmıştım ama mülakatlarda elendim Msn Sad liseden sonra hava subayı olabilir miyim lütfen yardımcı olun

Teğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Asteğmenle Üsteğmen arasındaki askerî rütbedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde normal şartlar altında görev süreleri 3 yıldır.
Kara, hava ve deniz
harp okulu öğrencileri 4 yıllık eğitimlerinin ardından, sivil üniversitelerde okuyan Fakülte ve Yüksek Okullar Komutanlığı'na bağlı öğrenciler ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde okuyan öğrenciler bu rütbe ile mezun olurlar.
Ayrıca 12 ay yedek subay olarak askerlik hizmetini yapan üniversite mezunları, terhis tarihlerinden bir ay önce teğmen rütbesini kazanırlar.
TSK, 4-6 yıllık eğitim veren üniversitelerin ihtiyaç duyduğu bölümlerinden mezun olanları, yapılacak seçme sınavı ve eğitimi müteakip sözleşmeli veya muvazzaf subay statüsünde teğmen olarak istihdam etmektedir. Aynı zamanda TSK Personel Mevzuatında belirtilen şartları haiz olan astsubaylar arasından Subaylık Sınavında başarılı olanlar Teğmen rütbesine nasbedilerek görevine subay olarak devam etmektedir.

Alttaki linklere tıklayın:

Kara Harp Okulu

Deniz Harp Okulu

Hava Harp Okulu

Jandarma Genel Komutanlığı