Arama

Gülşen Boztepe - avatarı
Gülşen Boztepe
Ziyaretçi
21 Kasım 2010       Mesaj #9
Gülşen Boztepe - avatarı
Ziyaretçi
Ben ve eşim yaklaşık 6 aydır evimizde serçe besliyoruzMsn Happy

Yavruyken bulduk ve evimize aldık. İlk 1 ay onu elimizle besledik daha sonra kendi beslenmeye başladı. Küçük bir parça petibör bisküviyi sütle karıştırıp (içine birazda yumurta sarısı koyup) mama haline getirin. Yavruyken yemek yemeyi bilmediği ve korku nedeniyle yabancıl olduğu için ona herhangi birşeyle beslemek zor olduğu için, genelde ince bir kürdanı petibörlü mamasına batırıp gagasını açıp yedirmeye çalışıyorduk. Daha sonraki dönemlerde petibörlü kürdanı görünce mama olduğunu anlayıp kendi kendine gagasını açmaya başladıMsn Happy Yalnız aynen küçük bebekler gibi çok sık acıkıyorlar, buna dikkat edin. Ben neredeyse her yarım saattir bir ona mamasını veriyordum, kürdanı görünce ağzı kıpırdanmaya başlıyorduMsn Happy Bu arada yine temiz bir kürdanı suya batırıp ucundaki su damlasını gagasını açarak vermeyi ihmal etmeyin çünkü mama yemeği bilmediği gibi su içmeyi de bilmiyorlarMsn Happy Dediğim gibi 1 ay sonra kendileri yemeye-içmeye başlıyorlar. Bu arada mama dönemi bittikten sonra biz onu kanarya-muhabbet yemi ile besledik ve şu anda hala bu yemi kullanıyor. (Yalnız dikkat edin bahsettiğim yem renkli-granül şeklinde olan değil, uzun ince kabuklu olanlardan) Ne gariptir ki bebeklik dönemleri biter bitmez kendi öz doğalarına dönüyor, yabanileşiyorlar... Şu anda hala bakıyoruz ama sevmek pek mümkün olmuyorMsn Happy Kafesinin kapısını açıp kendi haline bırakıyoruz, çıkıyor, geziyor, etrafı kurcalıyor, gagalıyor ve acıkınca yine kafesine dönüyor. Serçe dışında evimizde Sultan Papağanı ve Muhabbet Kuşu da var, fakat serçe hiçbiriyle iletişim kurmuyor. Biz ve diğer kuşlar dahil herkesi tehtid olarak görüyor ve hep savunma moduna giriyor. Bu arada büyüdüklerinde gagaları çok kuvvetleniyor ve ısırmaya çalıştığında oldukça acıtıyor. Serçenizin büyüdüğünü de zaten gagasından takip edebilirsiniz. Yavru serçenin gagasının kenarları palyaço ağzı gibi kıvrımlı ve geniş oluyor, büyüdükçe o kıvrım sona eriyor ve normal gaga şeklini alıyor. Bizim kızımız şu anda ergin ve çok ama çok tatlı. Dokunup öpemesekte, elimize alıp sevemesekte uzaktan sevmekte çok güzel. O kadar sevimli ki... Ben umudumu kaybetmiyorum, birgün o da evcilleşecek inşallahMsn Happy